Mike Phelan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mike Phelan

Phelan me Manchester United më 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMichael Christopher Phelan
Datëlindja24 shtator 1962
VendlindjaNelson, Lancashire, Angli
Gjatësia5 ft 11 in (1.80 m)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester United (ndihmës i trajnerit)[1]
Karriera me të rinjtë
Burnley
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1979–1985Burnley168(9)
1985–1989Norwich City156(9)
1989–1994Manchester United102(2)
1994–1995West Bromwich Albion21(0)
Gjithsej485(20)
Karriera ndërkombëtare
1989Anglia1(0)
Skuadra të menaxhuara
1995–1996Norwich City (asistent)
1996–1997Blackpool (asistent)
1997–1999Stockport County (asistent)
1999–2001Akademia dhe Skuadra Rezervë Manchester United (asistent)
2001–2008Manchester United (trajner i skuadrës së parë)
2002Akademia dhe Skuadra Rezervë Manchester United
2008–2013Manchester United (asistent)
2014–2015Norwich City (trajner i skuadrës së parë)
2015Norwich City (kujdestar)
2015–2016Hull City (asistent)
2016–2017Hull City
2018–Central Coast Mariners (drejtues i sportit)[2]
2018–Manchester United (asistent)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Michael Christopher Phelan (lindi më 24 shtator 1962) është trajnerë dhe ish-futbollistë anglezë.

Ai karrierën e tij e kaloi më shumë në Burnley, Norwich City dhe Manchester United, me pak paraqitje në West Bromwich Albion para pensionimit të tij. Gjatë kohës kur ishte me Manchester United ai gjithashtu morri paraqitje të vetme për Anglinë. Në vitin 2002, tifozët e Norwich votuan Phelan në Hall of Fame të klubit.

Pas përfundimit të karrierës së tij të luajtur, Phelan shkoi në menaxhim. Ai së pari mori pozitën si ndihmës i Gary Megson në ish klubin e tij, Norwich City, përpara se të ndiqte Megson në Blackpool dhe pastaj Stockport County. Pasi Megson u largua nga Stockport, Phelan u punësua nga një tjetër klub i mëparshëm, Manchester United, duke marrë si ndihmës menaxher të ekipit rezervë të klubit. Dy vjet më vonë, ai u gradua për t'u bërë trajner i ekipit të parë të Alex Ferguson, dhe në vitin 2008 ai zëvendësoi Carlos Queiroz si menaxher i Fergusonit. Ai mbeti në pozitë deri në pensionimin e Ferguson në vitin 2013, kur pasardhësi i Ferguson David Moyes zëvendësoi të gjithë stafin e stërvitjes.

Pas një viti nga futbolli, Phelan u emërua trajner i ekipit të parë në Norwich City në nëntor 2014 dhe mori përgjegjësinë e përkohshme të klubit kur menaxherja Neil Adams dha dorëheqjen në janar 2015, vetëm për t'u çliruar nga detyrat e tij nga zëvendësimi i përhershëm i Adams, Alex Neil. Një muaj më vonë, ai u emërua si ndihmës menaxher në Hull City nën ish-shokun e Manchester United Steve Bruce. Ai u promovua në menaxhimin e ekipit të parë pas largimit të Bruce-t përkohësisht para sezonit 2016-17. Kjo u bë e përhershme më 13 tetor. Ai u shkarkua nga posti i tij me Hull më 3 janar 2017 me klubin 20 në Premier Ligë.

Karriera si futbollistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Phelan filloi karrierën e tij në Burnley, duke u nënshkruar si një nxënës i lidhur në korrik 1979, si një nxënës dy vjet më vonë dhe si një profesionist në korrik 1980. Ai bëri debutimin e tij të ligës në janar 1981 kundër Chesterfield dhe ndërsa në Turf Moor, dhe një medalje të kampionëve të Divizionit të Tretë në vitin 1982. Por më 1985, Burnley u zhvendos në Divizionin e Katërt dhe Phelan u transferua në Norwich City për £60,000 më 13 korrik 1985.

Norwich fitoi titullin e Divizionit të Dytë në sezonin e tij të parë në klub. Ai u bë kapiteni i klubit kur Steve Bruce u bashkua me Manchester United në dhjetor 1987, duke i kapur ata në vendin e katërt në Divizionin e Parë dhe një vend në gjysmëfinale të FA Cupsezonin e tij të parë të plotë si kapiten.

