Përdoruesi diskutim:Leke Mjeku/Arkivi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Leke Mjeku/Arkivi II. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Hakeri[përpunoni burim]

Une di edhe Italisht (edhe shume me mire se Shqipe), por sidomos di çfare nje Hacker eshte. Ne it.Wiki nuk kam pare te shkruajtur qe merret me ndryshim software, hardware, etj. Nje Hacker merret me studimin e tyre. Ndryshimi i nje software (me ©) ose i nje kompjuteri behet nga crackeri. Te keshilloj te informohesh ne Wikipedien ne Anglisht, sepse besome, Italia nuk eshte nje nga vendet me te perparuar ne IT .
IT - Information technology — TI - Teknologjia e informacionit
Information SecuritySiguria e informacioneve. --Eagleal  8 Gusht 2007 16:10 (UTC)

Tjeta, n rradh t par Eagleal!
N.q.s. ju e dini italishten «shum ma mir se shqipen» atëher pse shkruni: "Ky përdorues ka një dituri të italishtes si të gjuhës amëtare"?! (Questo utente ha una conoscenza da madrelingua dell'italiano.) Kur nuk e dini shqipen ma mir se italishten si mund ta dini italishten shum ma mir se shqipen?! Shum e ndërlikume kjo gja, apo jo. Un e pash edhe si ju e «zotnoni» anglishten. Po kushdo ka t drejt t shkrujn ça t dojn n faqen e vet për vedi. Ju po ta dishit se çfar asht hakeri nuk do ti bashit ato ndryshime. Por kjo tregon edhe nivelin tuj të ditunive. Ajo që s´e keni pa ju apo nuk e dini nuk do të thot që nuk ekziston. Apo jo? Mendoni, kërkoni dhe lexoni ma par e masandej veproni, ejani e m msoni mu. Po t´mos ta disha se ça asht hakeri e krakeri pse shkruva atëher artikull për ta?! Gjuha juj nëpër artikuj len shum për të dëshiru. Munges shprehjet dhe gabime formulimit, gabime n shkrim e përkthim. Kjo asht pasoj e paditunis dhe e paaftsis. Mos i delni për zot gjanave që nuk i njihni mirë, po atyne qe i dini e zotnoni me të vërtetë! Kjo asht kshilla jeme për ju. Vikipediat tjera i kam pa, madje edhe disa libra e shkrime t tjera mbi hakera e krakera. Ju n.q.s keni njohuri ma t shumta se un ndryshojini artikujt e mi, po t pakten ma mir se un jo ma keq se un. Meqense Italia nuk asht nji nga vendet ma t përparuara në IT, kjo s´don me than se italjant nuk dijn se ça asht hakeri etj. Te faqja e diskutimit Hakeri ju paraqita lidhjet ndër-rrjetore mbi hakerin dhe historin e hak(er)imit, n anglisht e italisht, meqë kyt t fundit e njihkeni shum ma mir se shqipen, që t kuptoni se ça asht hakeri. Shndet! Leke Mjeku 8 Gusht 2007 20:46 (UTC)

Faktet[përpunoni burim]

Ti nuk je ne dijeni se sa me pelqejn mua faktet. Une jam 100% pro fakteve, por jo pro provokimeve. Une mund te te sjell pjese nga Bibla, perfundime dhe konkluzione mbi Jezusin dhe Biblen te cilat jane fakte dhe te verteta e qe ato qe ke sjell ti jan vetem copeza te nxjerra nga konteksti.

Sido qete jete, kete INTERESIN TEND PERSONAL, te KENAQJES TE VETVETES une aspak nuk e perkrah dhe nuk e pelqej, sepse keshtu arrihet deri tek percarja mes te rinjve shqiptar.

Meqe jam musliman dhe meqe je i krishter ASNJEHERE nuk te kam provokuar me materiale ndaj asaj qe beson. Edhe pse une kam fakte te argumentuara dhe te komentuara te pjeseve te marra nga Bibla prseri nuk me ka interesuar te i postoj ketu duke tentuar te ruaj neutralitetin dhe etesin qe eshte ne wikipedia shqip.

Ti sa here qe do te provokosh une do te te bej largimin e perkoheshem te mundesise per komentim e postim, pra MOS PROVOKO sepse ato qe po sjell ti NUK JAN FAKTE, por MATERIAL I MARR NGAINTERNETI.

P.S: Kete tekst mund te e gjesh edhe ne Wikipedia:Kuvendi nen te njejten teme. ((MEty nuk disutoj.)) (Puntori 13 Shtator 2007 14:39 (UTC))


