Jump to content

Lunel, Hérault

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lunel
Bashkia
Bashkia
Stema Lunel
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHérault
QarkuMontpellier
KantoniLunel
NdërkomunalitetPays de Lunel
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Pierre Soujol[1]
Sipërfaqja
1
23.900 km2 (9.228 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
26.356
 • Dendësia1,100/km2 (2,900/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
34145 /34400
Lartësia2–53 m (6.6–173.9 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lunel ( shqiptimi frëngjisht: [lynɛl] ; provensal : Lunèl ; Shqip: Luneli) është një komunëdepartamentin HeraultFrancën jugore . Lunel ndodhet 21 kilometres (13 mi) në lindje të Montpellier dhe 28 kilometres (17 mi) në jugperëndim të Nîmes ( Gard ). Stacioni Lunel ka lidhje hekurudhore me Narbonne, Montpellier, Nîmes dhe Avignon.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luneli ishte vendlindja e Louis Feuillade (1873 – 1925), regjisor filmash nga epoka e heshtur . Artisti Jean Hugo (1894-1984) jetoi në zonën e Lunelit për pjesën më të madhe të jetës së tij dhe pikturoi skena nga fshati përreth. Parc Jean Hugo në qendër të qytetit u emërtua sipas tij.

Që nga shekulli i 20-të, qyteti ka qenë një destinacion për emigrantët myslimanë nga Algjeria dhe pjesë të tjera të Afrikës së Veriut. Në vitin 2015, New York Times raportoi se 10% e të gjithë francezëve të vrarë duke luftuar në Siri për ISIS- in vinin nga Luneli. [2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.170—    
18004.227+1.4%
18064.196−0.7%
18215.554+32.4%
18316.260+12.7%
18366.320+1.0%
18416.385+1.0%
18466.639+4.0%
18516.392−3.7%
18566.712+5.0%
18616.737+0.4%
18666.989+3.7%
18727.281+4.2%
18768.315+14.2%
18816.487−22.0%
18866.667+2.8%
18916.793+1.9%
18967.203+6.0%
19017.532+4.6%
19067.489−0.6%
19117.730+3.2%
19217.539−2.5%
19268.268+9.7%
19318.435+2.0%
19367.665−9.1%
19467.775+1.4%
19547.758−0.2%
19628.872+14.4%
196810.735+21.0%
197513.452+25.3%
198215.648+16.3%
199018.404+17.6%
199922.352+21.5%
200724.044+7.6%
201225.405+5.7%
201726.239+3.3%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "A French Town Linked to Jihad Asks Itself Why", New York Times, January 2015