Laktashi

Coordinates: 44°54′33″N 17°18′06″E / 44.90917°N 17.30167°E / 44.90917; 17.30167
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laktashi
Лакташи (Sërbisht)
Grad Laktaši
Град Лакташи
City of Laktaši
Qyteti i Laktashit
Laktaši
Laktaši
Flamuri i Laktashi
Stema Laktashi
Vendndodhja e Laktashi (komuna) në Republika Srpska
Vendndodhja e Laktashi (komuna) në Republika Srpska
Location of Laktashi
Koordinatat: 44°54′33″N 17°18′06″E / 44.90917°N 17.30167°E / 44.90917; 17.30167
Vendi Bosnja dhe Herzegovina
Entiteti Republika Srpska
Rajoni gjeografikKrajina boshnjake
Qeveria
 • KryetariMiroslav Bojić (SNSD)
 • Qyteti388,37 km2 (14,995 sq mi)
Popullsia
 (Cencuzi 2013)
 • Urban
5.879
 • Qyteti
34.966
 • Dendësia (Qyteti)090/km2 (23/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Prefiksi51
Faqja zyrtareopstina-laktasi.com
Komuna e Laktashit sipas popullsisë proporcionale me vendbanimin me popullsinë më të madhe dhe më të ulët
Spa Laktaši
Laktaši - autostradë
Rrug në Laktashi
Sallë sportive në Laktashi

Laktashi është një qytet i Bosnje dhe Hercegovinës, i vendosur në entitetin Republika Srpska . Në vitin 2013, komuna kishte një popullsi prej 34,966 banorë, ndërsa qyteti ka një popullsi prej 5,879 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Laktashi ndodhet në Lijevče polje, 19 km në veri të Banja Lukës. Lumi Vrbas, i cili rrjedh në mes të territorit të tij, e ndan atë në Župa (bregu i djathtë i Vrbas) dhe pjesa Potkozarsko-Lijevčanski (bregu i majtë i Vrbas). Lijevče polje, përgjatë fushave pjellore Semberiane, një pjesë gjeografike e rajonit Peripanon, është hambari kryesor i Republika Srpska.

Gjeografia politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Laktashi ndodhet në pjesën verilindore të entitetit të Republikës Srpska në koordinatat 44°54′33″N dhe 17°18′06″L dhe kufizohet me qytetin e Banja Lukës dhe komunat e Gradiška, Srbac, Prnjavor dhe Çelinac. Komuna e Laktashi zë një sipërfaqe prej 338,37 km2 (149,95 mi katrorë).

Zona e kësaj bashkie ka pasur një pozicion të favorshëm trafiku në të kaluarën, duke filluar që nga koha e romakëve, kur e ashtuquajtura "shtegu i kripës" që lidhte Salonën me Servicion. Sot, autostrada Banja Luka - Gradiška dhe Banja Luka - Doboj kalojnë nëpër komunën Laktashi, duke e lidhur komunën Laktashi me autostradën Zagreb - Beograd dhe në të ardhmen me autostradën Budapest - Ploçe. Komuna e Laktashi ka gjithashtu të vetmin aeroport ndërkombëtar në Republikën Srpska, i vendosur në veri të qytetit Laktashi, afër fshatit Mahovljani.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Laktashi ka një klimë kontinentale, me dimër të ashpër dhe verë të ngrohtë. Muaji më i ngrohtë i vitit është korriku, me një temperaturë mesatare prej 25 °C (77 °F ). Muaji më i ftohtë i vitit është janari, kur temperaturat mesatare janë -5 °C (23 °F ). Reshjet vjetore për komunën e Laktashi janë rreth 875 mm. Për shkak të gjerësisë së madhe të qytetit; bie borë pothuajse çdo vit gjithashtu. Erërat e forta vijnë nga veriu dhe verilindja duke sjellë edhe shumë borë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve të regjistrimit të vitit 2013, komuna e Laktashi ka një popullsi prej 34,966 banorësh.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spa Slatina
Popullsia e vendbanimeve – komuna Laktashi
Vendbanime 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2013
Totali 3,341 8,239 26,201 25,997 27,676 29,910 34,966
1 Aleksandrovac 677 802
2 Aleksići 204 216
3 Bakinci 608 489
4 Boškovići 403 378
5 Bukovica 558 631
6 Čardačani 596 659
7 Ćetojevići 241 202
8 Dovići 310 332
9 Drugovići 876 721
10 Glamočani 1,612 1,928
11 Jablan 1,368 2,127
12 Jakupovci 1,180 1,579
13 Jaružani 550 444
14 Kadinjani 623 461
15 Kobatovci 843 845
16 Kosjerovo 784 668
17 Kriškovci 740 577
18 Laktaši 1,015 1,415 2,607 3,483 5,879
19 Ljubatovci 429 256
20 Maglajani 1,490 1,596
21 Mahovljani 877 924
22 Malo Blaško 591 666
23 Milosavci 595 482
24 Miloševci 345 265
25 Mrčevci 735 680
26 Papažani 469 375
27 Petoševci 499 576
28 Šeškovci 412 310
29 Slatina 1,153 1,344
30 Šušnjari 678 713
31 Trn 3,554 5,544
32 Veliko Blaško 948 1,408

