Jump to content

Latife Uşaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Latife Uşaki
Zonja e Parë e Turqisë
Në rol
29 tetor 1923 – 5 gusht 1925
Pasuar ngaMevhibe İnönü
Të dhëna vetjake
U lind më
Fatıma-tüz Zehra Latife Uşakîzâde

17 qershor 1898
İzmir, Vilajeti i Ajdënit. Perandoria Osmane
Vdiq më12 korrik 1975 (77 vjet)
Stamboll, Turqi
NënshtetësiaTurke
Bashkëshortja/etMustafa Kemal Atatürk (1923–25)
VendbanimiMansioni Çankaya (zyrtare)
ShkollimiUniversiteti i Parisit
Shkolla juridike në Londër
PunësimiJuriste

Latife Uşaklıgil (e lindur Fatıma-tüz Zehra Latife Uşakîzâde; me nderime, Latife Hanım)[1] (17 qershor 1898 – 12 korik 1975) ishte gruaja e Mustafa Qemalit (më vonë Atatürk) mes viteve 1923 dhe 1925. Ajo ishte e lidhur nga ana e babait të saj me romancieren turke Halid Ziya Uşaklıgil.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lâtife Hanım lindi në 1898 në İzmir në një nga familjet më të shquara tregtare të qytetit, me rrënjë në qytetin e Uşak, prej nga vjen emri i tyre jozyrtar i familjes Uşakizâde. Studimet e gjimnazit i kreu në İzmir dhe në vitin 1919 shkoi jashtë vendit për të studiuar juridikun në Paris dhe Londër. Kur ajo u kthye në Turqi, Lufta për Pavarësi Turke po i afrohej fundit.

Më 11 shtator 1922, kur u kthye në rezidencën e saj familjare në İzmir, ajo u përball me ushtarë që e njoftuan se Pashai e kishte marrë shtëpinë si Shtabi i Përgjithshëm në İzmir. Pasi i bindi ushtarët se ajo në të vërtetë i përkiste shtëpisë, ajo u lejua të hynte.

Lâtife Hanım dhe Mustafa Kemal Pasha u martuan më 29 janar 1923 kur ai ishte kthyer në İzmir menjëherë pas vdekjes së nënës së tij Zübeyde Hanım. Për dy vjet e gjysmë, Lâtife Hanım simbolizonte fytyrën e re të femrave turke si një zonjë e parë shumë e pranishme në jetën publike, e cila në Turqi ishte një risi për standardet e kohës së saj. Ajo pati një ndikim të rëndësishëm në reformat që filluan në Turqi në vitet 1920 për emancipimin e gruas.[2]

Megjithatë, marrëdhënia mes saj dhe burrit të saj nuk ishte e lumtur; pas debateve të shpeshta, të dy u divorcuan më 5 gusht 1925.[3] Lâtife Hanım jetoi pjesën tjetër të ditëve të saj në İzmir dhe Stamboll në izolim virtual, duke shmangur kontaktet jashtë rrethit të saj privat deri në vdekjen e saj në 1975. Ajo nuk u rimartua kurrë dhe heshti për marrëdhënien e tyre gjatë gjithë jetës së saj. Në vitin 2005, Shoqëria Historike Turke do t'i bënte publike ditarët e saj "përveç atyre më privatë, duke marrë parasysh pikëpamjet e familjes së saj". Megjithatë, familja e saj deklaroi publikisht se kishin të drejtën e pronësisë së letrave dhe deklaruan se nuk dëshironin që ditarët të publikoheshin. Për rrjedhojë, shoqëria vendosi kundër publikimit.[4][5]

Një biografi gjithëpërfshirëse, por edhe e diskutueshme e Latife Hanım nga gazetarja veterane e Cumhuriyet, İpek Çalışlar u botua në vitin 2006.[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkey in the 21st century: The Legacy Of Mrs Ataturk". Pelin Turgut (në anglisht). The Independent. 1 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2006. Marrë më 2007-09-29.
  2. ^ a b "Atatürk, his wife and her biographer". Emrah Güler (në turqisht). Turkish Daily News. 25 gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2006. Marrë më 2007-09-29.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja) (archive.org link )
  3. ^ Akhtar, Salman (2008). The Crescent and the Couch: Cross-Currents Between Islam and Psychoanalysis (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 68. ISBN 978-0-7657-0574-7.
  4. ^ "Ataturk diaries to remain secret" (në anglisht). BBC. 4 shkurt 2005. Marrë më 2007-09-29.
  5. ^ "Sezer'e verilmeyen mektupları bize verin" (në turqisht). Hürriyet. Marrë më 19 maj 2017.