Jump to content

NAC Breda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
NAC Breda
Emri i plotëNooit opgeven altijd doorzetten, Aangenaam door vermaak en nuttig door ontspanning, Combinatie Breda
Pseudonimi(et)Parel van het Zuiden
Emri i shkurtërNOAD ADVENDO Combinatie Breda
Themeluarshtator 19, 1912; 111 vite më parë (1912-09-19)
StadiumiRat Verlegh Stadion
Breda, Netherlands
Kapaciteti19,000
PronariNAC=Breda[1]
Head coachPeter Hyballa
LigaStampa:Dutch football updater
Stampa:Dutch football updaterStampa:Dutch football updater
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

NAC Breda ( Dutch pronunciation: [nɑk breːˈdaː] ), i njohur shpesh thjesht si NAC, është një klub futbolli profesionist holandez, me qendër në qytetin Breda, Holandë. NAC Breda luan në stadiumin Rat Verlegh, i emërtuar sipas lojtarit të tyre më të rëndësishëm, Antoon 'Rat' Verlegh . Ata luajnë në Eerste Divisie . Në historinë e saj, NAC ka fituar një titull kombëtar në 1921 dhe fitoi një Kupë në 1973.

NAC u themelua më 19 shtator 1912, kur dy klubet ADVENDO dhe NOAD u bashkuan në një klub, të dyja janë shkurtesa të emrave të tyre të plotë.

  1. ^ "NAC=Breda officieel de nieuwe eigenaar van NAC na bezoek aan de notaris" (në holandisht). BN de Stem. 11 gusht 2022. Marrë më 28 dhjetor 2022.