Jump to content

Latinka Perovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Latinka Peroviq

Latinka Peroviq (serbisht: Латинка Перовић Latinka Perović, 4 tetor 1933 – 12 dhjetor 2022) ishte lider, historian dhe politikan komunist jugosllav. Gjatë ekzistencës së Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, Peroviç ishte sekretar i përgjithshëm i Lidhjes së Komunistëve të Serbisë në periudhën ndërmjet viteve 1968 dhe 1972.[1] Në vitin 1972 Lidhja Federale e Komunistëve të Jugosllavisë e shkarkoi atë nga pozita e saj së bashku me Marko Nikeziqin dhe Mirko Tepavacin me akuzën se ishin tepër liberalë. Shkarkimi i liberalëve serbë në vitin 1972 pasoi një shkarkim të mëparshëm të nacionalistëve kroatë të Pranverës Kroate.

Pas largimit të saj nga politika aktive, Perovic u fokusua në punën shkencore në Institutin për Historinë e Lëvizjes Punëtore të Serbisë (Instituti i sotëm për Historinë e Re të Serbisë). Gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë së viteve 1990 dhe Luftërave Jugosllave, Perovic ishte një nga kritikët më të mprehtë të nacionalizmit serb, veçanërisht Sllobodan Millosheviç dhe regjimit të tij.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peroviq lindi në Beloshevc, Kragujevc, Mbretëria e Jugosllavisë (Serbia e sotme) më 4 tetor 1933. [2][3] Peroviq përfundoi gjimnazin lokal të femrave në Kragujevc në vitin 1952.[3] Ajo u diplomua për histori në Universitetin e Beogradit dhe fitoi doktoraturën në shkencat politike në vitin 1975 në të njëjtin universitet. Më herët, ajo mori edhe titullin master në Fakultetin e Shkencave Politike në Begrad në vitin 1965.[3]

Në moshën 27-vjeçare, ajo ishte tashmë kryetare e Konferencës për Veprimtarinë Shoqërore të Grave të Jugosllavisë (1960-1964). Peroviç ishte Sekretar i Komitetit Qendror të Lidhjes së Komunistëve të Serbisë nga viti 1968 deri në vitin 1972. Ajo konsiderohej si gruaja më me ndikim në Serbi në atë kohë dhe e vetmja që nuk e fitoi pozitën e saj në bazë të martesës me një burrë më të fuqishëm se vetja, por me inteligjencën, kompetencën dhe ambicien e saj.

Në vitin 1972 Marko Nikeziq (kryetar i KQ të LCS) dhe Perovic u hoqën nga pozitat e tyre sepse Josip Broz Tito i konsideronte pikëpamjet e tyre shumë liberale. Pas kësaj, ajo nuk u kthye më në politikë. Peroviq iu përkushtua kërkimeve historike dhe u bë e njohur si një nga ekspertet më të shquara të historisë serbe që nga shekulli i 19-të e këndej.

Nga viti 1976 deri në vitin 1998 Perovic ka punuar në Institutin për Historinë e Re të Serbisë.[2] Në shkrimet dhe studimet e saj për Serbinë moderne, ajo shpesh thekson se Serbia ka nevojë për një politikan që do të merrte publikisht përgjegjësinë për shkatërrimin e bërë në ish-Jugosllavi, në mënyrë që të ndihmonte pajtimin me shtetet fqinje dhe të parandalonte përsëritjen e kësaj lloj tragjedie. Ajo ishte kundër regjimit të Sllobodan Millosheviqit, duke e quajtur sistemin e tij politik një "kulturë të vrasjes". Pas luftës, ajo ishte personi i parë në Serbi që e quajti gjenocid masakrën e Srebrenicës dhe bëri thirrje për përgjegjësinë e Serbisë.[4]

Nga viti 1993 Peroviq ishte kryeredaktor i revistës Rrymat e Historisë.

Perović Petrović vdiq në Beograd më 12 dhjetor 2022, në moshën 89 vjeçare [5] Perović Petrović u dogj në varrezat Novo Groblje të Beogradit më 21 dhjetor 2022 në prani të familjes dhe miqve të saj. [6]

Punime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri 2010 "Fakte dhe Interpretime. Dy biseda me Latinka Perovic” përfshinte bibliografinë e detajuar të Latinka Perovic me listën e 8 monografive, 10 libra-burime historike me studime hyrëse të shekullit të 19-të, 9 burime historike-libra me studime hyrëse të shekullit të 20-të dhe 21-të, 18 parathënie dhe passhkrime, 78 studime, diskutime dhe artikuj dhe 13 rishikime të vërejtura. Bibliografia nuk përfshinte artikuj, intervista dhe fjalime për promovimin e librave, të cilat janë botuar në gazeta dhe revista të ndryshme, si dhe nekrologji. Perovic vazhdoi të shkruante në vitet në vijim. Libri i saj i vitit 2015 "Dominantna i neželjena elita" ( English: ) inicioi një përgjigje kritike nga sociologia kroate Mira Bogdanović e cila në librin e saj të vitit 2016 "Elitistički pasijans: Povijesni revizionizam Latinke Perović" ( English: ) e kritikoi Peroviqin për shpikjen e koncepteve të elitave dominante dhe të padëshiruara të cilat nuk ekzistojnë në shkencën sociologjike. [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Preminula Latinka Perović" Arkivuar 15 dhjetor 2022 tek Wayback Machine.
  2. ^ a b Ninoslav Kopač (2012). Svjedok histerije. Serb Democratic Forum. fq. 19. ISBN 978-953-57313-2-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Latinka Perović; Drago Roksandić; Mitja Velikonja; Wolfgang Hoepken; Florian Bieber, red. (2017). Jugoslavija u istorijskoj perspektivi [Yugoslavia in Historical Perspective]. Helsinki Federation for Human Rights Serbia. fq. 540–541. ISBN 978-86-7208-207-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Latinka Perović". Gariwo, Svetlana Broz. Marrë më 3 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Preminula Latinka Perović". N1 (në serbisht). 12 dhjetor 2022. Marrë më 12 dhjetor 2022.
  6. ^ "Ispracena Latinka Perović" Arkivuar 24 dhjetor 2022 tek Wayback Machine.
  7. ^ Čović, Bartul (21 mars 2017). "Liberali su proganjali slobodu, a komunisti su joj bezuspješno krčili put". Mašina – proizvodnja društvene kritike. Marrë më 13 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)