Kushtrim Munishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kushtrim Munishi
Të dhëna personale
Datëlindja 17 Mars 1973
Vendlindja Prishtina, Kosovë
Gjatësia 1.74
Të dhëna mbi klubin
Klubi i tanishëm Sulmues, Mesfushor
Kombëtarja
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
1993 Kosova 1(1)


Kushtrim Munishi (17 Mars 1973) është një futbollist shqiptar i pensionuar.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtrim Munishi filloi karrierën e tij në vitin 1990 duke bërë paraqitjen e tij të parë për FC Prishtina në moshën 17 vjeçare. Ai bëri 5 paraqitje dhe shënoi një gol në 1990-91 Jugosllavinë e Dytë Juglindore dhe një shfaqje në 1991-92 Lidhja e Dytë Jugosllave. Në vitin 1993, ai u bashkua me Zagłębie Lubin nga Polonia. Nga viti 1993 deri në vitin 1999 luajti për DSV Leoben (dhe për një kohë të shkurtër në vjeshtën e vitit 1997 për ASKOe Gurnitz në Karintië, si në Austri), Lokomotiv Plovdiv në Bullgari dhe Partizani në Shqipëri. Pas përfundimit të luftës në Kosovë ai u kthye duke luajtur fillimisht për FC Prishtina dhe pastaj për Besianën, KF Kosova (P), Flamurtari, Gjilani dhe Hysi. Në sezonin e tij të fundit ai luajti për FC Prishtina, dhe ishte një lojtar vendimtar në fitoren e titullit të Kampionatit të Kosovës. Ndërsa duke luajtur jashtë shtetit ai u vendos në pozitën e mesfushorit, i cili nuk ishte roli i tij natyror, në Kosovë ai ishte një sulmues. Pas vitit 2000, ndërsa luante në Kosovë, ai u vlerësua si Lojtari më i mirë i futbollit në Kosovë dhe Sportisti më i mirë dhe tri herë fitues i Çmimit më të Mirë këpuca e artë (golashenuesi më i mirë). Ai u tërhoq në vitin 2008 dhe aktualisht është trajner i U-17 i FC Prishtina. Kushtrim Munishi luajti për Kosovën në ndeshjen e tyre miqësore kundër Shqipërisë më 14 shkurt 1993 dhe shënoi golin e vetëm.[1]

Karriera si Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pensionimit nga futbolli ai mori pjesë në trajnimin e Licencës së UEFA Coaching License dhe mori Licencën e UEFA Pro. Që nga viti 2000 ka punuar si trajner për U17 dhe U19 të FC Prishtina dhe është drejtor i Akademisë së Futbollit. Në vitin 2016, ai u bë Udhëheqës i ekipit të lartë të FC Prishtina dhe fitoi menjëherë Super Cup të Kosovës. Në Superligën e Kosovës ai arriti ekipin e tij në gjashtë fitore dhe një barazim, duke udhëhequr renditjen e Superligës së Kosovës. Pas mosmarrëveshjes në bazë profesionale dhe pasi nuk dëshironte të punonte pa një kontratë profesionale, ai u largua nga klubi. Prej shkurtit 2017 ai është trajner për femra U19 në Federatën e Futbollit të Kosovës.[2] Munishi është edhe trajner i grupmoshës U-16, ku me të cilat ne prill fitoj turneun që u organizua nga UEFA në Estoni, Talin.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ https://www.yumpu.com/xx/document/fullscreen/28762059/tempo-almanah-1991-1992