Mali i Zi Demokratik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali i Zi Demokratik (malazez : Demokratska Crna Gora ), i njohur gjithashtu si Demokratët (Demokrate), është një parti politike konservatore liberale, qendrore, populiste dhe pro-evropiane në Mal të Zi . Demokratët aktualisht kanë nëntë deputetë në Parlamentin e Malit të Zi, të zgjedhur në vitin 2020, nga lista elektorale e çadrës së madhe Paqja është Kombi ynë (MNN). Themeluesi dhe udhëheqësi aktual i saj është Aleksa Beçiq, ish- kryetar i Parlamentit . Është gjithashtu partia e dytë më e madhe politike në parlament.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi Demokratik u formua në vitin 2015 kur fraksioni i Partisë Popullore Socialiste u nda dhe formoi një parti të re politike, e përfaqësuar nga 2 deputetë në Parlamentin e Malit të Zi. [1] [2]

Demokratët e rritën numrin e tyre të deputetëve nga 2 në 8 në zgjedhjet parlamentare të tetorit 2016 dhe pas zgjedhjeve lokale të mbajtura në të njëjtin vit, partia fitoi poste kryetare në komunat e Budvës dhe Kotorrit . Në zgjedhjet lokale të mbajtura në Herceg Novi në maj 2017, partia fitoi 9 nga 34 mandate, duke udhëhequr koalicionin opozitar që formoi qeverinë lokale. [3] Që nga konstituimi i parlamentit të ri e gjithë opozita (të gjithë 39 deputetë nga 81 gjithsej) filloi një bojkot kolektiv të të gjitha seancave parlamentare, për shkak të pretendimeve për mashtrime zgjedhore në zgjedhjet parlamentare të 2016, deputetët demokratë të Malit të Zi mbetën në bojkot me të njëjtin kërkon deri në fund të mandatit. [4]

Në mars 2018, demokratët vendosin të mbështesin kandidaturën e kandidatit të pavarur Mladen Bojanić për të kandiduar për president të Malit të Zi në zgjedhjet presidenciale të prillit 2018, ashtu si Fronti Demokratik (DF), Partia Popullore Socialiste (SNP), Veprimi i Reformës së Bashkuar (URA) dhe Bashkuar Mali i Zi (UCG). [5] Në zgjedhje, Bojanić doli i dyti, pas Milo Gjukanoviq, me 33.40% të votave. Në zgjedhjet vendore 2018, demokratët formuan një koalicion elektoral me Veprimin e Bashkuar për Reforma në një sërë bashkish. Pas zgjedhjeve demokratët bëhen pjesë e pushtetit vendor vetëm në Berane, duke formuar një koalicion paszgjedhor me DF dhe PKSH, duke mbetur opozitë në pjesën tjetër të bashkive. [6]

Në korrik 2020, Mali i Zi Demokratik vendosi të hyjë në çadrën e madhe të koalicionit Paqja është Kombi Ynë (Mir je naša nacija) me Demos- in, të Majtën e Re dhe PUPI-në, si dhe disa kandidatë të pavarur, si politikani liberal Vladimir Pavićević, ish-udhëheqës i Malit të Zi, [7] për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të gushtit 2020 . [8] Më 23 shtator, 41 deputetë të tre listave të shumicës së re në parlament (Paqja është kombi ynë, për të ardhmen e Malit të Zi dhe Veprimi i Bashkuar për Reforma ) zgjodhën liderin demokrat Beçiq si Presidentin e ri të Parlamentit të Malit të Zi, 4 deputetë nga Për zgjedhjen e tij votuan edhe partitë e pakicës (3 nga Partia Boshnjake dhe 1 nga Alternativa Shqiptare ). [9]

Performanca elektorale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet parlamentare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

style="background: #ff9090" class="table-no" | opposition 2022–23
Parlamenti i Malit të Zi
viti Vota popullore % e votës popullore Vendet e përgjithshme të fituara Ndryshimet Aleancë Qeveria
2015 Ndarja nga Partia Popullore Socialiste
2 / 81
Increase</img> 2

style="background: #ff9090" class="table-no" | opposition

2016 38,327 10.01%
8 / 81
Increase</img> 6

style="background: #ff9090" class="table-no" | opposition

2020 51298 12.53%
9 / 81
Increase</img> 1 MNN |style="background:#FFB;vertical-align:middle;text-align:center; " class="table-partial"|support 2020–22

Zgjedhjet presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti i Malit të Zi
Year Candidate Rank 1st round votes % of vote Rank 2nd round votes % of vote
2018 Mladen Bojanić

style="background: #ff9090" class="table-no" | 2nd

111,711
33.40%
No

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bečić predstavio "Demokratsku Crnu Goru"". RTCG — Radio Televizija Crne Gore — Nacionalni javni servis. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bečić izabran za predsjednika "Demokratske Crne Gore — Demokrata"". portalanalitika.me. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2019. Marrë më 12 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Demokratama predsjednik opštine, DF-u šef parlamenta - Vijesti.me". www.vijesti.me. Arkivuar nga origjinali më 2017-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Novi izbori kao uslov opozicije za povratak u Parlament, Radio Slobodna Evropa, 30 November 2016
  5. ^ I Demokrate podržale Bojanića, borba.me
  6. ^ ""Zdravo Berane" i Demokrate imaju 426 glasova više od koalicije DPS-BS-SD - Vijesti.me". www.vijesti.me. Arkivuar nga origjinali më 2018-02-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ U Crnoj Gori formiran "Građanski blok", rts.rs
  8. ^ Formiranje Građanskog bloka, Vijesti
  9. ^ Objavili dokument: Poslanici tri koalicije podržali Krivokapića za mandatara, Vijesti, 23 September 2020