Ai u ftua në skuadrën e Anglisë për ndeshjet e [[Kupa Rous|Kupës së Rous kundër Kilit dhe Skocisë, por nuk luajti për shkak të një lëndimi të dëmtuar. Suksesi i tij tërhoqi vëmendjen e klubeve më të mëdha dhe ai ndoqi Steve Bruce te Manchester United për £750,000 më 1 korrik 1989.

Në Manchester United, ai më në fund fitoi paraqitjen e tij të parë ndërkombëtare (kundër Italisë më 1989) dhe një medalje të fituesit të FA Cup në sezonin e tij të parë. Kjo u pasua nga Mbrojtja e Bamirësisë së FA në 1990, Kupën e Fituesve të Kupave të Europës në 1991 dhe në Kupën e Ligës në vitin 1992.

Phelan u vendos shpesh në të djathtë gjatë sezonit të tij të parë në Manchester United, por pas ardhjes së Denis Irwin në vitin 1990 ai luajti kryesisht në të djathtë ose në qendër të mesfushës. Ai kishte luajtur në anën e djathtë të mesfushës para ardhjes së Irvinit, më së shumti në fitoren finale të Kupës FA në Crystal Palace në maj të vitit 1990, kur Paul Ince u kthye nga mesfusha qendror në të djathtë.

Sidoqoftë, deri në vitin 1993, paraqitjet e tij po bëheshin gjithnjë e më të kufizuara për shkak të rritjes së konkurrencës nga lojtarët më të rinj si Andrei Kanchelskis, Paul Ince, Ryan Giggs dhe Lee Sharpe. Ai bëri mjaft paraqitje në ligë për të mbledhur medaljen e titullit të Premierligës për sezonin 1992-1993, por rrallë ka luajtur në sezonin e 1993-94, duke mos bërë mjaft paraqitje për një medalje tjetër të titullit të ligës dhe duke mos qenë në skuadër për FA Triumfi i Kupës mbi Chelsea.

Me futjen e numrave të skuadrave të Premierligës për sezonin 1993-1994, ai u lëshua me fanellën me numrin 23 që më pas u vesh nga Phil Neville. Phelan iu dha një transferim i lirë në fund të sezonit 1993-94.

Pas largimit nga Old Trafford, Phelan nënshkroi për West Bromwich Albion, ku ai kaloi 18 muaj dhe luajti vetëm 21 ndeshje, shanset e tij të para në ekip u kufizuan nga lojtarë të rinj si Kevin Donovan dhe Lee Ashcroft, të cilët ishin më të favorizuar nga menaxheri i ri Alan Buckley emëruar në vjeshtë pas shkarkimit të Keith Burkinshaw, i cili solli Phelan në klub).

Karriera si trajnerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u kthye në Carrow Road në dhjetor të vitit 1995, si ndihmës i menaxherit të Gary Megson (një ish-lojtar i Norwichit) dhe menaxhoi ekipin rezervë të klubit. Kur Megson u qëllua dhe u bashkua me Blackpool, Phelan e ndoqi atë për të marrë një rol të ngjashëm, duke u kthyer në vendlindjen e tij Veri-Perëndim. Një vit më vonë, ai ndoqi Megson në Stockport County.

Pas largimit të Megson nga shefi i Stockport County më 25 qershor 1999, Andy Kilner mori përgjegjësinë si menaxher. Phelan u zhvendos pak më vonë, duke marrë një rol në Qendrën e Ekselencës të Manchester United. Me largimin e Steve McClaren në Middlesbrough në verën e vitit 2001, Phelan u promovua në trajnerin e ekipit të parë. Ai u emërua ndihmës menaxher i Manchester United më 3 shtator 2008, duke zëvendësuar Carlos Queiroz i cili kishte lënë për të menaxhuar ekipin kombëtar të futbollit portugez.[3] Për shumë sezone, Phelan është parë duke kryer intervista me programet e BBC-së si për shembull në ndeshjen e ditës për shkak të menaxherit të United, Alex Ferguson, duke refuzuar të flasë me BBC pas akuzave për korrupsion të bëra në 2004 nga programi Panorama i BBC-së drejt një prej djemve të Fergusonit, agjentit të futbollit Jason Ferguson. Fergusoni në fund ra dakord për intervistat e BBC-së edhe një herë në gusht 2011.[4]

