Jump to content

Komuna e Buduës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna e Budvës)
Komuna e Buduës
Komunë
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej15,909
Faqja zyrtarebudva.cg.yu

Komuna Budua është njësi adminitrative e nivelit lokal në Mal të Zi. Qendra e njësis është qyteti Budua.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Buduës ka pasur 19170 banorë me 6982 ekonomi familjare dhe 24002.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuna e Buduës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale