Jump to content

Le Boulou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buli
El Voló (Katalanisht)
Le Boulou (Frëngjisht)
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Bulit
Një pamje e përgjithshme e Bulit
Stema Buli
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuCéret
KantoniVallespir-Albères
NdërkomunalitetVallespir
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) François Comes[1]
Sipërfaqja
1
14.420 km2 (5.568 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.313
 • Dendësia370/km2 (950/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66024 /66160
Lartësia55–363 m (180–1,191 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Boulou ( shqiptimi frëngjisht[lə bulu]  ( dëgjoni); Katalanisht: El Voló [əl βuˈlo] ) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore.

Ndodhet 12 km larg nga kufiri spanjoll.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokalizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteza e Bulit ndodhet në kantonin Vallespir-Albères dhe në rrethin Céret, në jug të Pirenejve Orientalë .

Harta e Bulit dhe qytezave përreth

Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit në katalanisht është El Voló . [2]

Në shekullin e 10-të, territori i Bulit duket se ndahet midis zotit të Saint-Jean-Pla-de-Corts, zonjës Minimilla dhe kishës së Elne-ës . Le Boulou më pas sundohet nga zotërit e Montesquieu nga shekulli i 11-të deri në shekullin e 14-të. Më në fund bëhet pjesë e tokave të kurorës. [3]

Në fund të shekullit të XVII-të, Bernard de Kennedy, duke ndjekur oborrin e Xhejmsit II të Anglisë në Francë, vendos të zhvendoset në Bul dhe merr nënshtetësinë franceze nga Luigji XIV i Francës . Nipit të tij, Côme de Kennedy, i është dhënë titulli i zotit të Bulit në 1755. Djali i Come, Joseph de Kennedy është zot i qytezës gjatë Revolucionit Francez . Por shtëpia e tij përdoret si seli nga gjenerali spanjoll Antonio Ricardos gjatë betejës së parë të Bulit në vitin 1793. I akuzuar për tradhti, Joseph de Kennedy ekzekutohet me gijotinë më 2 maj 1794, të nesërmen pas betejës së dytë të Bulit .

Në shekullin e XX-të, u ndërtua kampi i Bulit që strehonte femra republikane të arratisura nga Spanja në fund të Luftës Civile Spanjolle . [4] Ajo u hap si një qendër pastrimi, por nuk kishte strehë dhe shumica e grave dhe fëmijëve u zhvendosën në pjesë të tjera të Francës, së bashku me disa ushtarë të plagosur. [5] Gjatë pushtimit gjerman, banja në Bul ishte selia e Gestapos . [6]

Qeveria dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Marie-Rose Careras 1987 1995
Jean-Pierre Salgas 1995 2008
Christian Olive 2008 2014
Nicole Villard-Schlatter 2014 2020
François Comes 2020

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
19682.921—    
19753.709+3.47%
19824.292+2.11%
19904.436+0.41%
19994.428−0.02%
20075.175+1.97%
20125.520+1.30%
20175.514−0.02%
Source: INSEE[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Nomenclàtor toponímic de la Catalunya del Nord
  3. ^ (in frëngjisht) Jean Sagnes (dir.
  4. ^ Beevor, Antony (2001). The Spanish Civil War. London: Cassell Military Paperbacks. fq. 394. ISBN 0-304-35840-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Thomas, Hugh (2012). The Spanish Civil War (bot. 50th Anniversary). London: Penguin Books. fq. 855. ISBN 978-0-141-01161-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "With Death Snapping at Their Heels: Tales from Europe's "wild West"". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Population en historique depuis 1968, INSEE