Konzolat e lojërave video Nintendo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një krahasim i madhësisë së Wii (2006), GameCube (2001), Nintendo 64 (1996), SNES i Amerikës së Veriut (1991) dhe NES jashtë Japonisë (1985)

Kompania japoneze e teknologjisë së konsumit, Nintendo, ka zhvilluar shtatë konsola për lojëra video për përdorim në shtëpi, si dhe shumë konsola portative për përdorim në levërdhimin e jashtëm, së bashku me konsolat e dedikuara dhe pajisje të tjera për konsolat e tyre. Nga data 30 shtator 2021, përveç Nintendo Switch, Nintendo ka shitur mbi 863.07 milion pajisje harduerike.

Konzola e parë e kompanisë, Color TV-Game, ishte një sukses në Japoni, por nuk u lëshua kurrë në tregjet e tjera. Sistemet e tyre të para që arritën sukses në mbarë botën ishin seritë e dorës Game & Watch, para se të shkëlqenin në skenën botërore me Nintendo Entertainment System (NES), i lëshuar fillimisht si Familja Computer (Famicom) në Japoni në vitin 1983. NES rikthyen industrinë e lojërave video pas kolapsit të videolojërave të vitit 1983 dhe ishte një sukses ndërkombëtar. Në vitin 1989, Nintendo lëshoi Game Boy, i cili u bë konsola e parë e dorës që u shit në sasi të madhe. Në fillim të viteve 1990, epërsia e Nintendo-s në treg filloi të zvogëlohej; megjithëse Super Nintendo Entertainment System (SNES) i vitit 1990 ishte një sukses i madh, Sega Genesis ishte një konkurrent shumë i fortë. Nintendo dhe Sega do të humbnin një pjesë të konsiderueshme të tregut të konsolave në fund të viteve 1990, pasi PlayStation i Sony u bë konsola më e njohur, duke mposhtur Nintendo 64, megjithëse Nintendo arriti të shiste më shumë se Sega Saturn.

Dreamcast, e lëshuar në 1998, PlayStation 2, e lëshuar në 2000, dhe Xbox i Microsoft, i lëshuar në 2001, në fund të fundit do ta zbrisnin Nintendo në vendin e tretë në tregun ndërkombëtar, pavarësisht lëshimit të GameCube. Megjithatë, ata ruajtën epërsinë e tyre në tregun e konsolave të dorës, me modelet Game Boy Color dhe Game Boy Advance. Nga mesi i viteve 2000, Nintendo prezantoi pajisjen e parë të suksesshme në dorë me një ekran me prekje (DS) dhe konsolën e parë të suksesshme të krijuar për hyrje të kontrolluara nga lëvizja (Wii); ata u bënë disa nga konsolat më të shitura të të gjitha kohërave. Në vitin 2011, Nintendo u bë kompania e parë e madhe që lëshoi një tastierë loje në dorë me aftësi stereoskopike 3D, me 3DS, e cila kishte shitje shumë të forta që në fillim. Wii U, e lëshuar në nëntor 2012, ishte shumë më pak i suksesshëm dhe shitjet ishin dukshëm më të ulëta se sa ishte parashikuar. Konsola më e fundit e kompanisë, Nintendo Switch, u lanzua në mars 2017 dhe është bërë konsola shtëpiake më e shitur e kompanisë dhe konsola e tretë më e shitur në përgjithësi e të gjitha kohërave.

Konzolat e shtëpisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojë TV me ngjyra (1977–1983)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga pesë konzolat e lojërave TV me ngjyra

Color TV-Game është një seri prej pesë konzolash të dedikuara për shtëpi të lëshuara vetëm në Japoni. Secila prej konsolave përmbante një numër të vogël lojërash dhe një kontrollues të integruar. Në total, u shitën rreth 3 milion njësi. [1]

Seriali Color TV-Game përbëhet nga:

 • TV-Game 6 me ngjyra, lëshuar më 1 qershor 1977, me gjashtë variacione të Pong : Tenis, Hokej dhe Volejboll në modalitetin teke ose dyshe. Shiten rreth 1 milion njësi.
 • Color TV-Game 15, lëshuar më 8 qershor 1977, me 15 variacione të Pong. Kjo ishte konsola më e njohur në seri, duke shitur pak më shumë se 1 milion njësi.
 • Color TV-Game Racing 112, lëshuar më 8 qershor 1978, me një lojë garash. I dukshëm për të qenë projekti i parë Nintendo në të cilin ka punuar Shigeru Miyamoto . Shiten rreth gjysmë milioni njësi.
 • Ngjyrë TV-Game Block Breaker, lëshuar më 23 prill 1979, me një lojë të bazuar në Breakout . Shiten rreth gjysmë milioni njësi.
 • Kompjuterike TV-Game, lëshuar në 1980, me Computer Othello . Shitet ne sasi te limituar.