Përbërja etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike – qyteti Laktashi
Nacionaliteti 2013. 1991. 1981. 1971.
Totali 5,879 (100,0%) 3,483 (100,0%) 2,607 (100,0%) 1,415 (100,0%)
Sërb 2,866 (82,29%) 1,879 (72,08%) 1,229 (86,86%)
Jugosllav 345 (9,905%) 538 (20,64%) 11 (0,777%)
Të tjerë 134 (3,847%) 75 (2,877%) 50 (3,534%)
Kroat 99 (2,842%) 79 (3,030%) 77 (5,442%)
Boshnjak 39 (1,120%) 15 (0,575%) 28 (1,979%)
Malazez 16 (0,614%) 15 (1,060%)
Maqedon 3 (0,115%)
Shqiptar 2 (0,077%) 1 (0,071%)
Slloven 4 (0,283%)
Përbërja etnike – komuna Laktashi
Nacionaliteti 2013. 1991. 1981. 1971.
Totali 34,966 (100,0%) 29,832 (100,0%) 27,676 (100,0%) 25,997 (100,0%)
Sërb 33,462 (95,70%) 24,176 (81,04%) 21,642 (78,20%) 21,986 (84,57%)
Të tjerë 871 (2,491%) 1,153 (3,865%) 753 (2,721%) 707 (2,720%)
Kroat 521 (1,490%) 2,565 (8,598%) 2,512 (9,076%) 2,731 (10,51%)
Boshnjak 112 (0,320%) 408 (1,368%) 245 (0,885%) 341 (1,312%)
Jugosllav 1 530 (5,129%) 2,260 (8,166%) 84 (0,323%)
Roma 192 (0,694%)
Slloven 35 (0,126%) 106 (0,408%)
Malazez 28 (0,101%) 34 (0,131%)
Maqedon 7 (0,025%) 3 (0,012%)
Shqiptar 2 (0,007%) 5 (0,019%)

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme jep një pamje paraprake të numrit total të të punësuarve të regjistruar për aktivitetin e tyre kryesor (që nga viti 2016):

Aktiviteti Totali
Bujqësi, pylltari dhe peshkim 261
Minierat dhe guroret 17
Prodhimtaria 2,754
Shpërndarja e energjisë, gazit, avullit dhe ajrit të kondicionuar 124
Shpërndarja e ujit dhe menaxhimi i mbetjeve ujore 135
Ndërtimi 925
Riparim me shumicë dhe pakicë 2,784
Transporti dhe magazinimi 437
Hotele dhe restorante 365
Informacioni dhe komunikimi 17
Financa dhe sigurime 20
Aktivitetet e pasurive të paluajtshme 2
Aktivitete profesionale, shkencore dhe teknike 26
Shërbime administrative dhe mbështetëse 5
Administrata publike dhe mbrojtja 162
Arsimi 225
Kujdesi shëndetësor dhe puna sociale 146
Art, argëtim dhe rekreacion 54
Aktivitete të tjera shërbimi 36
Totali 8,495

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi më i njohur sportiv lokal është ekipi i basketbollit KK Igokea me seli në Aleksandrovac. KK Igokea është një konkurrent i rregullt në Ligën rajonale të Adriatikut dhe një nga dy skuadrat nga Bosnja dhe Hercegovina që luajtën në EuroCup . Klubi lokal i futbollit, FK Laktaši, luan në Ligën e Dytë të Republika Srpska .

Qytete binjake – qytete motra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laktashi është binjakëzuar me:

Forma të tjera bashkëpunimi:

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

44°54′33″N 17°18′06″E / 44.90917°N 17.30167°E / 44.90917; 17.30167