Maluma (këngëtar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maluma, pseudonim i emrit Juan Luis Londono Arias (Medellín, 28 janar 1994), është kantautor dhe personazh televiziv kolumbian.

Fitues i çmimit Latin Grammy Award nga nëntë nominimet e tij , ka shitur në gjithë botën 18 milion kopje të këngëve solo dhe albumeve , duke e afirmuar veten si një prej artistëve me suksesin më të madh dhe më me ndikim në musica latinoamericana urban.[1][2]Ai u bë i famshëm në vendin e tij të lindjes në vitin 2011 me këngën Single Farandulera dhe Obsesión, të mbledhura në albumin e tij debutues, Magia (2012). Në të njëjtin vit Maluma u nominua për çmimin Latin Grammy si "Artisti i ri më i mirë". Falë këngëve La Temperature dhe Carnaval (2014) ai mori sukses në pjesën tjetër të Amerikës Latine, të konfirmuar nga albumi i dytë në studio, Pretty Boy, Dirty Boy, i cili hyri në vendin e parë në tabelën e albumeve Latin Billboard, dhe nga i cili jane lancuar Borró Cassette , El Perdedor dhe Sin contrato.Në vitet në vijim ai bashkëpunoi me Ricky Martin, Yandel dhe krijoi hitet Chantaje dhe Clandestino nga Shakira, të cilat lejuan artistin të hynte në top listat ndërkombëtare. Në vitin 2018 u lançua albumi i tretë, FAME, i paraprirë nga këngët El préstamo, Corazón dhe Felices los 4 falë të cilave ai fitoi çmimin Latin Grammy në kategorinë "Albumi më i mirë bashkëkohor i vokalit pop" . Vitin pasues, përveç pjesëmarrjes me këngën <i Medellín</i>, nxjerrë nga albumi i katërmbëdhjetë i Madonna Madame X, doli albumi i tij i katërt me titull 11:11 ,i prirë nga soloja HP, duke marrë nominim për Grammy Award 2020 si "Albumi më i mirë bashkëkohor Vokal Pop". Në vitin 2018 Maluma u vlerësua me "Çmimin e Jashtëzakonshëm të Evolucionit" në Latin Music Awards Music për suksesin e arritur që nga fillimi i karrierës së tij, dhe në 2019 ASCAP i jep atij çmimin "Kantautori i Vitit" për kontributet e tij në muzikën Latine- Amerikane . Paralelisht me muzikën, Maluma filloi karrierë televizive si trajner dhe gjykatës në The Voice</i> në Meksikë dhe në Kolumbi .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juan Luis Londono Arias lindi më 28 janar 1994 në qytetin kolumbian Medellín, djali i Marlli Arias dhe Luis Londono; ka një motër më të madhe me emrin Manuela e cila ka studiuar në psikologji dhe në filozofi. [3]Në fëmijërinë e tij të hershme, ai ishte një tifoz i futbollit, një sport që e praktikoi për tetë vite me radhë. Ai pati divizionet më të ulëta në ekipet Atlético Nacional dhe Equidad Club Deportivo. Ai gjithashtu luajti volejboll, pingpong dhe shah .Në moshën 15 vjeç ai kompozoi një këngë të quajtur No quiero me një të afërm dhe një vit më vonë Juan Parra, xhaxhai i tij, i ofroi atij si dhuratë për ditëlindje për të regjistruar një këngë në një studio. Fillimisht, ai nuk kishte ndërmend të përqendrohej në muzikë.

Emri i tij artistik Maluma, është një kombinim i dy shkronjave të para të emrit të nënës së tij Marlli, babait të tij Luis dhe motrës së tij Manuela. Sipas vetë artistit: "është një dhuratë për ta, sepse unë i dua ata dhe ata janë motori i karrierës time". [4] Babai i tij, në fillim e kundërshtoi idenë e këngëtarit, duke pretenduar se Maluma tani i kishte kushtuar shumë kohë futbollit dhe gjithashtu sepse ai dëshironte që ai të ishte një futbollist i suksesshëm dhe jo një këngëtar reggaeton; në fund ai e mbështeti vendimin e tij. Në vitin 2010, në moshën 16 vjeç, Maluma filloi të merrte orë mësimi për të kënduar dhe në vitin e fundit të shkollës së mesme, ai vendosi që patjetër të niste veten në botën e muzikës. [5]

2010-13: Fillimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maluma filloi të punonte si kuzhinier në vitin 2010, por pasi Farandulera u bë një hit lokal në radio, Sony Music dhe marka e tij e njohur si Sony Music Colombia vendosën të nënshkruanin me këngëtarin për të regjistruar albumin e tij të parë në studio. Marka e tij më pas lancoi këngën e tij të radhës, Loco .Në vitin 2012, Maluma publikoi albumin e tij të parë në studio, të titulluar Magji . Ai gjithashtu ishte nominuar për çmimin Shock 2012 për "Artistin më të mirë të ri". Dy këngët e fundit nga albumi i tij debutues ishin Primer Amor dhe Miss Independent; kjo e fundit u shoqërua nga një video muzikore, e regjistruar në Medellín, e cila mori 35 milion shikime në YouTube.

Në vitin 2013, La Temperature, e kënduar me këngëtarin Porto Rikan Eli Palacios, u lançua si kënga e parë nga mixet e tij, PB. DB Mixtape ; kënga arriti # 7 në listat e National-Report. Ajo gjithashtu u bë solo e tij e parë e cila doli në top listat amerikane; arriti vendin e 25-të në listën e Këngëve Tropikale, dhe vendin e 8-të në tabelën Latin Pop Airplay, vendin e 24-të në listën e Billboard Top Latin Songs dhe vendin e 4-të në listën e Latin Rhythm Airplay.