Në janar 2010, Phelan ishte i lidhur me një kthim në klubin e tij të parë Burnley si menaxher pas largimit të Owen CoyleBolton Wanderers.[5]

Ai ishte njeriu i djathtë i Sir Alex Ferguson gjatë tre titullit të Premierligës, një Kupë Klubi, dy Kupat e Ligës dhe dy shkon deri në finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s. Ai u largua nga klubi pak pas pensionimit të Alex Ferguson.[6]

Më 20 nëntor 2014, Phelan u shpall si trajner i ekipit të parë në Norwich City.[7] Pas dorëheqjes së Neil Adams më 5 janar 2015, Phelan u emërua drejtor kujdestar i Norwich.[8] Më 9 janar 2015, Norwich emëroi Alex Neil si menaxher të Hamilton Academical, dhe Phelan u kthye në detyrat e tij të ekipit të parë stërvitje.[9] Ai nuk mori përgjegjësinë për asnjë ndeshje për klubin.[10] Më 20 janar 2015, Phelan u largua nga klubi me pëlqimin e ndërsjellë.[11]

Më 5 shkurt 2015, Phelan u emërua drejtor ndihmës në Hull City.[12] Më 22 korrik 2016, pas dorëheqjes së Steve Bruce, klubi konfirmoi se Phelan do të vepronte si menaxher i kujdestarisë.[13] Ai u emërua Menaxheri i Muajit Premier League në gusht, pas fitoreve mbi Leicester City dhe Swansea City, dhe një humbje të ngushtë për Manchester United.[14]

Më 13 tetor 2016, Phelan u emërua menaxher i ekipit të parë në baza të përhershme.[15]

Më 3 janar 2017, zëvendëskryetari i Hull City, Ehab Allam lëshoi ​​një deklaratë ku thuhej se klubi dhe Phelan kishin ndarë [16] për një "qasje të re". Daily Mail raportoi se Phelan u shkarkua pas një rresht në lidhje me shpenzimet e janarit, duke u bërë i irrituar për refuzimin e klubit për t'u angazhuar në investime në skuadrën e tij të luajtur. Ai u zëvendësua nga Marco Silva dy ditë më vonë.[17]

Më 16 korrik 2018, Phelan u emërua drejtor sportiv në Central Coast Mariners.[18]

Më 19 dhjetor 2018, Phelan u emërua ndihmës i menaxherit të Manchester United, Ole Gunnar Solskjær.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Ole Gunnar Solskjaer appointed caretaker manager". ManUtd.com. Manchester United. 19 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ https://www.ccmariners.com.au/news/mariners-appoint-mike-phelan-sporting-director
 3. ^ "Phelan named as Man Utd assistant". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 3 shtator 2008. Marrë më 20 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Alex Ferguson ends BBC boycott". The Guardian. 25 gusht 2011. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Taylor, Louise; Murray, Ewan (5 janar 2010). "Hibernian's John Hughes is early candidate to replace Owen Coyle". The Guardian. Guardian News and Media. Marrë më 20 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Manchester United: Mike Phelan and Eric Steele leave the club". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 25 maj 2013. Marrë më 25 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Mike Phelan: Ex-Man Utd assistant joins Norwich City as coach". BBC Sport. 20 nëntor 2014. Marrë më 21 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Neil Adams resigns as Norwich City manager". BBC Sport. 5 janar 2015. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Alex Neil: Norwich City appoint Hamilton player-manager as boss". BBC Sport. 9 janar 2015. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "AFC Bournemouth 1–2 Norwich City". BBC Sport. 10 janar 2015. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Mike Phelan leaves job as Norwich City coach". BBC Sport. 20 janar 2015. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Hull appoint Mike Phelan as Steve Bruce's assistant manager". Sky Sports. 6 shkurt 2015. Marrë më 20 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Club statement". Hull City A.F.C. 22 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Phelan Named Barclays Manager Of The Month For August". Hull City A.F.C. 9 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2016. Marrë më 9 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Phelan Appointed Head Coach". Hull City A.F.C. 13 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 13 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Mike Phelan: Hull City sack head coach after less than three months in permanent role". BBC Sport. BBC. 3 janar 2017. Marrë më 4 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Hull City sacked Mike Phelan for 'fresh approach'". Mail Online. Marrë më 5 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ https://www.ccmariners.com.au/news/mariners-appoint-mike-phelan-sporting-director