 • Tjeta "puntori"!
 • E vuna re se ti me kishe blloku perpunimin e Vikipedias per 1 dite. Te lumt! Pun te mir ke ba. E ke kyt gja ne dor edhe e ban. Shum mir! Mir qe nuk me ke jeten ne dor, se do te me pritshe krytin. Mos vepro ktu simas sheriatit, por simas rregullave te Vikipedias!
 • Ndershmenisht nuk me bahet vone, as e kam problem n´bot, apo si thojn kosovart: nuk ma ndin aspak se ti po me bllokon. Kjo diftoi edhe nji her ate qe un kam than ma par, se ju e keni kthy Vikipedian ne prone tujen e bani si te doni e ça te doni. Ma e keqja e keqperdoroni per ndjenjat e bindjet tuja vetjake e fetare. Ndaloni e lejoni ça tju shkojn per shtat ju. E keni kthy Vikipedian shqipe ne faqe propagande e agjitacioni te fese islame. Se prej ciles faqe islamiste ne internet i merrni "artikujt" tuj nuk e di. Shembuj qe tregojn se artikujt jan marre nga disa faqe islamike jane kto, Historia e sakrificës së Ibrahimit, Israja dhe Miraxhi, Sheriati [1], [2]; Teuhidi etj.
 • Se sa te pelqejn faktet e kam pa me kohe. Tri her i fshive ato. Pa permend fshimjet te artikulli Allahu.
 • Sa per provokimet, nuk e di se kush po provokon ktu tash sa vjet me shkrimet e tyne. Mjafton te lexosh "artikujt" qe flasin mbi fen islame e vren menjiher gjuhen, stilin e frymen e perdorun aty. Ty te pakten ta kam than gati para 1 vitit ne nje diskutim mbi Adamin e Even qe te shkrush asnjanesisht. Asnjanesisht d.m.th. te shkrush pa ndjenja, frymezime e bindje vetjake, si nje vezhgues dhe paraqites i realitetit, pa anu nga asnjena pal. Atehere ku jane provokimet tuja? Per artikullin Allahu (qe un e nisa) te pata than te shkrush asnjanesisht, jo si musliman por si vikipedian. Per mu asht provokim e fymje kur ti mi fshin perpunimet e mija te ketij artikulli etj. Pamvarsisht se ato mund te lendojn bindjet tuja, jane fakte, gjenden edhe ne Vikipedian angleze dhe gjermane etj. nuk jan shpikje te mijat. Ty qe te pelqejn faktet fshive faktin se Allahu d.m.th. Zot, Perendi dhe ka qene perendia e hanes (prandaj edhe simboli i fese suj), nje prej shume perendive pagane arabe. Masandej shkruhet te Allahu: Është emri më i madh i Krijuesit që dëfton për Qenien Absolute, emër me të cilin përfshihen të gjitha cilësitë dhe atributet e tjera hyjnore. Është emër i përveçëm dhe nuk është i prejardhur, do të thotë nuk rrjedh prej ndonjë fjale tjetër. Si term i tillë përdoret vetëm për të dëshmuar Ekzistencën e Domosdoshme dhe Absolute. Çdo emër tjetër i bukur i Allahut vjen si tregues për Të...' Per mendimin tem kjo nuk asht e shkrume asnjanesisht por kryekput njeansisht, me fryme adhurimi e lavderimi islam, dhe me ose padashje rren, kur thu se nuk rrjedh nga asnji fjal tjeter, se Allah d.m.th. Zot, Perendi arabisht. Prandaj e fshive nentitullin e art. "Prejardhja e fjales". Te vijm tash te artikulli Kurani. Ça don me than mor kjo? Rreth Kur`anit famëlartë, Kur'anin Fisnik, në Librin të cilin All-llahu ia zbriti më të mirit njeri dhe më të mirit pejgamber, Ai me ligjet dhe rregullat e tij zëvendësoi të gjitha ligjet dhe rregullat e librave të mëparshëm hyjnor, All-llahu i Lartë ka lajmëruar në Kur'an..., "O ithtarë të librave të parë (çifutë e kristianë)! Tani ka ardhur te ju i dërguariYnë (Muhamed) duke ju shpjeguar mjaft prej atyre gjërave që ju i keni fshehur gjithnjë nga Libri juaj ose i keni kaluar shumë të tjera (lehtë e duke i lënë të pa shpjeguar). "Sikur të ishte Musai dhe Isai gjallë nuk do tu mbetej tjetër veçse të më ndjekin mua." (Ebu Ja'la), Besimi i paluhatshëm i miliardë muslimanëve... ?! Ku jena mor ktu, ne ndonji faqe islamiste qe i thur hyjit e librit te vet lavd e nderime? A asht Vikipedia kjo, apo kam gabu un adres? Ça jan kto lavderime, nderime, provokime, kjo propagande e agjitacion? E ti me thu mu se provokoj? Ah, me kte pajtohem me Dani-n: Sipas shkencë Kur’ani është libri i fundit fetarë i krijuar nga Profeti i fundit Muhammedi [3]. Une pse pruna disa sure te Kuranit e disa Hadite qe permbajn thaniet e tij, ne faqen e diskutimit te artikujve me qujte pvrovokues? Sikur i shpika un ata sure e hadite?! Tashti te vijm te Muhameti (a.s; s.a.v.s; paqa qoft mbi të; Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të! etj.). Ça jan mor kto deshira e urime ktu ne Vikipedia? Jo mor, ndoshta s´asht vikipedia kjo?! Per jeten e tij flitet, se ishte analfabet nuk diftohet, as per jeten bashkeshortore jo. Çudi?! Per nje njeri qe numri i grave te tij nuk dihet me saktesi (mahnitse!)? Dihet se te pakten kishte 9 gra (te vikipedia angleze 11 - 13 [4]), e skllave konkubina (nder to Marija, nji e krishtene), kur feja islame lejon martesen me 4 gra. Ksaj i thojn: "bani ça tham un, jo ça baj un". Hadixhja ishte 15 vjet ma e madhe se ai (me te cilen u martu per interes, masi ajo ishte e pasun), dhe Aisha 42 vjet ma e re se ai (feju me te ne moshen 6 e martu me te kur ajo ishte 9 vjeçe [5]). Pse nuk permenden keto gjana e te tjera thanie te tij ktu? Nuk dihen apo nuk mund te diftohen ktu? N.q.s. un po "rrej", lexoni vet Haditet tuja. Qe ça thote "profeti" ne hadite (ne artikullin ktu):Transmeton ebu hurejra [Allahu qoftë i kënaqur me të] se i Dërguari [salallahu alejhi ve selem] ka thënë: “ Mos të urinoj dikush nga ju në ujin e palëvizshëm që nuk rrjedhë e pastaj të pastrohet në të” (mutefekun alejhi). Ndërsa në transmetim tjetër: “ mos të pastrohet dikush nga ju në ujin e palëvizshëm duke qenë xhunub”. Sa gja e meçme eee? Po kush asht ai rrot gomarit qe sh.... ne uj (brrake) e masandej lahet ne te? Nejse, s´po zgjatem ma me kte. Tjetra: “ Nëse miza bie në enën e ndonjërit nga ju le ta fundose, pastaj le ta nxjerrë sepse në njërën anë të krahut ka shërimin ndërsa në tjetërn ka smundjen” (transmeton Buhariu). Sqarimi i autorit te artikullit mbi kyt thanie: Pastërtia e mizës dhe nuk e bënë të papastërt ujin në të cilin ka rënë. Edhe kjo shum e bukur. Ka shume thanie te tjera "profetike" nder hadite, por nuk po zgjatem ma se mendoj qe mjaftojn ato qe gjenden ne artikull. Se thot masandej "puntori" i ke marre ne internet, e nuk jan fakte. Si nuk jan fakte kur jane ne hadite?
  Guri i zi në Qabe që puthet e nderohet nga muslimanët.
  Tash te permendim Qabene. Pse nuk thuhet ne kyt artikull se ajo nderohej nga arabt pagan ma par si vend i shenjte kushtu perendis Hubal? Mbrenda Qabes jan ken 360 idhuj qe nderoheshin para 1500 vjetsh, e sot asht nje gur i zi qe nderohet, adhurohet e puthet nga muslimant, te cilt i rrotullohen Qabese e e gjujn masandej ate me gur, si shenje e gjujtjes se shejtanit. Dani pat than se ai nuk ka nevoj per "ndermjets". E di un se per çfar ndermjetsit e pat fjalen ai. Me falni se u zgjata shume, por me kte deshta me i tregu "puntorit" se provokimet jane, e i keni ba ju ma par ne (me) shkrimet tuja.
 • Ti tash "puntor" mund te sjellesh pjese nga Bibla, mbi Jezusin etj.
 • Interes vetjak, as kenaqje te vetvetes(!?) nuk kam un, veç du me iu tregu tjerve ktu se kush asht provokator me shkrimet e veta. Te rinjte shqiptar duhet te njoftohen me faktet e te verteten, jo me rrenen (genjeshtren), dhe fshehjen e se vertets.
 • Faktet e argumentume bjeri ti se nuk ma ndin mu. Jepi ti!
 • "Ti sa here qe do te provokosh une do te te bej largimin e perkoheshem te mundesise per komentim e postim, pra MOS PROVOKO sepse ato qe po sjell ti NUK JAN FAKTE, por MATERIAL I MARR NGAINTERNETI". Ta kam than un se nuk hedhi un gur e mshehi dor, as provokoj, por tham te verteten. Me blloko ti sa te dush se e ke ne dor, shfrytzoje kyt mundsi sa te mundesh. Ktu te duhet ty "UNI", ai ta çon pick ty. Nuk jan fakte suret e haditet tuja?! Çudi per tu çudit! Ato faktet tuja prej kah don me i marr ti?
 • Me mu nuk diskuton ti, po ne faqen teme te diskutimit me shkrun? Po s´ke ça diskuton ti me mu se s´ke kry ti me diskutu me mu.
 • Tash shndet! Boll u zgjata e prisha koh me ty .Leke Mjeku