2014-2017: The Voice Kids është albumi i dytë në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maluma në vitin 2017

Në vitin 2014 ai publikoi videon muzikore solon La Curiosidad, Carnaval dhe Addiction . [6] [7] [8] Ai gjithashtu bashkëpunoi me këngëtarin Elvis Crespo, në Olé Brazil të regjistruar për Kupën e Botës FIFA 2014. Më 16 korrik 2014, Maluma u shfaq në Premios Juventud 2014, ku interpretoi këngën Temperatura . Në të njëjtin muaj, këngëtari u konfirmua si gjykatës në The Voice Kids të transmetuar në Televizionin Caracol, së bashku me Fanny Lú dhe Andrés Cepeda . Në gusht, ai bëri debutimin e tij si prezantues në inaugurimin e Kids 'Choice Awards Columbia 2014.

Në vitin 2016 ai bashkëpunoi me artistë të tillë si Thalía, Ricky Martin dhe Shakira dhe filloi turneun botëror The Pretty Boy, Dirty Boy në maj 2016. Në Dhjetor 2016, Maluma mori pjesë në remiksin e Me Llamas nga grupi kolumbian Piso 21.Në vitin 2017, kënga e tij e suksesshme Felices los 4 u bë kënga e 5-të e tij e pesta në top listën e Hot Latin Songs. Në fund të të njëjtit vit ai u konfirmua si artist dhe jurist për Festivalin e Viña del Mar.

2018-në vazhdim: FAME, 11:11 e mëngjesit, Papi Juancho[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Mars të 2018-ës, Maluma u zgjodh për të interpretuar versionin spanjoll të këngës Colors, himnin për Kupën e Botës 2018 të prezantuar nga Coca-Cola . Kënga në anglisht u interpretua në vend të tij nga artisti amerikan Jason Derulo .Në të njëjtin vit ai lancoi një album të ri, të titulluar FAME dhe në vitin pasues 11:11 .Në Prill të vitit 2019 shpallet bashkëpunimi midis Maluma dhe Madonna, me titull Medellín, për albumin e kësaj të fundit Madame X. Të dy artistët interpretuan së bashku në melodinë e këngës gjatë Billboard Music Awards Më vonë njoftohet debutimi i Malumas si aktor në filmin Marry Me, në të cilin ai do të interpretojë së bashku me Jennifer Lopez . Midis vitit 2019 dhe 2020 Maluma publikoi shumë këngë bashkëpunime dhe këngë solo, duke përfshirë: Que Pena me J Balvin, Que Chimba dhe <i id="mw0w">Feel The Beat</i> me Black Eyed Peas . Më 21 gusht 2020 publikohet albumi i tij i pestë Papi Juancho. Më 24 Shtator, 2020 ai publikon këngën Pa, Ti dhe Lonely, të dy në bashkëpunim me Jennifer Lopez . Më 5 Nëntor 2020 ai publikon remiksin e këngës "Hawaii" në bashkëpunim me The Weeknd i cili këndon në Spanjisht për këtë rast.

Stili muzikor dhe kultura masive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i tij muzikor u ndikua nga këngëtari Justin Timberlake, [9] i cili konsiderohet nga Maluma një nga frymëzimet e tij të shkëlqyera si i ri. Ai gjithashtu u ndikua nga Chris Brown, Jay Z, Daddy Yankee dhe Wisin &amp; Yandel .

Maluma kishte një ndikim të fortë në audiencën latine: ai është artisti i Amerikës Latine me më së shumti ndjekës në Instagram pas Shakira.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2012 - Magjia
 • 2015 - Djali i bukur, Djali i ndyrë
 • 2018 - FAMILJA
 • 2019 - 11:11
 • 2020 - Papi Juancho
 • 2021 - 7DJ

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Marry Me, nga Kat Coiro (2022)

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La voz Kids Colombia (2014) - gjykatës
 • Kids 'Choice Awards Columbia (2014) - prezantues
 • La Voz Kids México (2017) - trajner
 • La Voz Mexico (2017) - trajner
 • X (Filmi) (2017) - dokumentar
 • Lo que era, lo que soy, lo que seré (2019)
 1. ^ "'La Voz kids', el concurso musical que enamoró a Colombia llega muy pronto al Canal Caracol - Estereofonica" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 8 qershor 2021.
 2. ^ "10 Up-and-Coming Reggaeton Artists to Watch". Billboard (në anglisht). Marrë më 25 marzo 2018. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
 3. ^ "Maluma vendía sus cartas de amor antes de ser músico | E! Online Latinoamerica | Venezuela". E! Online Latino (në spanjisht). Marrë më 25 marzo 2018. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
 4. ^ "Entrevista a Maluma - Gente - ELTIEMPO.COM". archive.is. 3 ottobre 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 ottobre 2015. Marrë më 25 marzo 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 5. ^ "Maluma, el retrato de una generación". El Universal Cartagena (në spanjisht). 7 febbraio 2011. Marrë më 25 marzo 2018. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)
 6. ^ "Maluma presenta el video de su canción 'La Curiosidad'" (në spanjisht). Entretengo. 5 maggio 2014. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 7. ^ "Maluma's 'Carnaval' What a Merry-Go-Round!". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Maluma presenta videoclip de su tema "Addicted"" (në spanjisht). Tuteve.
 9. ^ Argentina, LOS40. "Las claves del éxito de Maluma". LOS40AR (në spanjisht). Marrë më 20 giugno 2018. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)