Liquid Tension Experiment 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liquid Tension Experiment 2
Liquid Tension Experiment 2 kopertina
Studio album nga Liquid Tension Experiment
Lëshuar më 15 qershor 1999
Inçizuar më tetor dhe nëntor 1998 - Millbrook Sound Studios
Zhanri Progressive metal
Instrumental rock
Metal fusion
Zgjatja 74:04
Label Magna Carta
Producent(e) Liquid Tension Experiment
Kronologjia e Liquid Tension Experiment
Liquid Tension Experiment
(1998)
Liquid Tension Experiment 2
(1999)

Liquid Tension Experiment 2 është albumi i dytë i bendit Liquid Tension Experiment, i lëshuar më 15 qershor 1999, pasuesi i albumit Liquid Tension Experiment. Këngët këtu janë kryesisht të improvizuara, me përsëritje të rralla. Edhe ky album iu takon zhanreve instrumental rock, progressive metal dhe jazz fusion, që do të thotë as këtu nuk ka pjesë vokale.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Acid Rain" – 6:36
 2. "Biaxident" – 7:40
 3. "914" – 4:01
 4. "Another Dimension" – 9:50
 5. "When The Water Breaks" – 16:58
 6. "Chewbacca" – 13:35
 7. "Liquid Dreams" – 10:48
 8. "Hourglass" – 4:25

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Një pjesë e këngës "Acid Rain" është e luajtur në koncertin e Dream Theater Live Scenes from New York.
 • Kënga "When The Water Breaks" është e ashtuquajtur sepse kur bendi ishte duke e shkruar pjesën qëndrore të saj, John Petruccin e lajmëruan se gruas së tij (e cila ishte duke lindur) iu kishte derdhur uji. Në atë pjesë të këngës ndihet një zë bebe si pikë referimi për të treguar se në atë moment Petrucci e mori lajmin.
 • John Petrucci tregon se kënga "Hour Glass" është shkruar dhe inçizuar vetëm për 3 orë - gjë që tregon se sa më lirshëm kanë komponuar Liquid Tension Experiment se sa Dream Theater.