Jump to content

Anglia e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga New England)

New England është një rajon që përfshin gjashtë shtete në Shtetet e Bashkuara Verilindore : Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island dhe Vermont . Kufizohet me shtetin e Nju Jorkut në perëndim dhe me provincat kanadeze të New Brunswick në verilindje dhe Quebec në veri. Oqeani Atlantik është në lindje dhe juglindje, dhe Long Island Sound është në jugperëndim. Bostoni është qyteti më i madh i New England-it, si dhe kryeqyteti i Massachusetts. Bostoni i Madh është zona më e madhe metropolitane, me gati një të tretën e popullsisë së New England; kjo zonë përfshin Worcester, Massachusetts (qyteti i dytë më i madh në New England), Manchester, New Hampshire (qyteti më i madh në New Hampshire) dhe Providence, Rhode Island (kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Rhode Island).

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1620, pelegrinët puritanë themeluan koloninë e Plymouth, vendbanimin e dytë të suksesshëm anglez në Amerikë, pas vendbanimit Jamestown në Virxhinia e themeluar në 1607. Dhjetë vjet më vonë, më shumë puritanë themeluan Koloninë e Gjirit të Masaçusets në veri të Kolonisë së Plymouth. Gjatë 126 viteve të ardhshme, njerëzit në rajon luftuan në katër Luftërat Franceze dhe Indiane, derisa kolonistët anglezë dhe aleatët e tyre Iroquois mundën francezët dhe aleatët e tyre Algonquian në Amerikë.

Në fund të shekullit të 18-të, udhëheqësit politikë nga kolonitë e New England-it filluan rezistencën ndaj taksave të Britanisë pa pëlqimin e kolonistëve . Banorët e Rhode Island kapën dhe dogjën një anije britanike e cila po zbatonte kufizime të papëlqyeshme tregtare dhe banorët e Bostonit hodhën çaj britanik në port. Britania u përgjigj me një sërë ligjesh ndëshkuese duke hequr Massachusetts nga vetëqeverisja, të cilat kolonistët i quajtën " Aktet e Patolerueshme ". Këto konfrontime çuan në betejat e para të Luftës Revolucionare Amerikane në 1775 dhe dëbimin e autoriteteve britanike nga rajoni në pranverën e 1776. Rajoni luajti një rol të rëndësishëm në lëvizjen për të shfuqizuar skllavërinë në Shtetet e Bashkuara dhe ishte rajoni i parë i SHBA-së i transformuar nga Revolucioni Industrial, i përqendruar fillimisht në luginat e lumenjve Blackstone dhe Merrimack .

Gjeografia fizike e New England është e larmishme. Anglia e Re Juglindore është e mbuluar nga një fushë e ngushtë bregdetare, ndërsa rajonet perëndimore dhe veriore mbizotërohen nga kodrat dhe majat e rraskapitura të skajit verior të maleve Apalachian . Linja e rënies së Atlantikut shtrihet afër bregut, gjë që u mundësoi qyteteve të shumta të përfitojnë nga fuqia ujore përgjatë lumenjve të shumtë, si lumi Konektikat, i cili përgjysmon rajonin nga veriu në jug.

Çdo shtet përgjithësisht ndahet në bashki të vogla të njohura si qytete, shumë prej të cilave qeverisen nga mbledhjet e qytetit . Ndërsa zonat e pa inkorporuara ekzistojnë, ato janë të kufizuara në afërsisht gjysmën e Maine, së bashku me disa rajone veriore të izoluara, me popullsi të rrallë të New Hampshire dhe Vermont. New England është një nga nëntë divizionet rajonale të Byrosë së Regjistrimit të SHBA dhe i vetmi rajon me shumë shtete me kufij të qartë dhe të qëndrueshëm. Ai ruan një ndjenjë të fortë të identitetit kulturor, [1] edhe pse termat e këtij identiteti shpesh kontrastohen, duke kombinuar puritanizmin me liberalizmin, jetën agrare me industrinë dhe izolimin me emigracionin.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bartlett, Ray et al. Udhëtime në Nju AngliISBN 1-74179-728-4
  • Berman, Eleanor. Udhëzues udhëtimi për dëshmitarët okularë New EnglandISBN 0-7566-2697-8
  • Chenoweth, James. Odisea e çuditshme: Një udhëtim nëpër të kaluarën shumëngjyrëshe të Nju Anglisë . Holt, 1996. Udhëzues humoristik udhëtimi. ISBN 0-8050-3671-7
  • Hall, Donald, Burt Feintuch dhe David H. Watters, eds. Encyclopedia of New England (Yale UP 2005), 1596 pp; burimi kryesor shkencor për gjeografinë, historinë dhe kulturën e rajonit. ISBN 0-300-10027-2
  • Koistinen, David. Përballja me rënien: Ekonomia politike e deindustrializimit në Anglinë e Re të shekullit të njëzetë (2013)
  • Muse, Vance. Udhëzuesi Smithsonian për Amerikën Historike: Anglia e Re Veriore . Stewart, Tabori & Chang, 1998. Një udhëzues fotografik për vendet historike në New England. ISBN 1-55670-635-9
  • Riess, Jana. Udhëtari shpirtëror Boston dhe New England: Një udhëzues për vendet e shenjta dhe vendet paqësore, HiddenSpring 
  • Sletcher, Michael. New England: Enciklopedia Greenwood e Kulturave Rajonale Amerikane (2004)
  • Wiencek, Henri. Udhëzuesi Smithsonian për Amerikën Historike: Anglia e Re e Jugut . Stewart, Tabori & Chang, 1998. Një udhëzues fotografik për vendet historike në New England. ISBN 1-55670-633-2

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chiu, Monica (2009). Asian Americans in New England: Culture and Community. Lebanon, NH: University of New Hampshire Press. fq. 44. ISBN 9781584657941. Marrë më 12 tetor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)