Lista e ishujve grekë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ishulli i Korfuzit

Greqi gjenden më shumë se 3.000 ishuj, shumica e të cilëve nuk janë të banueshëm. Ishujt kryesorë janë:

Ishujt e Egjeut Lindor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt e Egjeut Verior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe: Ishujt e Trakisë

Ishujt e Jonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kykladat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kykladat e Vogla Lindore:

Dodekanes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evia (Euböa) dhe Sporadet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporadet Veriore:

Sporadet Jugore:

Shiko edhe Dodekanes si dhe Ishujt Egje.

Ishujt Saronike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]