Kompjuteri familjar dhe sistemi argëtues Nintendo (1983 dhe 1985)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni i Amerikës së Veriut i Nintendo Entertainment System

I lëshuar më 15 korrik 1983, Nintendo Entertainment System (NES) është një Konzola video lojërash 8-bit e lëshuar nga Nintendo në Amerika Veriore, Amerika Jugore, Evropa, Azia, Oqeania dhe Afrika dhe ishte konsola e parë e lojërave video në shtëpi e Nintendo e lëshuar jashtë Japonisë. Në Japoni, ai njihet si "Family Computer" (ose "Famicom", siç është shkurtuar zakonisht). Duke shitur 61.91 milionë njësi në mbarë botën, NES ndihmoi në rigjallërimin e industrisë së lojërave video pas rrëzimit të lojërave video të vitit 1983 dhe vendosi standardin për konzolat e mëvonshme në çdo aspekt, nga dizajni i lojërave deri te praktikat e biznesit. NES ishte konzola e parë për të cilën prodhuesi u drejtua hapur nga zhvilluesit e palëve të treta. Shumë nga ekskluzivitetet më ikonike të Nintendo, si The Legend of Zelda dhe Metroid, u krijuan në NES. Nintendo vazhdoi të riparonte konzollat Famicom në Japoni deri më 31 tetor 2007, kur u mbyll për shkak të mungesës në rritje të pjesëve të nevojshme.[2]

Super Famicom dhe Super Nintendo Entertainment System (1990 dhe 1991)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni i Amerikës së Veriut i Super Nintendo Entertainment System

I lëshuar më 21 nëntor 1990, Super Nintendo Entertainment System, zyrtarisht i njohur si Super NES ose SNES dhe shkurtuar në gjuhën e folur si Super Nintendo, është një konzolë video lojërash 16-bit e lëshuar nga Nintendo në Amerika Veriore,Amerika Jugore, Evropa, Azia, Oqeania dhe Afrika. Në Japoni njihet si Super Famicom. Në Korenë e Jugut, ai njihet si Super Comboy dhe u shpërndan nga Hyundai Electronics.

SNES ishte konsola e tretë për lojëra video në shtëpi e Nintendo (e dyta jashtë Japonisë), pas Nintendo Entertainment System. Ndërsa konsola e mëparshme kishte pasur vështirësi në rajonin PAL dhe pjesë të mëdha të Azia, SNES ishte një sukses global, megjithëse nuk mund të krahasohej me popullaritetin e paraardhësit të tij në Azinë Verilindore dhe Amerika Veriore - pjesërisht për shkak të rritjes së konkurrencës nga konsola Genesis e Sega. Pavarësisht fillimit të tij relativisht të vonë, SNES u bë konsola më e shitur e epokës 16-bit, duke shitur 49.10 milionë sisteme në mbarë botën.[3] Biblioteka e lojërave të SNES është e njohur për përmirësimin e disa prej ekskluziviteteve më të famshme të Nintendo dhe duke i bërë lojërat edhe më të vlerësuara nga kritika, si Super Metroid, The Legend of Zelda: A Link to the Past, Final Fantasy IV dhe VI, Donkey Kong Country, dhe Super Mario World, si dhe fillimi i disa ekskluziviteteve të njohura si Star Fox dhe Mega Man X.

Konzolat e dorës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e lojërave dhe shikimit (1980–1991, 2020–2021)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një lojë dhe shiko me Donkey Kong 2 si lojë e para-instaluar