A mundesh ti me permiresu pa komentu me provokime ?[përpunoni burim]

E kam nje pyetje ndaj teje meqe je besimtar i krishter (sa e verej nuk thua vetem se je por edhe e praktikon): A e lejon krishterimi poshterimin e te tjereve? ( Meqe je kaq i poshter dhe kur permireson shenimet i komenton me fjale poshteruese).

P.S. Nuk e ke patjeter te pergjigjesh. Nese vazhdon keshtu te me sulmosh (dhe te shtiresh kinse spo ben asgje) do te te pergjigjem njejt. (Puntori 25 Shtator 2007 11:41 (UTC))

 • Tjeta "puntori"!
A mundesh ti mor njiher te shkrush te pakten "tjeta", "tung", "mirdita" apo diçka tjeter! A ke ndopak kulture apo edukate, apo nuk e din se kah u bjen shpia?
E vednose ma ne fund te me pergjigjesh? Pas 10 diteve. Kaq shume je mendu saqe erdhe ne perfundimin e shamjes dhe fymjes me ane te 1 "pyetjeje"? Une mendova se do te me sillje faktet dhe argumentat, por ti po sjell sharje e fymje personale. Te lumte! A mos asht ky vetem 1 shkak per te vene ne jete planet dhe qellimet tuja te mrapshta? Une e quj kte provokim te ndyte. Sidoqofte, silli se nuk ma ndin mu.
Meqe paske pytje po te pergjigjem.
Un jam i krishter, e mundohem te jem i tille, mundohem ta ushtroj aq sa mundem, e nuk me vjen marre te jem i tille. Meqe ti nuk e ditke pergjigjen e pyetjes tande po ta tham aq sa di un, shkurt. Per gjana te paqarta pyt prap, ose lexo Biblen, veçanerisht Beslidhjen e Re. Krishterimi nuk e lejon poshterimin e te tjereve. Ai bazohet ne barazine ndermjet njerzve dhe dashurine midis tyre (por kur vjen puna nuk i duron dhe i demaskon profetët e rremë). Lexo Dhjetë urdhëresat! Keto dhe thaniet e Jezusit mundohem t´i ndjeki une, prape aq sa mundem.
Falemnderit per shamjen. Se nuk e kam problem aspak se ti po me qun te poshter. Ti edhe 1 her po difton vedin tand. Ne qofte se ty te duken komentimet e mia poshteruese, mos ma ven mu fajin per kte por dikujt apo diçkaje tjeter.
Nuk e ke patjeter te pergjigjesh (ça asht mor kjo shprehje?!). Une do te te kundershtoj dhe nderhyj (jo sulmoj), e nuk do te te lejoj ty e askend tjeter te shtremberoje te verteten dhe mundohet ta fshehe ate dhe faktet. Te tregosh dhe sqarosh te verteten dhe faktet nuk asht poshterim. Une kur baj (shkruj) diçka nuk shtihem sikur nuk baj asgja. Ça don me than tash kjo? Ti sikur shkruve ma nalt se nuk diskuton me mu? Tash po ja nis prap?! Ti je nga ata qe e lepijn prap peshtymen e tyre. Nuk mund ta duroj hipokrizine, mediokritetin dhe meskinitetin tand. Prandaj do te te kundervihem kurdohere, aq sa te kem mundesi. Per kete te jesh i sigurt. Shndet! Leke Mjeku 25 Shtator 2007 12:49 (UTC)
Nuk dua të futem në këto gjëra, por besoj se më takon. Në fakt tani po Ju tregojë "arat" (që nuk e di çdo me thënë, besoj se nuk është thënja jonë, nejse):
 • Ju këshilloj të lexoni WP:NPOV
 • Shikoni en:WP:NPA
 • Ju i keni përkthyer ato? Mos u tallni, Ju as që nuk i keni parë me sy.
 • Deri tani keni bërë dy (ose më shumë) sulme ndaj përdoresve ([6] [i pa edukuar]; [7])
Puntori Ka shumë të drejt. Në qoftë se keni probleme i diskutojmë me qetësi dhe pa ofendime. Tani Ju këshilloj shumë të veproni me ndërgjegjje. Ju faleminderit për vëmendjen, Eagleal  25 Shtator 2007 12:45 (UTC).
Po i përgjigjem Puntorit: A e lejon krishterimi poshterimin e te tjereve? Jo! Krishtërimi nuk e lejon absolutisht. Sidoqoftë feja sjell vetëm luftë, besimi në një Zot sjell më kurajo në ne. --Eagleal  25 Shtator 2007 12:47 (UTC)
Tjeta Eagleal!
Une nuk mund ta kuptoj kete thenien tuaj. Ju nuk dashkeni te futeni ne keto gjera, por po besoni se ju takoka?! Pse ju takoka ju? N.q.s mendoni te me pergjigjeni per çështjet e kaluara pergjigjuni apo diskutoni tek ato, jo ketu. Ju tani po mundoheni prape te me tregoni arat edhe pse nuk e ditkeni se çdo me thënë?!! Pasiqe nuk qenka thenia juaj nuk do te thote qe mos ta dini, se eshte thenie nga Shqiperia. Po kete a e keni degjuar ju: dashka veza te mesoje pulen? Kete ndoshta e kuptoni ju.
Faleminderit per keshillat, i kam lexuar dhe perkthyer aq sa kam ditur dhe mundur. Shikoni historikun, edhe adresa 212.201.72.114 ka qene e imja. Mundohem aqsa mundem tu permbahem atyre.
Oho! Ju po perdorni edhe ironi? Ju lumte! I kam pare, lexuar, perkthyer dhe kuptuar. Se çfare besoni ju eshte tjeter pune, dhe sigurisht jo e imja.
Sa per hakerin, per mua ju e kushdo tjeter eshte i paedukate kur me drejtohet me "ti". Menyra elementare e miresjelljes. Kurse per artikullin burri aty mu pergjigj ai me "shporru mor mendjemadh". Nuk ishte sulm por verejtje per korrigjim. Ju s´keni pse tu dilni zot te tjereve ketu.
