Limoux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limus
Limós (Ocitanisht)
Nënprefekturë dhe Komunë
Kisha e Shën Martinit dhe Pont Neuf në Limus
Kisha e Shën Martinit dhe Pont Neuf në Limus
Stema Limus
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Pierre Durand
Sipërfaqja
1
32.410 km2 (12.514 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
10.161
 • Dendësia310/km2 (810/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Limoux ( shqiptimi frëngjisht[limu]  ( dëgjoni)</img>  ; Ocitanisht: Limós [liˈmus]; Shqip: Limusi) është një komunë dhe nënprefekturë në departamentin Audë, një pjesë e provincës së lashtë Languedoc dhe rajonit të sotëm OcitaniaFrancën jugore. Vreshtat e saj janë të famshme duke qenë të parat që prodhuan verë të gazuar të njohur si Blanquette de Limoux .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Limusi shtrihet në lumin Aude rreth 30 km në jug të Karkasonës . Ka dy stacione hekurudhore në linjën për në Karkasonë: stacioni Limoux dhe stacioni Limoux-Flassian .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.100—    
18005.142+0.8%
18065.723+11.3%
18215.915+3.4%
18316.247+5.6%
18367.105+13.7%
18417.417+4.4%
18467.444+0.4%
18517.776+4.5%
18566.835−12.1%
18616.937+1.5%
18666.770−2.4%
18725.897−12.9%
18766.661+13.0%
18816.283−5.7%
18866.810+8.4%
18916.371−6.4%
18966.684+4.9%
19017.084+6.0%
19067.223+2.0%
19117.010−2.9%
19216.640−5.3%
19267.639+15.0%
19317.797+2.1%
19368.193+5.1%
19467.587−7.4%
19548.334+9.8%
19629.603+15.2%
196810.824+12.7%
197511.101+2.6%
198210.206−8.1%
19909.665−5.3%
19999.411−2.6%
20079.709+3.2%
201210.180+4.9%
201710.066−1.1%

Blanquette de Limoux[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blanquette de Limoux prodhohet rreth qytetit të Limusit. Rrushi kryesor i verës është Mauzac, i ndjekur nga Chardonnay dhe Chenin blanc . Historianët e verërave besojnë se vera e parë e gazuar në botë u prodhua në këtë rajon në vitin 1531, nga murgjit tek abacia në Saint-Hilaire, Aude .

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është ndoshta më i njohur për festivalin e tij të dimrit të quajtur Fecos [ˈfekɔs], i referuar shpesh (në mënyrë të pasaktë) si një karnaval ose festë . Në përgjithësi quhet Carnival de Limoux në gjuhën franceze. Është i njohur për popullsinë e emigrantëve britanikë. [1]

Gjatë Revolucionit Francez, demonstruesit i detyruan zyrtarët të vulosnin hambarët, kërkuan përfundimin e detyrimeve dhe taksave indirekte dhe më pas plaçkitën zyrat e taksambledhësve dhe hodhën të dhënat në lumin Aude. [2]

Imazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zemra e qytetit është Place de la République, një shesh i gjerë me disa arkada të bukura prej guri dhe një numër shtëpish me kornizë druri. Limusi shtrihet gjatë një pjese të lumit Aude dhe brigjet janë të veshura me shtëpi madhështore, veçanërisht në anën lindore, të ashtuquajturat Petite Ville (lit. "Qyteti i vogël").

Ndërsa ia vlen të vizitohet në vetvete, qyteti është gjithashtu një bazë e mirë për të zbuluar historinë e rajonit dhe është i vendosur në mënyrë ideale për të eksploruar bregdetin, malet dhe disa vende të mira për ecje.

Tregjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tregu javor çdo të premte (ose të enjte nëse një festë publike bie të premten).
  • Tregu i të përdorurave ose Brocante të dielën e parë të çdo muaji në Promenade du Tivoli.
  • Tregjet e mbrëmjes të martën në korrik dhe gusht.

Vende të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Musée Petiet (Zyra e Informacionit Turistik),
  • Musée du Piano (Muzeu i pianos)
  • CathaRama (një histori e lëvizjes katare ).
  • Ekskursione të verërave në Sieur d'Arques dhe Aimery.
  • Jardin aux Plantes la Bouichère - Flassian, 2 hektarë kopshte që janë shtëpia e koleksioneve të ndryshme të varieteteve bimore gjithnjë e më të rralla.
  1. ^ Astier, Henri (29 nëntor 2018). "The French village that fears for its Brits". BBC News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mcphee, Peter (2016). Liberty or Death. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)