Jump to content

Lidhja e Komunistëve të Sllovenisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lidhja e Komunistëve të Sllovenisë
Zveza komunistov Slovenije
Savez komunista Slovenije
UdhëheqësiPresidenti i Lidhjes së Komunistëve të Sllovenisë
ThemeluarPrill 1937
Tretur29 May 1993
Pasuar ngaLista e Bashkuar e Socialdemokratëve të Sllovenisë (ZLSD)
SeliaLjubljana, RS e Sllovenisë, Jugosllavia
IdeologjiaKomunizmi
Marksizëm-Leninizmi
Titoizmi
Socializmi demokratik (pas 1989)
Krahu politikI majtë deri në ekstremi i majtë
Party flag
Flag of the League of Communists of Yugoslavia

Dega sllovene e Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë

Lidhja e Komunistëve të Sllovenisë ( Sllovenisht: Zveza komunistov Slovenije, ZKS ; Serbo-Kroatisht: Savez komunista Slovenije ) ishte dega sllovene e Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë, partia e vetme ligjore e Jugosllavisë nga 1945 deri në 1990. Ajo u themelua në prill 1937 si Partia Komuniste e Sllovenisë dhe ishte dega e parë autonome nënkombëtare e partisë federale. Autonomia e saj fillestare u përforcua më tej me kushtetutën jugosllave të vitit 1974, e cila transferoi më shumë pushtet në degët e ndryshme të nivelit të republikës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1989 Sllovenia miratoi amendamente në kushtetutën e saj që pohuan sovranitetin e saj mbi federatën, të drejtën e saj për t'u shkëputur dhe vendosjen e themeleve për një sistem shumëpartiak . Këto ndryshime u kundërshtuan ashpër nga udhëheqja e Serbisë nën Sllobodan Millosheviqin . Më 23 janar 1990, delegacioni slloven, i kryesuar nga Milan Kuçan, u largua nga Kongresi i Partisë i Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë, duke çuar në kolapsin e partisë mbarë-jugosllave.

Më 4 shkurt 1990 Lidhja e Komunistëve të Sllovenisë ndryshoi emrin e saj në Lidhja e Komunistëve të Sllovenisë-Partia e Reformës Demokratike ( Zveza komunistov Slovenije-Stranka demokratične prenove - ZKS-SDP), dhe pak më pas filloi negociatat me Opozitën Demokratike të Sllovenisë për vendosjen e një sistemi shumëpartiak. Në prill 1990, komunistët e reformuar humbën zgjedhjet ndaj koalicionit DEMOS . Në vitin 1992, ata pushuan së qeni partia më e madhe e majtë dhe hynë në një periudhë transformimi rrënjësor, i cili mori vrull me zgjedhjen e Borut Pahor në krye të partisë. Në të njëjtin vit, partia u riemërtua në Rinovimi Social Demokratik ( Socialdemokratska prenova ). Më 29 maj 1993 ata u bashkuan me disa parti të tjera të krahut të majtë në Listën e Bashkuar të Social Demokratëve (ZLSD), e cila më vonë u riemërtua në Social Demokratë (SD). [1]

Flamuri i Partisë në vitin 1990

Drejtuesit e partisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhëheqës të tjerë me ndikim

  1. ^ "Zgodovina". Socialni demokrati. Drugače. Marrë më 10 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)