Puntori paska te drejte edhe kur ai me quan te poshter? Bravo! Edhe sikur te kisha qene une i keqi, fyesi, e poshteruesi ai po vazhdon me keq, me sharje te drejtperdrejta. Te poshter nuk kam quajtur (mesa di une) askend deri tani. Kjo eshte aftesia juaj e te gjykuarit (asnjanes)? Ku paska ai shume te drejte? Se perdor ai ketu provokime (i kam permendur me siper), sharje, censure, keqperdor te drejtat e administratorit etj. Une gjithmone i diskutoj problemet ne (me) qetesi.
Nderhyrja juaj sipas meje eshte e pavend, se edhe pyetja me ishte drejtuar mua. Ketu po permbahem, e nuk po them dicka tjeter. Ju nese doni te diskutoni per mëritë e vjetra tuajat vazhdojini ato ne vendin e tyre. Shendet! Leke Mjeku 25 Shtator 2007 13:38 (UTC)
Tung
Leke Mjeku nga shume te mira qe i ke ne sjellje e veprim edhe kete te pershendetjes e pranoj (te keqiat ke filluar te i kultivosh koheve te fundit) se e ke me te drejt qe e kerkon, por si thua ti une ty te te pershendes kur ti edhe pse ke mundur te permiresosh (e wikipedia eshte per tu ndihmuar me njeri tjetrin per te ofruar sa me shum informata te shkruara sakt dhe me burime te sakta) pa me nencmua?
Une brenda dite (me deshiren time, pa asnje interes ne te holla e as ne njohjen time bej shume permiresime (aq sa e njoh gjuhen shqipe) dhe asnjerin nga edituesit nuk e nencmoj me asnje fjal pavaresisht se sa dobet i ka shkruar fjalet ne artikullin e tij.
Une kam pershtypjen se artikullin Burri e ke permiresuar vetem per te e shkruar nencmimin ne fund.
Eshte e drejta jote te reagosh si te duash, por nuk ke qen i ketill me heret.
Sjellja e keqe e njerit ndaj tjetrit nuk e meriton pershendetjen, per kete dhe nuk te pershendeta por te terhoqa verejtjen te mos besh nencmime sepse nuk ka nevoj. (Puntori 25 Shtator 2007 13:08 (UTC))
Aha erdhi tungu tash.
Ou! Paskam shume te mira un ne sjellje e veprim? Tjeter gja e ndrysh me ke qujt ma par. Un nuk kam fillu (e as do te filloj) te kultivoj asnje te keqe ketu, por frymen e drejtesise, se vertetes dhe asnjanesise ne Vikipedia. Un s´te kerkova asgja. Vetem te pyta. Nuk nençmoj un askend kur tham te verteten, se ajo tingllon ndrysh e ju lendon ju nuk asht faji jem. E drejta e cdokujt ktu asht te sjellin te verteten, informacionin dhe jo dezinformacionin.
As un nuk paguhem per gjanat qe shkruj ktu. Un nuk nencmoj anji perdorues ktu, e mbi te gjitha asnji njeri, po nuk mund te durohem kur shoh se sa keq shkruhet ktu. Si thu ti, ti pergezoj ata (ty kete rast) per gabimet e tyne e mos tua terheki vemendjen te shkruajn drejt e pa gabime?
Sa per artikullin Burri mos u beso pershtypjeve, por arsyes ma par. As ne bote nuk e kam dit se e paske shkru ti. Se sa me beson ti nuk me intereson. Nuk baj un bena ktu. Un kur i baj permirsimet, ndreqjet e artikujve nuk shoh ma par se kush e ka shkru apo e ka perpunu i fundit. Masandej kur te korrigjokam ty apo dike tjeter nuk kenka bashkpunim? Hah! Un kujtova se me shkrujte per temen e siperme "FAKTET".
Don me dite ti te verteten? Un nuk duroj te paverteten, e nuk mund te heshti ma kur bahet fjale per te, ti vijn keq apo jo ndokujt nuk me intereson. Kur te jem gabim me shkruj, se te pergjigjem.
"Sjellja e keqe e njerit ndaj tjetrit nuk e meriton pershendetjen". Me sa di un (mund te jem gabim) nuk me je drejtu ndonjiher me pershndetje, ose ndooshta ndo1her se nuk po kerkoj tash diskutimet tona. Pershndetje e qun ti kte te me qush mu "i poshter", "mendjemadh"? Pershndetje e bukur! S´ke ça i thu! Deri sa te mos kesh emer e ftyr te vertete ktu me shaj e fyj sa te dush, se vedin difton. Po kjo nuk asht burrni te shash pa e ditu ftyren tande! Un e kam diftu temen, njashtu si e kam. S´ka problem! Shndet! Leke Mjeku 25 Shtator 2007 14:23 (UTC)

Atehere. Si anetare i ketij komuniteti, jo qe si adm. e kam per detyre tju tregoj gabimet tuaja, dhe tju ndihmoj ti korigjoni ato. Une ju dhash vetem disa keshilla.
Puntori ka te drejte per faktin qe ju beni komente te fshehura, mos te them ofendime, neper artikuj. Nuk kam thene kurre qe ai mund te pergjigjet ne ate menyre, sidoqofte ishit ju qe e filluat grindjen.
Gabimet qe te tjeret bejne, duhet tja tregoni dhe ti ndihmoni ne kuptimin e tyre, jo duke vendosur nje koment te "fshehur" (thuhet hedh gurin edhe "meshen" doren).
Pershendetja edhe nuk perdoret ketu ne wiki, sepse jemi te gjithe "miq" te vjeter (nesje une akoma jam i ri), edhe pas shume kohe behet automatik fillimi i nje diskutimi, apo muhabeti edhe pa pershendetur (pa thene Tungjatjeta), sepse eshte e nenkuptuar.
Ne qofte se e keni fjalen per diskutimin hakeri, une e mbarova ate duke ju dreguar faktet, dhe ofendimet ndaj juve: po ju kujtoj qe me therritet njeri pa edukat. Nuk e mare per gje.
I leme keto gjera dhe i quajme te gjitha keto Mend per mbrapa. --Eagleal  25 Shtator 2007 14:46 (UTC)


