Muzeu Arkeologjik Durrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 41°18′41″V 19°26′25″L / 41.311389°V 19.440278°L / 41.311389; 19.440278

Skeda:Muzeu Arkeologjikë Durrës.jpg
Muzeu Arkeologjikë Durrës

Muzeu Arkeologjikë i Durrësit u hap më 13 mars 1951 në qytetin Durrësit.

Pavionet[redakto | redakto tekstin burimor]

Në hyrje të krahut të majtë ndodhet periudha ilire dhe greke e hershem në tre fazat e saj, në atë të parë, klasike dhe të vonë apo siç quhet aleksandire. Në pjesën ballore, përtej gjetjeve arkeologjike të përmasave të mëdha që janë vednosur në qëndër të muzeut fillon periudha romake filluar na ajo e hershe deri te periusha e ndertimve ne krahune djathet te katit te pare. Në katin e dytë është planifikuar periudha e mesjetës.

Në katin e teretë është menduar të ndërtohet periudha e artit islam.

Trivia: Në oborr përveç objekteve të mëdha ka edhe objekte të perjudhës komuniste ku spikat një statujë e Stalinit.

Historia e muzeut[redakto | redakto tekstin burimor]

Muzeu i vjetër është inaguruar në mars 1951. I riu më 13 prill 2002. Muze i përmasave kombëtare. Ka te realizuar pavionin e prehistorisë dhe të antikitetit, e të asaj postbizantine, ku janë ekspozuar rreth 2000 objekte arkeologjike të dala nga nëntoka muze e qytetit. Në ndërtim është edhe pavjoni i mesjetër.

Vendndohja dhe oraret[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Adresa: Muzeu Arkeologjikë, Shetitore Taulantia, Durrës
  • Telefoni: 355 523 2253

Ora: Verë Hapur 9:00 - 3:00, të martë - të diel Mbyllur të henë

Rresht me kryeradhë Dimër Hapur 9:00 - 3:00, të martë - të diel Mbyllur të henë

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]