Jump to content

Letërsia në Britaninë e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Burns

Poeti dhe dramaturgu i njohur Anglez William Shakespeare njihet si dramaturgu më i madh i të gjitha kohërave.[1][2][3]

Ndër poetët Anglez më të vjetër janë Geoffrey of Monmouth , Geoffrey Chaucer, dhe Thomas Malory. Në shekullin e 18të, Samuel Richardson shpesh konsiderohet ta ketë zbuluar novelën moderne. Risi të tjera erdhën në shekullin e 19të nga Jane Austen, Motrat Brontë, Charles Dickens, Thomas Hardy etj. Ndër shkrimtarët e shekullit të 20të janë H. G. Wells, D. H. Lawrence, Virginia Woolf, George Orwell dhe John Betjeman. Së fundmi edhe shkrimtarja e serive Harry Potter J.K. Rowling ka fituar popullaritetin e J.R.R. Tolkien.

Kontributet e Skocisë përfshijnë shkrimtarin detektiv Arthur Conan Doyle, Sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson dhe Robert Burns.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime të dhënash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Encyclopedia Britannica article on Shakespeare". Marrë më 2006-02-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "MSN Encarta Encyclopedia article on Shakespeare". Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2006. Marrë më 2006-02-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Columbia Electronic Encyclopedia article on Shakespeare". Marrë më 2006-02-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)