Jump to content

La Trinité-sur-Mer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trini mbi Det
An Drinded-Karnag (Bretonisht)
Komunë
Trinia mbi Det
Trinia mbi Det
Stema Trini mbi Det
VendiFranca
RajoniBrittany
DepartamentiMorbihan
QarkuLorient
KantoniQuiberon
NdërkomunalitetAuray Quiberon Terre Atlantique
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Yves Normand[1]
Sipërfaqja
1
6.200 km2 (2.394 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.698
 • Dendësia270/km2 (710/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
56258 /56470
Lartësia0–31 m (0–102 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

La Trinité-sur-Mer ( shqiptimi frëngjisht: [la tʁinite syʁ mɛʁ] ; Breton: An Drinded-Karnag ; Shqip: Trinia mbi Det) është një komunëdepartamentin MorbihanBritani, në Francën veriperëndimore. [2]

Ndodhet në lindje të komunës Carnac . Qyteza është kryesisht një port, me një kalatë buzë detit të mbushur me restorante të shumta ushqimore deti. Qyteti është i njohur edhe për garat e sporteve ujore.

Të ndarë nga komuna e njohur e Carnac-ut në 1864, disa nga gurët e famshëm neolitik në këmbë në gurët Carnac bien brenda kufijve të saj, duke përfshirë dolmenët e Kerdeneven dhe Kermarquer, dhe shtrirjet Petit-Ménec.

Pikat e referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Pont de Kerisper" (ura Kerisper)

Pont de Kerisper lidh komunën me fqinjen Saint-Philibert . Ura e tanishme është një zëvendësim, e ndërtuar në vitin 1956, i urës së mëparshme e cila u shkatërrua nga bombardimet gjermane. [3]

Banorë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jean-Marie Le Pen, politikan i ekstremit të djathtë dhe kandidat i përhershëm presidencial, ka lindur në komunë. Që nga viti 2016, ai zotëron një shtëpi në qytet me vajzën e tij, Marine Le Pen, nëpërmjet një biznesi familjar, Pavillon de L'Ecuyer. [4]
  • Alain Barrière, këngëtar, i lindur më 1935
Balli i detit siç shihet nga marina
  1. ^ "Maires du Morbihan" (PDF). Préfecture du Morbihan. 7 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ (in frëngjisht)http://frobar.info/golfe/trinite.php
  4. ^ "Marine Le Pen, une riche propriétaire (comme son père)". Le Nouvel Observateur. 27 janar 2016. Marrë më 7 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)