Nazmi Gripshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nazmi Gripshi
Të dhënat personale
Data e lindjes5 korrik 1997
Vendi i lindjesDurrës, Shqipëri
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Skënderbeu
Numri10
Karriera në rini
2011–2014KS Teuta
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–2017KS Teuta35(3)
2017–KF Skënderbeu19(2)
Ekipi kombëtar
2015Shqipëria U193(0)
2017–Shqipëria U211(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Nazmi Gripshi (lindi më 5 korrik 1997) është futbollistë shqiptarë i cili luan si mesfushor sulmues për KF Skënderbeu.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin në ligë për KS Teuta më 9 maj 2015 në ndeshjen kundër FK Kukësi. Ai ishte zëvendësuar me Resul Kastratin.[1] Ai shënoi golën e parë të ligës për klubin më 19 shtator 2015 në ndeshjen kundër KF Tërbuni. Ai shënoi gol në minutën e 90-të.[2]

Më 26 janar 2017, Gripshi u zhvendos në KF Skënderbeu për 60,000 euro. Ai bëri debutimin e tij në ligë më 6 shkurt 2017 në ndeshjen kundër KS Korabi. Ai u zëvendësua me Cornel Predescu në minutën e 89-të.[3] Ai shënoi golën e parë të ligës për klubin më 27 maj 2017 në ndeshjen kundër FK Partizani Tirana. Ai shënoi gol në minutën e 89-të.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një tubimi të kombëtares shqiptare U21 për një ndeshje të dyfishtë miqësore kundër Moldavisë U21 më 25 dhe 27 mars 2017, Keidi Bare u largua nga ekipi U-21 për t'u bashkuar me ekipin e lartë të Shqipërisë dhe pas kësaj, trajneri Alban Bushi thirri Gripshin si një zëvendësim për të marrë pjesë në ndeshjen e dytë kundër Moldavisë U21 më 27 mars 2017.[5] Gripshi luajti si zëvendësues në pjesën e dytë të ndeshjes.[6]

Ai mori thirrjen e tij të parë për Shqipërinë U-20 nga ana e trajnerit Alban Bushi për ndeshjen e dyfishtë miqësore kundër Azerbajxhanit U-21 më 21 dhe 26 janar 2018.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Teuta Durres vs. Kukesi – 9 May 2015 – Soccerway". int.soccerway.com. Marrë më 14 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Teuta Durres vs. Terbuni Puke – 19 September 2015 – Soccerway". int.soccerway.com. Marrë më 14 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Korabi Peshkopi vs. Skenderbeu Korce – 6 February 2017 – Soccerway". int.soccerway.com. Marrë më 14 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Skenderbeu Korce vs. Partizani Tirana – 27 May 2017 – Soccerway". int.soccerway.com. Marrë më 14 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Miqësorja, një tjetër futbollist i Skënderbeut në kombëtare Panorama Sport
  6. ^ "Shpresat fitojne me Moldavine". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 mars 2017. Marrë më 19 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "KOMBËTARJA U-20, DY NDESHJE MIQËSORE ME AZERBAJXHANIN, TRAJNERI ALBAN BUSHI SHPALL LISTËN!". FSHF.org. 18 janar 2018. Marrë më 22 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)