Kreator

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kreator
Informacione
PrejardhjaFlag of Germany.svg Gjermani
ZhanriThrash Metal
LabelNoise, Epic, Steamhammer
Vite aktiv1982 -
Anëtarët
Miland 'Mille' Petrozza
Jürgen 'Ventor' Reil
Christian 'Speesy' Giesler
Sami Yli-Sirniö
Ish-anëtarët
Michael Wulf (i vdekur)
Jörg "Tritze" Trzebiatowski
Frank "Blackfire" Gosdzik
Tommy Vetterli
Roberto "Rob" Fioretti
Andreas Herz
Joe Cangelosi
Webfaqja
www.kreatorterrorzone.de


Kreator është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Gjermani në vitin 1982 edhe i quajtur në filllim Tormentor.Kreator është i ndikuar nga Slayer, Metallica, Mercyful Fate and Bathory.Stili i tyre i muzikës është e ngjashme me bashkëatdhetarët e tyre Destruction dhe Sodom, dy bende te mëdha të Thrash Metal-it Gjerman.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëshet (Singles)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kreator – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.