One Piece Film: Strong World

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
One Piece Film: Strong World
Regjia ngaMunehisa Sakai
Shkruar ngaHirohiko Kamisaka
LuajnëMayumi Tanaka
Kazuya Nakai
Akemi Okamura
Kappei Yamaguchi
Hiroaki Hirata
Ikue Ohtani
Yuriko Yamaguchi
Kazuki Yao
Chō
Naoto Takenaka
Kosuke Kitajima
Aiko Kaitō
KinematografiaKazuhiro Yamada
MontazhiMasahiro Goto
MuzikaKohei Tanaka
Shirõ Hamaguchi
Production
company
Shpërndarë ngaToei Company
Data e publikimit
12 dhjetor 2009
Kohëzgjatja
113 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi$61.2 milionë (në mbarë botën)

One Piece Film: Strong World (ONE PIECE FILM: ワンピース Wan Pīsu Firumu: Sutorongu Wārudo) është filmi i dhjetë i serisë One Piece shkruar nga vetë autori i mangës Eiichiro Oda[1] dhe me regji të Munehisa Sakai. Filmi ishte planifikuar të dalë në pranverën e vitit 2009, por komplikimet me skenarin e shtynë datën e lëshimit. Përfundimisht, filmi u shfaq më 12 dhjetor 2009. Më 28 korrik 2013, Funimation njoftoi se kishin fituar licencën për One Piece Film: Strong World dhe që atëherë e kanë lëshuar atë më 19 nëntor 2013.[2]

Filmi është bërë mes Thriller Bark arc dhe Sabaody Archipelago arc, pasi anëtari i ri i ekuipazhit Brook bënë paraqitjen e tij të parë në film dhe poashtu Sengoku dhe Garp janë ende në pozitën e tyre në Marine.

Filmi përmban Naoto Takenaka si Shiki, kapiten i keq i ekuipazhit të tij që rrëmben Namin për ta detyruar atë të bashkohet me ekuipazhin e tij dhe synon të pushtojë East Blue. Monkey D. Luffy dhe ekuipazhi i tij duhet të ndalojnë Shikun nga kryerja e planeve të tij.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiki përdor fuqitë e furtave të detit për të shkatërruar anijet detare dhe për të paralajmëruar Monkey D. Garp dhe admiralin e flotës Sengoku. Në një ishull lundrues, Monkey D. Luffy është ndjekur nga një kafshë e rritur gjenetikisht. Përbindëshi është mbizotëruar nga përbindësha të tjerë para se Luffy mposht përbindëshin e katërt. Kapelet e kashtës janë ndarë në tri grupe: Sanji me Usopp, Roronoa Zoro me Tony Tony Chopper dhe Nico Robin me Franky dhe Brook. Shiki i thotë Namit se ajo është dërguar në ishull kundër pak nga e kaluara e saj shfaqet: disa ditë më parë, kapelet e kashtës lexonin lajmet për një sulm ndaj East Blue. Luffy zotohet për të mbrojtur East Blue para se të dëshmojë anijen e Shikit. Pas arratisjes së një stuhie, Shiki takohet me Namin dhe zbulon fuqitë e tij që e lejon atë të ngris në ajër çdo objekt që ai prek. Pasi mësoi se ishte Nami që dorëzoi paralajmërimin, Shiki ofron t'i marrë ato para se të rrëmbejë Namin. Të tjerët përpiqen ta shpëtojnë, por Shiki i bën piratët të shpërndahen në ishull.

Shiki kërkon që Nami të bëhet nagivatore e tij, por ajo refuzon. Doktori i tij, Indigo demonstron një zog të evoluar të quajtur Billy, i cili mund të prodhojë energji elektrike, por Shiki e refuzon atë pasi Dr. Indigo është elektroshikuar. Ai zbulon se një fabrikë, e quajtur IQ, mund të shkaktojë që kafshët të evoluojnë menjëherë dhe të rrisin forcën përgjatë rrugës. Nami mbron Billy, dhe zogu është lënë me të si Shiki dhe burrat e tij largohen. Ndërkohë, Sanji dhe Usopp luftojnë me kafshë të ndryshme, ndërsa Sanji kërkon Robin dhe Nami. Ndërkohë, Zoro dhe Chopper shpëtuan një vajzë të re, Xiao, dhe janë çuar në fshatin e saj dhe u është thënë rreth bimëve të mëdha helmuese rreth fshatit. Sidoqoftë, ekspozimi afatgjatë ndaj bimëve është helmues ndaj njerëzve, dhe gjyshja e vajzës është sëmurë nga ajo. Xiao po kërkonte shërimin që është fabrika e IQ, por Shiki ka vjedhur bimët e IQ për eksperimentet e tij. Sanji dhe Usopp mësojnë se Shiki gjithashtu i merr të gjitha burrat dhe gratë e reja në pallatin e tij mbretëror, duke lënë fshatin vetëm me shumë të rinj dhe të vjetër, para se të takohej me Zoro dhe Chopper.

Nami ikën me ndihmën e Billy dhe gjen Thousand Sunny bashkë me Luffy. Grupi i Robin zbulon se Shiki planifikon të lëshojë kafshët në ishull në East Blue për të detyruar dorëzimin e Qeverisë Botërore dhe se po planifikon një demonstratë kundër një fshati në ishullin lundrues për të treguar fuqinë e tyre. Të dy bashkohen me të tjerët në fshat, dhe gjithashtu mësojnë për planin nga banorët e fshatit. Shiki ballafaqohet dhe mposht kapelët e kashtës dhe i ofron Nami që t'i bashkohet me kusht që fshati Cocoyashi të merret. Grupi i Robin arrin dhe bashkohet me pjesën tjetër të ekuipazhit. Xiao u jep atyre një telefonatë me zë dhe ata e përsërisin mesazhin lamtumirës të Namiut për Luffy, por ai largohet me zemërim para se zëri të përfundoj.

Ndërkohë, Nami përpiqet të shkatërrojë bimët që mbrojnë pallatin e tij, por e helmon veten. Shiki e kap atë pranë bimëve dhe niset për të përmbushur grumbullimin e kapitenëve të piratëve. Ndërsa përshëndetja e tyre, kapelet e kashtëve filluan një grevë parandaluese kundër Shikit dhe sulmuesve të tij. Grupi arrin t'i mposhtë ato, ndërsa Chopper dhe Usopp janë urdhëruar të kërkojnë Namin. Nami gjendet nga Billy i cili ndihmon në shkatërrimin e bimëve ashtu siç arrijnë Usopp dhe Chopper. Chopper shpejt e kupton se mënyra e vetme për të shpëtuar Nami është gjetja e ilaçit të IQ, por Shiki përpiqet t'i ndalë ato. Luffy angazhohet Shiki në një duel. Të dy gjejnë fabrikën e IQ, por gjejnë ilaçin që po mbahet nga Dr. Indigo. Zoro arrin të mposhtë Dr. Indigo dhe Nami rimëkëmbet. Sanji dhe Brook, ndërkohë, dëshmojnë një tjetër të ndihmësve të Shikit, kapitenin Scarlet, duke u përpjekur të puth Robin, por Sanji mundi Scarlet.

Nami, Usopp dhe Chopper mashtrojnë Shikin për të ridrejtuar anijen e tij në ishull, duke e detyruar ekuipazhin e tij të ikte. Kapelët e Kashtes i vishen pallatit me eksplozivë. Shiki rifokuson vëmendjen e tij në kapelet e kashtës, por Luffy përdor një akuzë elektrike dhe godet Shiki në tokë, duke e lënë Luffy fitimtar. Anëtarët tjerë të ekuipazhit arratisen me Thousand Sunny, duke përdorur piratët e Shikit si një parashutë. Luffy është shëruar nga Billy, ndërsa fshatarët janë treguar duke fluturuar me krahët e tyre. Marinsat kapin piratët që tërhiqeshin, duke përfshirë Shiki. Ndërsa dëshmitarët e marinës dëshmojnë për rrëzimin e ishujve në det, tani të lirë nga fuqia e Shikit, ata e vënë në pikëpamjet e Thousand Sunny. Megjithatë, Kapelët e Kashtes largohen me sukses. Luffy më vonë mëson se mesazhi i Namit ishte në fakt një SOS i koduar i drejtuar nga ai që ekuipazhi mori si një rrëfim dashurie; ai përpiqet të dëgjojë në fund, por Nami e hedh atë jashtë në vështirësi.

Dubluesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Dublimi në japonisht Dublimi në anglisht
Monkey D. Luffy Mayumi Tanaka Colleen Clinkenbeard
Roronoa Zoro Kazuya Nakai Christopher R. Sabat
Nami Akemi Okamura Luci Christian
Usopp Kappei Yamaguchi Sonny Strait
Sanji Hiroaki Hirata Eric Vale
Tony Tony Chopper Ikue Ohtani Brina Palencia
Nico Robin Yuriko Yamaguchi Stephanie Young
Franky Kazuki Yao Patrick Seitz
Brook Chō Ian Sinclair
Monkey D. Garp Hiroshi Naka Brian Mathis
Sengoku Takkou Ishimori Ed Blaylock
Shiki Luani i Artë Naoto Takenaka Scott McNeil
Dr. Indigo Ryusei Nakao Sean Schemmel
Scarlet Banjō Ginga Bryan Massey
Billy Yasuhiro Takato Josh Grelle
Pirati i Ishullir të Veriut Kōsuke Kitajima
Xiao Wasabi Mizuta Lindsay Seidel
Nëna e Xiao Mika Doi Jessica Cavanagh
Eva Aiko Kaitō Lauryn Clarkson
Gjyshja e Xiao Hisako Kyoda Linda Young
Nojiko Wakana Yamazaki Tiffany Grant

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në një fragment të hershëm, Shanks dhe Mjekërrbardhi u shfaqën në filmin duke folur për Shiki. Kjo ishte një referencë për faktin që Oda fillimisht donte të përmendte Shikin gjatë takimit të tyre.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Film 「STRONG WORLD」 Eichiro Oda Artbook "And as far as something that will hold true for both the comic and the anime, this will be Luffy's last adventure as a 17 year-old."
  2. ^ [1]