An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess është një album i dy anëtarëve të bendit Dream Theater, John Petrucci (kitarë) dhe Jordan Rudess (tastierë). Ky album është i jashtëzakonshëm sepse i tëri performohet live (përpos këngës së fundit) dhe vetëm nga këta dy muzicientë (pa instrumentistë të tjerë shtesë). Albumi u inçizua më 10 qershor2000 në Helen Hayes Performing Arts Center, Nyack, New York, u lëshua më 11 dhjetor2000, dhe u ri-lëshua më 18 maj2004. Albumi u takon zhanreve instrumental rock dhe jazz.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha këngët janë shkruar nga John Petrucci & Jordan Rudess, përpos këngës së 6-të (vetëm Jordan Rudess) dhe 7-të (vetëm John Petrucci).

  1. "Furia Taurina" – 10:10
  2. "Truth" – 9:48
  3. "Fife and Drum" – 9:30
  4. "State of Grace" – 5:45
  5. "Hang 11" – 11:38
  6. "From Within" – 5:21
  7. "The Rena Song" – 7:03
  8. "In the Moment" – 6:27
  9. "Black Ice" – 10:54
  10. "Bite of the Mosquito (studio version)" – 1:53

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess
An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess kopertina
Live album nga John Petrucci dhe Jordan Rudess
Lëshuar më 11 dhjetor 2000 (Origjinali)
18 maj 2004 (Ri-lëshimi)
Inçizuar më 10 qershor 2000 (Helen Hayes Performing Arts Center, Nyack, New York)
Zhanri Instrumental rock
Jazz
Zgjatja 78:76
Label Favored Nations (2004)
Sound Mind Music (2000)
Producent(e) Doug Oberkircher