Ju lumte qe i dini detyrat tuaja. Edhe une i di te miat. Faleminderit per ndihmen, por e juaja nuk me duhet (te pakten deri tani). Per keshillat ju falenderova. Çfare doni me teper tani?
Aha ketu qenka problemi! Ketu paska pasur ai te drejte! Ndershmerisht nuk me ka shkuar mendja kurre per kete gje! Ha ha ha! Une korrigjimet qe kam bere i kam komentuar "fshehtazi"? Ha ha ha! Une i kam bere ato jo per ti treguar çdo perdoruesi apo lexuesi te artikullit se une po qortoj nje vikipedian tjeter. Pra per ti ruajtuar atij "faqen" (fytyren, nderin). Ata nuk jane "te fshehura" sepse autori i artikullit i ka ndoshta nen mbikqyrje, (ose) shtyp "ndryshimet" dhe dalin ato. Autori pastaj mund ti fshije ato kur ben korrigjimin e shkrimit te tij. Pra shume zhurme per asgje!
"Nuk kam thene kurre qe ai mund te pergjigjet ne ate menyre, sidoqofte ishit ju qe e filluat grindjen." A nuk thate ju se ai ka shume te drejte? Ç´do me thene kjo? Po mohoni theniet tuaja tani? Vetem se komentova "Oho! Cfare shkrimi", ai u dashka te me quaje mua "mendjemadh" e "te poshter"? Grindje!? D.m.th. une e gjuaj me pambuk ai te me gjuaje me gur?
Tani e kuptova une se cfare donte te thoshte "Puntori" me "hedh gurin e fsheh doren". Une kujtoja se ai e kishte fjalen per pikepamjet tona fetare (n.q.s. nuk gabohem). Por siç e shihni ju te gjithe nuk eshte provokim, e asgje qellimkeqe. Komentimet e fshehta jane vetem per autorin jo per lexuesin kalimtar.
Pershendetjen nuk ja kerkoj askujt, por do te ishte me mire sikur te thuhej nje "tungjatjeta" etj. se fjala e mire nuk kushton asgje. Kushdo ben aq sa di e mundet. Meqe jeni i ri permbahuni atehere e mos i fusni hundet ku nuk ju takon! Diskutimi ishte mes meje dhe Puntorit. Ne merremi vesh me njeri tjetrin se jemi te rritur, paçka fërkimeve tona, s´keni pse ju tu dilni zot te tjerve!
Sa per hakerin, edhe une e mbarova me faktet e mia! Edhe une jua tregova gabimet tuaja tani. Per mua ju jeni i pa edukate kur ju ndryshoni diçka ne faqen time te perdorimit [8](qofte ai edhe per mire, se vepruat pa dijenine dhe pa lejen time), dhe me drejtoheni menjehere me "ti" ne diskutim me ju pa lejen time. Kaq!
Ne nga Shkodra themi: mend per tjeter her!
Tani ju lutem mjaft! S´kam kohe te prish me ju! Shendet! Leke Mjeku 25 Shtator 2007 15:35 (UTC)
Çka per kete, si ta kisha bere une si edhe nje rrobot, do te ishte njesoj, do ta kishte bere CommonsDelinker, dhe do te kishte hequr fare imazhin. Ne fakt ne Commons ajo imazhe eshte zevendesuar. Nje personi nuk i thuhet kurre i pa edukate z. Mjeku (nga pamja ime ti shan mua dhe familjen time, pasi nuk me kan dhene edukate), sepse gjeja me rendesishme ne Wikipedia nuk lejohet, gjithsesi une nuk e mora per keq. Te fala, Eagleal  25 Shtator 2007 16:44 (UTC).
Le ta kishte bere roboti ndryshimin, ta kishte hequr fare CommonsDelinker nuk eshte problem. E kisha ndrequr une ate pune. Juve (e askujt tjeter) nuk ju takon te ndryshoni pa dijenine dhe lejen time faqen time vetjake dhe pike. Ju nje gabim tuajin nuk e pranoni dhe pastaj mundoheni ta mohoni nje te drejte me nje padrejtesi (sado dashamire apo e vogel qe eshte ajo), duke u shfajsuar e perligjur (justifikuar). S´keni pse perligjeni e shfajsoheni ju tani. E verteta dhe e drejta eshte: ju (e askush) s´keni te drejte te ndryshoni faqen time vetjake. Pike e mbaroi. Ju mund ta mbroni ate (po deshet) po ja ta ndryshoni. Une nuk ua mora per keq ndryshimin e vockel, por nuk me pelqeu se ju shkelet parimet dhe rregullat ketu.
Un nuk ju thashe i paedukate, shkrova vetem kete: "Une nuk quajta asnji person me emer qe nuk i takon atij, pervec jush. Edhe tash ne fund, boll me kyt "Ti"-ne tuj, un askund nuk ju jam drejtu me Ti. Kjo tregon edhe edukaten dhe respektin tuj per tjetrin." "nga pamja ime ti shan mua dhe familjen time, pasi nuk me kan dhene edukate". Nuk permenda familjen tuaj (nuk e di se ajo nuk ju paska dhene edukate), as nenkuptova ndonje gje tjeter pervec asaj qe shkrova. Edukata nuk fitohet vetem ne familje, por ne shkolle, shoqeri dhe jete. Shikoni dhe lexoni po deshet shkrimin mbi edukaten ne shqip, si edhe ne gjuhet qe ju i kuptoni. Ju prape po me drejtoheni me "ti"?! Ju ose mu drejtoni me "ti" ose me "ju", ose fundja aspak fare. E tjeter here mos u kapni pas fijeve te kashtave per te me "fajesuar" mua. Lexoni me vemendje me pare, mendohuni e pastaj me shkruani per "padrejtesite" e mia. Fjala e urte popullore: mat shtate here e prit nje her!
Parimisht, une nuk dua te "fyej", "shaj", "perul", "poshteroj" askend, ne asnje lloj menyre a forme por, mundohuni edhe ju te me kuptoni, se ato qe shkruaj nuk i bej per te "shitur mend", apo vetelavdi, etj. (a ku ta di une) por per t´ju permiresuar ju e vikipedian. Pastaj un nuk jam i persosur (i perkryer), si te me shtroni ashtu edhe ju mbuloj; sipas kaptines edhe kesula (kur ta shoh se ma kini me te keq). Do te vazhdoj te mundohem gjithmone, te jem i drejte me kedo e kurdo, mbi (per) çfaredo. Kudo qe te kem gabuar, ju lutem ndershmerisht te ma thoni (se do ta ndreq), apo te me ndreqni!
