Jump to content

Në kufi të dy legjendave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në kufi të dy legjendave
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Në kufi të dy legjendave
Viti i prodhimit 1981
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 64:39
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Vath Koreshi
Muzika e filmit Çesk Zadeja
Kameramani Aleksandër Kasneci
Drejtori artistik Haxhi Dersha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Vjollca Pepa
Eduart Makri
Matilda Makoçi
Thimi Filipi
Aktorët tjerë
Birçe Hasko
Elida Cangonji
Kristaq Skrami

Filmi "Në kufi të dy legjendave" prodhim i vitit 1981. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Çesk Zadeja.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet zhvillohen në kënetën e Nusekanës për të cilën flitet edhe në një legjendë. Në këtë kantier vijnë për të kryer praktikën mësimore dy studente të vitit të parë të agronomies Eda me Borën. Pasioni për profesionin i mobilizon vajzat të ambientohen me jetën. Midis Borës dhe Fanit agronom i ri lindin shkëndijat e dashurisë.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]