Seria Game & Watch e lojërave elektronike në dorë u kriju nga Nintendo dhe u shpiku nga projektuesi i lojërave Gunpei Yokoi nga viti 1980 deri në 1991. Shumica prej tyre paraqisnin një lojë të vetme që mund të luhej në një ekran LCD, përveç një orë dhe një alarmi. Shumica e titujve kishin një buton "GAME A" (modaliteti i lehtë) dhe një buton "LOJË B" (modaliteti i vështirë). Loja B zakonisht ishte një version më i shpejtë dhe më i vështirë i lojës A. U prodhuan modele të ndryshme, me disa konzola që kishin dy ekrane (Seria Multiscreen) dhe një dizajn me guaskë goce. Dizajni i Nintendo DS më vonë u bazua në këtë dizajn. Game & Watch e bëri pajisjet e dorës shumë të njohura. Shumë kompani lodrash ndoqën hapat e Game & Watch, si Tiger Electronics dhe lojërat e tyre me temë Star Wars. Njësitë Game & Watch u zëvendësuan përfundimisht nga Game Boy origjinal. Çdo Game & Watch ishte në gjendje të luante vetëm një lojë, për shkak të përdorimit të një ekrani LCD të segmentuar të printuar paraprakisht me një mbivendosje. Shpejtësia dhe reagimi i lojërave gjithashtu ishte i kufizuar nga koha që iu desh LCD-it për të ndryshuar gjendjen.

Game Boy (1989)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Game Boy origjinal

Game Boy ishte konsola e parë e lojërave në dorë e shitur nga Nintendo që përmbante fishekë ROM të këmbyeshëm për secilën lojë, ndryshe nga Game & Watch që kishte një sistem të ndryshëm për secilën lojë. I lëshuar në 1989 në Japoni, është një nga linjat më të shitura të konsolave të lojërave në botë,[3] me mbi 100 milionë njësi të shitura në mbarë botën. Game Boy ishte konsola e parë në familjen Game Boy dhe u shit në një sërë rishikimesh dhe variacionesh të ndryshme, duke përfshirë Game Boy Pocket dhe Game Boy Light në Japoni. Në vitin 1998, Nintendo kishte plane të lëshonte Game Boy Advance, por ai duhej të shtyhej prapa, duke lëshuar Game Boy Color, një platformë e re Game Boy me grafikë me ngjyra. Të kombinuara, Game Boy dhe Game Boy Color shitën 118.69 milionë njësi në mbarë botën.

Game Boy Color (1998)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Vjollcë Atomic Lojë Ngjyra e djalit

Në vitin 1998, Nintendo prezantoi Game Boy Color si pasues të Game Boy origjinal. Ai përmbante një ekran me ngjyra dhe një procesor 8-bitësh, si dhe një njësi qendrore të përpunimit të personalizuar Zilog Z80. Ai ofronte përputhshmëri të plotë me të gjitha lojërat e lëshuara më parë për Game Boy dhe mund të aplikonte filtra të paravendosur me ngjyra mbi to për të zëvendësuar pamjet e tyre në shkallë gri. Krijimi i tij ishte për të konkurruar me pajisjet e tjera të tilla si WonderSwan Color dhe Neo Geo Pocket. Loja më e shitur për këtë konsolë ishte Pokémon Gold and Silver. Në shërbimin Nintendo Switch Online, lojërat video për Game Boy Color përfshihen në aplikacionin Nintendo Switch Online - Game Boy në vend që të renditen si një kategori e veçantë.

Game Boy Advance (2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Game Boy Advance origjinale

Në mars të vitit 2001, Nintendo prezantoi Game Boy Advance (nga GBA), një përparim i rëndësishëm teknologjik në linjën e Game Boy. Më vonë, Nintendo lëshoi dy modele të rishikuara të Game Boy Advance, Game Boy Advance SP dhe Game Boy Micro në vitet 2003 dhe 2005, respektivisht. Game Boy Advance SP përmbante një dizajn të përmirësuar të gojës së moluskut dhe integronte një dritë të ekranit dhe një bateri të rikarikueshme, të cilat u bënë standard për pajisjet e Nintendo në të ardhmen. Game Boy Micro ishte një variant edhe më i vogël me pllaka të dizajnuara të ndërrueshme. Ndryshe nga modelet e mëparshme, Micro nuk kishte përputhshmëri me lojërat e Game Boy/Game Boy Color dhe nuk mbështeste e-Reader-in. Në datën 30 qershor 2010, tre modellet e Game Boy Advance kishin shitur 81.51 milionë njësi në mbarë botën.

