Jump to content

Mongozi i Selousit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi i Selousit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Paracynictis
Lloji:
Emri binomial
Paracynictis selousi
(de Winton, 1896)
Gama e mongozit të Selousit

Mongozi i Selousit ose mangusta e Selousit  ( Paracynictis selousi ) është një mishngrënës i Afrikës Jugore . Ёshtë i vetmi anëtar i gjinisë Paracynictis në familjen mongoze .

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënspeciet:

  •       Paracynictis selousi bechuanae
  •       Paracynictis selousi ngamiensis
  •       Paracynictis selousi selousi
  •       Paracynictis selousi sengaani

Gama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky mongozë është endemik në Afrikën Jugore. Gama e tij përfshin Angolan , Zambian , Malavin , Namibin , Botsvana , Zimbabve , Mozambikun dhe Afrikën e Jugut .

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta e Selousit ka një gjatësi totale prej 63-90 cm dhe një gjatësi bishti 28–43 cm. Peshon rreth 1.4-2.0 kg. Trupi i mongozës varion nga gri i zbehtë me spec të gri deri në gri të gjelbërt me një fund të zbehtë, ndërsa këmbët janë kafe ose të zeza. Bishti i mangustë është i bardhë në majë, duke e bërë atë të identifikueshëm nga mangusta bishtbardhë , i cili ka një bisht të bardhë. Mangusta e Selousit është gjithashtu më e vogël dhe më e hollë se mongozi bishtbardhë. Dallimi kryesor midis gjinive është se gjatësia e femrës Selous ka tre palë thithka në pjesën e saj të poshtme, ndërsa mashkulli jo.

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta e Selousit është një specie nate , por është vërejtur mbi tokë gjatë ditës. Edhe pse zakonisht është e vetmuar, mongozat ndonjëherë do të formojnë çifte, dhe nuk është e rrallë të shohësh femra me të rinj. Mangusta e Selousit gërmon me kthetrat e veta, por mund të përdorë me mundësi strehën e kafshëve të tjera.

Mangusta e Selousit mund të mbrohet duke lëshuar sekrecionin e fortë të nuhatjes nga gjëndra e saj anale. Bishti i tij me majë të bardhë mund të jetë një tregues i kësaj aftësie.

Burimi kryesor i ushqimit të mongozit të Selousit është jovertebrorët . Ai gjithashtu ushqehet me brejtës të vegjël , amfibë , zvarranikë dhe zogj . Kthetrat e përparme të mongozës janë përshtatur në mënyrë ideale për të kërkuar për larvat e brumbujve nëntokësore . Speciet gërmojnë nëpër tufa prej bari ose gjethe për të gjetur ushqim.

Pjelljet zakonisht përbëhen nga dy deri në katër të rinj, të cilët lindin nga gushti në mars.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta e Selousit jeton kryesisht në fusha të hapura dhe pyje .

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Selousit klasifikohet si më pak shqetësues . Nuk ka kërcënime të njohura për speciet, dhe popullsia është shpërndarë gjerësisht.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta mban emrin e Frederick Selous . Si mongozi i Selusit ashtu edhe ajo e Selousit janë pranuar në shqiptimet e emrit. Mangusta e Selusit ka emra të tjerë në gjuhën amtare afrikane, si më poshtë:

Afrikan : Kleinwitstertmuishond

Zulu : Nsengane

Tswana : Kgano

Shona : Jerenyenje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stuart, C.; Stuart, T. & Hoffmann, M. (2008). "Paracynictis selousi". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern