Laminoidët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Laminoidët
Lama (1).png
Lama
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Fisi:
Lamini
Gjinit

Lamini (anëtarët quhen laminoidët ) është një fis i nënfamiljes Kamelinae . Ai përmban dy gjini ekzistuese me katër lloje, të gjitha ekskluzivisht nga Amerika e Jugut : lamat , alpakat , vikunjat , dhe guanakot . Dy të parët janë specie të zbutura, ndërsa dy të dytat gjenden vetëm në të egër. Askush nuk shfaq dimorfizëm seksual . Të katër speciet mund të gërshetohen dhe prodhojnë pasardhës pjellorë.[1] Për më tepër, ekzistojnë dy gjini të zhdukura të njohura nga të dhënat fosile.

Sistemi tretës i mushkërive u lejon atyre të tretin toksina të caktuara.[2] Laminoidët gjithashtu i mungon një fshikëz e tëmthit . [3]

Llojet e gjalla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotoja Lloji Gama
Lama glama 01 by Line1.jpg Lama Lama glama (Linnaeus, 1758) Lama glama Vicugna pacos range.png
Guanaco de San Carlos.jpg Guanako Lama guanicoe (Müller, 1776) Lama guanicoe range map.png
Alpaca (31562329701).jpg Alpaka Vicugna pacos (Linnaeus, 1758) Leefgebied alpaca.JPG
Vicunacrop.jpg Vikunja Vicugna vicugna (Molina, 1782) Vicugna vicugna range map.png

Kararkterisitikat dhe gama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lama ( Lama glama ) është më e madhja nga laminoidët ekzistuese dhe peshon 130–150 kilogramë (290–330 lb) me lartësi 109–119 cm (43–47 në) në sup.[4] Lamat nuk janë specie të egra; përkundrazi, ata u zbutën nga peruvianët dhe bolivianët e malësive.  Tregtia çoi në bollëkun aktual të lamave në Kolumbi, Ekuador, Peru, Bolivi, Kili, Paraguai dhe Argjentinën Verilindore.[5] Ka tufa lamash në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Japoni dhe Zelandën e Re.

Ngjyra dhe gjatësia e leshit të lamës është e ndryshueshme, në varësi të racës. Diametri i fijeve të leshit të lamës ndryshon midis 20 dhe 80 mikrometra, në varësi të faktit nëse lama u rritin për leshin e saj ose si një kafshë transporti .

Guanako ( Lama guanicoe ) është një lamë e egër, që qëndron në 100–120 cm (39–47 in) në shpatull [4] dhe 150–160 cm (59–63 në) në kokë. Mund të peshojë deri në 140 kilogramë (310 lb). [6]  Pëlhura e saj pelage është më e gjatë se ajo e vikunjës, por më e shkurtër se ajo e alpakës; konsiderohet të jetë me cilësi të shkëlqyeshme dhe ka një ngjyrë të murrme të çelët, të kuqërremtë ose kafe-verdhë.[7]  Diametri i fijeve të qethit të tij ndryshon midis 16 dhe 18 mikrometra.

90% e guanakove në botë ndodhen në Argjentinë,[7] shpërndara nga ishujt e Kanalit Beagle dhe nga ekstremiteti jugor i Patagonis deri në kullotën e Puna në Argjentinën verilindore. Guanakot gjithashtu mund të gjenden në Bolivi, Kili, Paraguai dhe Peru.[8]

Vicugna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alpaka ( Vicugna pacos ), një kamelid shtëpiak, peshon midis 50 dhe 65 kg (110 dhe 143 lb), ndërsa lartësia e saj në shpatull është 94-104 cm (37–41 in). Ёshtë pak më e madhe se vikunja. Normalisht, alpaka gjendet në Andet në Peru dhe Bolivi , megjithëse banon edhe Kili verior dhe Argjentina veriperëndimore .[4] Ka rreth 3.5 milion alpaka në botë. Në vitet 1980, alpakat filluan të eksportohen në vende të tjera për qëllime bujqësore: ato mund të gjenden në Shtetet e Bashkuara , Australi dhe Zelandën e Re , megjithëse shumica dërmuese ende banon në Amerikën Juguore.[9]

Alpaka është rritur kryesisht për leshin e saj . Nga devetë shtëpiake, alpaka prodhon lesh me fibra më të gjatë dhe më të hollë se lama,[4] me një diametër fije floku prej 18-25 mikrometra.[10]

Vikunja ( Vicugna vicugna ) është deveja më e vogël , me një lartësi të shpatullave 75–100 cm (30–39 në) dhe një peshë 40–60 kg (88–132 lb). Palltoja e saj është kryesisht me ngjyrë bezhë dhe thuhet se bën “leshin më të mirë në botë”, me diametër mesatar të fibrave midis 11 dhe 14 mikrometra.[11] Ashtu si brejtësit, vikunja ka incisorë që rriten vazhdimisht . Ai jeton vetëm në zona me lartësi të madhe - 3,200 m (10,500 ft) ose më të mëdha - në malësitë e Argjentinës, Bolivisë, Kilit, Perusë dhe Ekuadorit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wheeler, Jane C. (2012). "South American camelids - past, present and future" (PDF). Journal of Camelid Science. 5: 13. Marrë më 25 shkurt 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Fowler, Murray E. (1998). Medicine and surgery of South American camelids: llama, alpaca, vicuña, guanaco (bot. 2nd). Ames, Iowa: Blackwell. ISBN 0813803977. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Hogan, C. Michael (2008). Strömberg, N. (red.). "Guanaco: Lama guanicoe". GlobalTwitcher. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2011. Marrë më 25 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d Stahl, Peter W. (4 prill 2008). "Animal Domestication in South America". përmbledhur nga Silverman, Helaine; Isbell, William (red.). Handbook of South American Archaeology. Springer. fq. 121–130. ISBN 9780387752280. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Furlong, Charles Wellington (tetor 1912 – mars 1913). "Hunting the Guanaco". The Outing Magazine. 61 (1): 5. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Guanaco: Lama guanicoe". World Association of Zoos and Aquariums. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 10 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "San Diego Zoo's Animal Bytes: Guanaco". Zoological Society of San Diego. Marrë më 10 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Baldi, B.; Lichtenstein, G.; González, B.; Funes, M.; Cuéller, E.; Villalba, L.; Hoces, D.; Puig, S. (2008). "Lama guanicoe". IUCN Redlist. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources. Marrë më 11 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Castillo-Ruiz, Alexandra. "Lama pacos: alpaca". Animal Diversity Web. University of Michigan. Marrë më 10 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Quiggle, Charlotte (vjeshtë 2000). "Alpaca: An Ancient Luxury". Interweave Knits: 74–76. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Mammal Guide: Vicuña". Animal Planet. Discovery Communications, LLC. Marrë më 11 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)