Pokémon Mini (2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Wooper Blue Pokémon Mini

Në nëntor të vitit 2001, Nintendo prezantoi Pokémon Mini, një konzollë portative e përkushtuar për ekskluzivitetin Pokémon. Kjo ishte konsola më e lirë e Nintendo-s që kurrë është prodhuar, me lojëra që kushtonin vetëm 15 dollarë secila në Shtetet e Bashkuara dhe konsolën vetë për 45 dollarë. Ky ishte gjithashtu tastiera më e vogël e lojërave e bazuar në fishekë që kurrë është krijuar. Megjithatë, shitjet e Pokémon Mini ishin kryesisht të dobëta. Ngjyrat e lëshuara ishin Wooper Blue, Chikorita Green dhe Smoochum Purple. Çdo tastierë ishte e pajisur me lojën Pokémon Party Mini. Sistemi u lëshua vetëm në Amerikën e Veriut, Japoni dhe Evropë, ndërsa nuk pati lëshime të mëtejshme në rajone të tjera.

Nintendo 3DS (2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Nintendo 3DS origjinal

Edhe pse emri dhe pamja e pajisjes janë të ngjashme me atë të serisë DS, Nintendo 3DS (gjithashtu 3DS ose N3DS shkurt) është pasardhësi i DS dhe është një konzolë krejt e re. Nintendo 3DS u lëshua më 26 shkurt 2011. Ai përmban tre kamera, dy në pjesën e jashtme (për fotografi 3D) dhe një të brendshme mbi ekranin e sipërm. Ekrani i poshtëm është një ekran me prekje i krahasueshëm me ekranet e poshtme DS dhe ekrani i sipërm është një ekran i gjerë dhe një LCD autostereoskopik 3D. Autostereoskopia është një proces që dërgon imazhe të ndryshme në sytë e majtë dhe të djathtë për të mundësuar shikuesit të shohë ekranin në 3D "pa nevojën e syzeve speciale". 3DS thuhet se përmirëson përvojën në internet të Nintendo. Në korrik 2012, u lëshua 3DS XL, i ngjashëm me ndryshimin midis DSi dhe DSi XL. Ka ekrane 90% më të mëdha dhe ndryshime të dizajnit, si p.sh. një fund mat dhe majë shkruese në një zonë më të aksesueshme. Nintendo 2DS u lëshua më 12 tetor 2013. Është një variant i krijuar për të qenë më i përballueshëm pa dizajnin e gocës së moluskut ose aftësitë 3D të 3DS. Një tjetër riedicion, New Nintendo 3DS dhe New 3DS XL, u lëshua në Japoni në tetor 2014, në Australi për nëntor 2014 dhe në të gjitha vendet e tjera në shkurt 2015. Ai përfshin butonat e shpatullave C-Stick, ZR dhe ZL dhe një CPU më të shpejtë, duke lejuar më shumë softuer posaçërisht për New Nintendo 3DS (si p.sh. Xenoblade Chronicles 3D). Ashtu si 3DS origjinale, New Nintendo 3DS ka gjithashtu një variant XL. Në datën 31 dhjetor 2013, Nintendo kishte shitur 42.74 milionë njësi, duke përfshirë 15.21 milionë Nintendo 3DS XL dhe 2.11 milionë njësi Nintendo 2DS.

Konzolat hibride[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Virtual Boy (1995)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një djalë virtual

Virtual Boy (i njohur gjithashtu si VR-32 gjatë zhvillimit, shkurtuar VB) ishte konsola e parë portative e lojërave e aftë për të shfaqur grafika të vërteta 3D. Shumica e lojërave video duhet të përdorin shenja monokulare për të krijuar iluzionin e tre dimensioneve në një ekran dydimensional, por Virtual Boy ishte në gjendje të krijonte një iluzion më të saktë të thellësisë përmes një efekti të njohur si paralaks. Nintendo 3DS gjithashtu përdor këtë teknologji. Në një mënyrë të ngjashme me përdorimin e një ekrani të montuar në kokë, përdoruesi shikon në një okular të bërë nga neopreni në pjesën e përparme të konsolës dhe më pas një projektor i stilit të syzeve lejon shikimin e imazhit monokromatik (në këtë rast, të kuq). U lëshua më 21 korrik 1995, në Japoni dhe më 14 gusht 1995, në Amerikën e Veriut dhe kushtonte rreth 180 dollarë amerikanë. Megjithatë, nuk u publikua kurrë në Evropë, megjithëse fillimisht ishte planifikuar një lëshim në këtë treg. Sistemi u prit me një pritje të ftohtë, që nuk u ndikua nga rënia e vazhdueshme e çmimeve. Vetëm 14 lojëra u lëshuan për Virtual Boy në Amerikën e Veriut, por vetëm disa prej tyre u pritën me një përgjigje pozitive. Nintendo e ndërpreu Virtual Boy brenda pak muajve pas lëshimit.

Pajisje të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Game Boy Camera – a monochrome camera cartridge for the original version of the Game Boy which includes a picture editor and the ability to print pictures via Game Boy Printer.
 • Satellaview – only released in Japan, an add-on for the Super Famicom which allowed anyone to download games by a satellite.
 • Game Boy Player – an adapter for playing Game Boy games on the GameCube.
 • Game Boy Printer – an adapter designed for printing things from the Game Boy onto adhesive stickers. For example, it was used for printing out Game Boy Camera pictures and Pokémon information from the Pokédex in the Game Boy Pokémon games.
 • e-Reader – an add-on for the Game Boy Advance for scanning special "e-Reader cards", paper cards with specially encoded data printed on them.
 • iQue Player – a version of the Nintendo 64, with double the clock speed and downloadable games, released only in China.
 • iQue DS – a version of the Nintendo DS released only in China.
 • Nintendo 64DD – only released in Japan, this add-on system's games are on rewritable magnetic disks. Games released include a paint and 3D construction package, F-Zero X Expansion Kit, for creating new F-Zero X tracks, a sequel to the SNES version of SimCity, SimCity 64 and others.
 • Mobile System GB – released in Japan on December 14, 2000. The Mobile System is an adapter to play Game Boy Color games on mobile phones. Pokémon Crystal was the first game to take advantage of the Mobile System. The player can hook an adapter to their Game Boy and connect it to a mobile phone which people can receive news, trade, and battle with other players across Japan.
 • Pokémon Pikachu – a handheld device similar to the popular Tamagotchi toy which allows the user to take care of Pikachu in the manner of a pet.
 • Super Game Boy – adapter for playing Game Boy games on the Super NES, displayed in color.
 • Triforce – an arcade system based on GameCube hardware, developed in partnership with Sega and Namco.
 • Yakuman – a handheld mahjong game released in 1983.
 • GameCube Microphone – used in Karaoke Revolution Party, Mario Party 6, Mario Party 7 and Odama for the GameCube. It recognizes basic sounds and incorporates them into gameplay.
 • Nintendo Gateway – a proprietary hardware/software console available on commercial aircraft and hotel properties,[4] providing shopping, information, and interactive entertainment.[5]
 • Panasonic Q – a version of the GameCube which could play DVDs developed by Panasonic.
 • Visteon Dockable Entertainment System – a portable DVD player containing officially licensed Game Boy Advance hardware.
 • Pokéwalker – a Pedometer used in <i id="mwArw">Pokémon HeartGold</i> and <i id="mwAr0">SoulSilver</i> that can be used to enhance a <i id="mwAr8">Pokémon HeartGold</i> and <i id="mwAsA">SoulSilver</i> game by giving some special Pokémon and items as well as other added benefits that reward depending on how many steps one can take.
 • Activity Meter – an Infrared (IR) Pedometer for use the Nintendo DS game, Personal Trainer: Walking.
 • Fit Meter – a portable accessory for use with the Wii U game, Wii Fit U, that tracks the number of steps taken and the elevation climbed. Can be synced with the game using the Wii U GamePad.
 • Poké Ball Plus – a Joy-Con replacement used with <i id="mwAs4">Pokémon: Let's Go, Pikachu!</i> and <i id="mwAs8">Let's Go, Eevee!</i> that can be used similarly to it, and can also be used to bring the player's Pokémon character with them for in-game rewards.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sheff, David; Eddy, Andy (1999). Game Over: How Nintendo Zapped an American Industry, Captured Your Dollars, and Enslaved Your Children. GamePress. fq. 27. ISBN 978-0-9669617-0-6. Nintendo entered the home market in Japan with the dramatic unveiling of Color TV-Game 6, which played six versions of light tennis. It was followed by a more powerful sequel, Color TV-Game 15. A million units of each were sold. The engineering team also came up with systems that played a more complex game, called "Blockbuster," as well as a racing game. Half a million units of these were sold.
 2. ^ 初代「ファミコン」など公式修理サポート終了. ITmedia News (në japonisht). ITmedia. 16 tetor 2007. Marrë më 20 janar 2008.
 3. ^ a b "Consolidated Sales Transition by Region" (PDF). Nintendo. 28 janar 2014. Marrë më 29 janar 2014.
 4. ^ Other Stuff. DieHard GameFan. Volume 1. Issue 12. No.12. P.163. November 1993.
 5. ^ "Gateway System Gets Shanghaied". GamePro. Nr. 56. IDG. mars 1994. fq. 186. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)