"sepse gjeja me rendesishme ne Wikipedia nuk lejohet," !? Nuk kuptoj! Flisni me qarte! E keni fjalen te mos quhet (apo nenkuptohet) tjetri i paedukate kur ju u drejtoheni te tjereve me "ti"? Atehere mos ju drejtoni te tjereve me "ti" pa jua lejuar tjetri, qe te mos quheni "i paedukate". Rregullat elementare te miresjelljes. Asgje me teper nuk kerkova.
Shendet! Leke Mjeku 26 Shtator 2007 13:59 (UTC)
"sepse gjeja me rendesishme ne Wikipedia nuk lejohet," E kisha fjalen per sulmet personale ndaj Wikipedianëve të tjerë.
<<[...] Kjo tregon edhe edukaten [...]>>, mos më thoni tani që ju me këto fjalë nuk po thoshit që jam pa edukatë (sipas kronikës është fyerje) pa i vën rëndësi kujt edukate (familjare, shoqërore, etj). Dhe për këtë mjaftonte të kërkonit që tju thirrja me "ju", pa fyer.
Gjë jo shumë e rëndësishme, ne ato kohe (ndryshimi i imazhit) isha nje perdorues qe nuk i njihte mire rregullat.
<< [...] ju (e askush) s´keni te drejte te ndryshoni faqen time vetjake [...] >>. Ndoshta, por ishte nje detyre qe çdo perdorues e ka (dhe si leje GFDL). Sidoqofte politika e Wikipedia nuk eshte shume e qarte ne te shikoni ketu.
Besoj se tani kuptuat, çdo gje ka qene per tju ndihmuar ne kuptimin e gabimeve, dhe nje keshille te fundit en:WP:OWN, Te fala.--Eagleal  26 Shtator 2007 14:45 (UTC)
Shkruani drejt e me qarte atehere! Une perfundimisht nuk bej sulme personale ndaj Vikipedianëve të tjerë, por diskutoj me ta. Pike.
Zotni, jua thashe mos u kapni pas gabimeve tuaja. Lexoni dhe kuptoni! Une ju shkrova: "Kjo tregon edhe edukaten dhe respektin tuj per tjetrin." A e kuptoni mire ju shqipen apo jo? Prandaj kur te sillni citimet e mia sillini te plota, jo te cunguara! Kjo nuk eshte dashamirese e nuk me pelqen aspak. Kujdes!!! Kini kujdes me gjuhen qe perdorni me mua! Me kete nuk thashe apo nenkuptova se ju jeni i paedukate, (thashe tregon edukaten, pra ajo eshte se e treguat) por sasine e asaj qe ju zoteroni. Nuk doni apo nuk mundeni te kuptoni? Pra, lerini "sterhollimet" e panevojshme se jeni gabim. Nuk ju fyeva kur ju thashe se kjo tregon edukaten ... por ju terhoqa venmendjen te mos me drejtoheni me "ti".
Nese ndryshimi i imazhit eshte jo i rendesishem sepse ju ishit i ri qe nuk i dinit rregullat (permbahuni tjeter here), atehere heshtni dhe pranojeni "gabimin" dashamires.
Tjeter here mos me sillni mua lidhesa, por pjese te plota se ku thuhet ajo qe pohoni ju. Kur te shkruani perdorni me pare arsyen e shendoshe, pastaj "rregullat" e Vikipedias. Ketu nuk ka ndoshta apo mbase, e ka mundesi. Ju nuk keni apo keni te drejte te dryshoni faqen time vetjake. Rruge te mesme nuk ka. Po perdor 1 shembull per te ndricuar ceshtjen. Ju vini ne shtepine time pa u ftuar, kur un nuk jam aty dhe ndryshoni, zhvendosni, "permiresoni" gjerat e mia ashtu si ju pelqen ju. Keshtu e shoh une kete. Pra, eshte gabim dhe jeni gabim ngado qe ta kapni. Kjo quhet dhunim i sferes private.
Ju me thoni te lexoj shkrimin e meposhtem. Le ta shqyrtojme ate.
As a tradition, Wikipedia offers wide latitude to users to manage their user space as they see fit. However, pages in user space still do belong to the community: (Meqe ato i perkasin bashkesise kjo ende s´do te thote se ju keni te drejte te ndryshoni faqen time vetjake, por mund te diskutoni).
«Contributions must be licensed under the GFDL, just as articles are.
Other users may edit pages in your user space, although by convention your user page will usually not be edited by others. (Megjithekete sipas marreveshjes (konventes) faqja juaj e perdorimit zakonisht nuk duhet te perpunohet nga te tjeret. Qarte!)
Community policies, including Wikipedia:No personal attacks, apply to your user space just as they do elsewhere. Article content policies such as WP:OR generally do not.
In some cases, material that does not somehow further the goals of the project may be removed (see below), as well as edits from banned users.
In general it is considered polite to avoid substantially editing another's user page without their permission. (Ne pergjithesi mendohet e miresjelleshme shmangia thelbesore e perpunimit te faqes se perdoruesit pa lejen e tyre. Qarte!) Some users are fine with their user pages being edited, and may even have a note to that effect. Other users may object and ask you not to edit their user pages, and it is probably sensible to respect their requests. The best option is to draw their attention to the matter on their talk page and let them edit their user page themselves if they agree on a need to do so. In some cases a more experienced editor may make a non-trivial edit to your userpage, in which case that editor should leave a note on your talk page explaining why this was done. This should not be done for trivial reasons.»
Te tjerat nuk me interesojne mua. Prandaj mos u mundoni te me sqaroni theniet tjera se i kam lexuar dhe kuptuar.
Keshillen tuaj en:WP:OWN (Vikipedia: Pronesia e artikujve!!! mendoj se nuk ka te beje me temen tone) mbajeni per vete se e kam lexuar dhe kuptuar ndoshta para jush. Tani me lini te qete se nuk jua kam ngene. Gabimet e mia une i pranoj, pranojini ju tuajat. Shendet! Leke Mjeku 26 Shtator 2007 16:17 (UTC)

In some cases a more experienced editor may make a non-trivial edit to your userpage, in which case that editor should leave a note on your talk page explaining why this was done.
Unë ju lashë një notë në përmbledhje. Nejse nuk thash që veprova shumë drejtë, por nuk më duket një gjë kaq e rëndë, dhe ju kërkojë ndjesë. en:WP:OWN është sepse thoni shumë herë artikulli "jot" (artikullin e filluat ju), artikulli i "atij", këtu artikujt nuk janë të asnjërit, por janë të të gjithve (Hakeri). Sidoqoftë ishte vetëm një këshillë. --Eagleal  26 Shtator 2007 16:26 (UTC)

Tjeta Eagleal!
Gjeta pak kohe sot e po ju pergjigjem, megjithese pa deshire.
Meqe ju vazhdoni te hiqeni si "engjell i pafajshem dhe i panjolle" dhe moret perseri "guximin" (per mendimin tim paturpesine) per te mu pergjigjur me nje thenie tjeter te sjelle nga une, megjithese une ju thashe se te tjerat nuk me interesojne sepse i kam lexuar dhe kuptuar (me qarte nuk di si t´ju shkruaj, por kjo ndoshta ka te beje me nivelin e njohjes se gjuhes shqipe prej jush) nuk mund te rri pa jua hequr masken tuaj prej hipokriti.
Ndershmerisht, isha i sigurt se ju do te pergjigjeshit me kete (sepse i njoh veprimet tuaja): In some cases a more experienced editor may make a non-trivial edit to your userpage, in which case that editor should leave a note on your talk page explaining why this was done. Tani ku qendron hipokrizia juaj? Nga njera ane thoni se "Ndoshta, por ishte nje detyre qe çdo perdorues e ka (dhe si leje GFDL). Sidoqofte politika e Wikipedia nuk eshte shume e qarte" nga ana tjeter veproni si jua thote mendja (megjithese nuk eshte shume e qarte)! Une nuk besoj dhe jam i bindur qe etikisht dhe moralisht askush nuk e ka detyre te ndryshoje si ti teket faqen time personale (vetjake). Pra eshte personale, vetjake. E vetmja hapesire ne te cilen une shkruaj ate qe me "pelqen". A do ju pelqente juve qe dikush te vinte ne faqen tuaj pesonale e te ndryshonte (qofte edhe per mire) apo perpunonte (hiqte) dicka (sipas lejes GFDL!)? Thoni se "isha nje perdorues qe nuk i njihte mire rregullat", por si eshte e mundur qe late "një notë në përmbledhje", kur nuk i dinit mire rregullat?! Une nuk e permenda se ju "moret" dicka nga une dhe e vute ne faqen tuaj vetjake (mireseardhjen, pak te ndryshuar). Pra, ju jo vetem qe erdhet tek une dhe shikuat, ndryshuat pakez por, moret edhe dicka jo tuajen pa kerkuar leje. Padrejtesia juaj shihet pra qarte, megjithe mundimet tuaja per te mos e pranuar ate. Erdhet ne faqen time ndryshuat dhe moret dicka, u perziet me nje ceshtje qe nuk ju takonte dhe qaujtet si shume te drejte sjelljet (fyerjet) e tjetrit. Kjo eshte vetem dashakeqesi, shprehje e inateve tuaja te mepareshme ndaj meje. Kete mund ta kuptoje cdokush qe ka mend ne koke e sy ne balle. E ju keni paturpesine te me permendni mua "gabimet" e mia! Burreria qendron ne pranimin e gabimit, por ju kembengulni gjithnje ne "pastertine" tuaj. Ju thoni "nuk thash që veprova shumë drejtë, por nuk më duket një gjë kaq e rëndë, dhe ju kërkojë ndjesë". Nuk ka shume drejte apo pak drejte. Ka vetem mire apo keq, drejte apo gabim. Gabimi sado i vogel qe mund te jete, parimisht mbetet gjithmone gabim. Pasi po kerkoni ndjese, jeni i ndjere (i falur).
Tani ju mundoheni te me diskreditoni para te gjitheve me "gabimet" dhe pohimet e mia. Me ngadale kur shkruani, se nuk jeni aq i mençur sa hiqeni! Mendohuni me pare se cfare shkruani! Ju: «thoni shumë herë artikulli "jot" (artikullin e filluat ju), artikulli i "atij", këtu artikujt nuk janë të asnjërit, por janë të të gjithve (Hakeri)». Prape ju mundoheni te me tregoni "arat". Ate te drejte qe keni ju ketu, e kam edhe une. Tani une po ju sjell nje shembull, pasiqe me shembuj njerezit kuptojne me mire mendoj une. (Edhe Jezusi fliste me shembelltyra, me kete nuk dua te nenkuptoj asgje.) Dikush ju dhuron dicka, te themi nje gdhendje ne dru (mund te jete çfaredo e punuar/shkruar, krijuar/ me dore). Nga çasti qe ai jua dhuron ate, sendi ju perket ju, por jo autoresia. Nese dikush ju pyet se kush e ka bere ate, si i pergjigjeni ju? Genjeni apo i tregoni te verteten? Pra keshtu eshte edhe ketu. Une i dhuroj dicka Vikipedias (aq sa mundem), por autoresia mbetet imja apo dikujt tjeter qe bashkepunon. E di se jane artikujt e Vikipedias por kush i shkroi ato?
Eshte e dyta here gjate ketij diskutimi qe ju me drejtoheni me "ti" dhe "jot" (thuhet juaj). Ju gjithnje vazhdoni te tregoni edukaten tuaj. Kjo per mua nuk eshte pakujdesi por ngacmim (provokim). Kujdes zotni!
«Sidoqoftë ishte vetëm një këshillë». Ju faleminderit per "keshillen". Keshillen tuaj e kam lexuar dhe kuptuar jua thashe edhe me pare, sidoqofte une keshillat i pranoj, por jo hipokrizine (shtirjen) dhe dashakeqesine. Ajo qe çmoj tek nje njeri eshte drejtesia dhe çiltërsia.
Tjeter here po patet ankesa dhe verejtje ndaj meje drejtohuni dikujt apo diku tjeter, jo ketu!
Shendet! Leke Mjeku 3 Tetor 2007 17:45 (UTC)
Tjeta Leke Mjeku,
Une kurre nuk jam hequr si "engjell i pafajshem dhe i panjolle", i pranova gabimet e mija, nuk kam thene kurre qe nuk kam bere.
"isha nje perdorues qe nuk i njihte mire rregullat", por si eshte e mundur qe late "një notë në përmbledhje" : Thashe qe nuk dija rregullat (me qene se nuk e kuptuat, e kisha fjalen per rregullat per en:WP:USR).
"shikuat, ndryshuat pakez por, moret edhe dicka" : (1)Une mund te shikoje çdo faqe ketu ne Wiki (GFDL), dhe nese shikoj nuk e beje me qellime te keq; (2)Une ndryshova ju kerkova falje, ju shpjegova pse, ju lashe nje note; (3)Po mora ato statistikat (ne ate kohe nuk i dija mire komandat Wiki, tani i di pak me shume, te pakten ato), besoj se nuk e keni problem, pasi po te shikoni kodin ne faqen time keni edhe meritat (<!-(Nga Perdoruesi:Leke_Mjeku)->), dhe po doni ta çojme ne livel ligjore faqja, kodi, dhe permbajtja nuk ka © Copyright.
"Kjo eshte vetem dashakeqesi, shprehje e inateve tuaja te mepareshme ndaj meje" : Kjo eshte hipokrizi: Une kurre nuk ju kam mare me inat, ku une paskam shprer kete urrejtje (inate) ndaj juve, sidomos ne nje kohe qe une nuk ju njihja fare.
"E ju keni paturpesine te me permendni mua "gabimet" e mia!". Ne fene tuaj thuhet (italisht): "Errare è umano, perseverare è divino!" (shqip. Gabimet janë njerëzore, "faljet" (nuk di si ta perkthjej) jane hyjnore!".
"Nese dikush ju pyet se kush e ka bere ate" : Pse artikullin e kam filluar une nuk me jepe autoresine ne te: shiko ketu, artikullin po e fillova une, por me te madhen e beri Puntori; çfare me jep mua autoresine ne artikullin? Ketu nuk eshte çeshtje liçense (brevetto apo license-patent).
Shikojeni mire dikutimin se ju jam drejtuar me "ti" vetem nje here ne kete diskutim, dhe ishte harrim.
Te fala, Eagleal  3 Tetor 2007 19:52 (UTC).
Ne qofte se ju keni veshtiresi per te kuptuar gjuhen shqipe ju shkruaj edhe ne italisht po deshet (aq sa e di), pasiqe kete gjuhe e kuptoni "me mire se shqipen". Edhe italishten po e shoh se sa mire e kuptoni, si anglishten qe pashe ne nje artikull te filluar nga ju dhe te ndrequr nga une. Grafika kompjuterike 3D apo Grafika kompjuterike tre përmasore me duket. Me poshte ju tregoj gabimin ne italisht, te cilen e zoteroni ne nje nivel te njejte me gjuhen ametare. Une me qarte nuk di te shkruaj shqip, pra nuk eshte faji im qe ju nuk kuptoni.
Kjo shprehje juaja nuk me duket si pranim i gabimeve tuaja. "Nejse nuk thash që veprova shumë drejtë, por nuk më duket një gjë kaq e rëndë..."
I dhate shume te drejte "puntorit" se me shkroi "shporru mor mendjemadh" dhe "i poshter". Kjo tregon se ju jeni i nje mendimi me ate dhe nuk keni ndonje mendim te mire per mua. Shkaku se ju kundershtova ne art, hakeri. Pra per mu ju nuk keni pranuar asnje gabim. Kerkuat ndjese mire (por vone), e pranova.
E kuptova dhe e kuptoj shume mire çfare doni(t) te thonit.
1.Ju mund te shikoni cfare e ku te doni kete nuk jua ndalova, as jua ndaloj. Pra lerini ju keto! 2.Kerkuat falje vetem per ndryshimin, e kete e bete vetem pas nje diskutimi te gjate. Per te tjerat nuk kerkuat falje, per akuzat (padite) se une sulmoj perdoruesit e tjere, dhe se i dhate shume te drejte "puntorit". 3. Une jua thashe se nuk ka gje se moret dicka, e as nuk kam pare statistikat tuaja. Une nuk thashe se eshte copyright imja apo dicka tjeter. Lerini dokrrat tani!
Shprehje e inateve e merive te mepareshme se ju kundershtova tek artikulli hakeri. A kuptoni ju shqip? Atehere kur diskutuam nuk me njihnit?!
Italisht thuhet mesa di une: "Errare e umano, perdonare e divino!". Pra per fjalen qe ju nuk ditkeni si ta perktheni (!!!) : PERSEVERARE = kembengul, ngulmoj, qendroj (ne timen). Ky eshte gabimi juaj ne italishten qe e dini shume me mire se shqipen. PERDONARE = FAL, NDJEJ DIKE. Nuk e di se nga e keni kopjuar kete thenie? Ndoshta e keni nxjerre edhe nga thesari i fjalorit tuaj italisht, kush e di? Une po ju sjell kete shprehje italisht: "Errare è umano, perseverare è diabolico!" = Eshte njerezore te gabohet, djallezore te kembengulet!
Ne Vikipedia apo diku tjeter merret, njihet edhe bashkeautoresia. A e keni degjuar apo lexuar ju kete fjale ndonjehere?
Diskutimin e kam lexuar mire e nuk ju bie me kot ne qafe. Lexojeni ju se ju nuk e keni kuptuar! Une edhe jua permenda me siper. Nuk dini te lexoni apo kuptoni?! Edhe tani me drejtoheni me "ti" kur shkruani "shiko ketu!" A e kuptoni shqipen apo hiqeni sikur e kuptoni? Shiko do te thote "ti shiko (ti)" - urdherorja e fjales shikoj. Zgjedhimin mund ta beni vete.
"Harrimin" sikur po e zbatoni si shume ju me mua. Shendet! Leke Mjeku 3 Tetor 2007 20:59 (UTC)
Me falni, tani e pash edhe une ate fjalin italishte, nje harrim (ose me mire nje zhvemendje). Sa per ti me duket se eshte pak e tepruar rendesija qe i jepni, ju u nzet qe te diskutimi i artikullit Hakeri, kur e vut re se kisha te drejte (Hacker ≠ Cracker — dukej qarte sepse thoshit gjera shume te kundershtushtueshme me njera tjetren, nejse une e lashe, pa rendesi aji diskutim mbaroi).
Para se te hidhni akuza ndaj meje lexoni çfare vete ju shkruat: Kjo eshte vetem dashakeqesi, shprehje e inateve tuaja te mepareshme ndaj meje, dhe ne ate moment po shkruanit per ndryshimin, une ne kohen e ndryshimit kurre nuk kisha diskututar me ju, si dhe kur do tju merja me inat.
Me vone sipas teoris juaj, ikni dhe hidhni ne gjyq Zhvilluesit sepse duke ndryshuar kodin e Wikit (updates, etc...) kane ndryshuar edhe [ne njefare menyre] faqen tuaj.
Sa per Puntorin dhe te drejten qe une i dhash: Thash qe Puntori kishte te drejt te ankohej nga sjellja juaj, por u pergjigje pak si ashper (porvokimeve juaj: aji ishte nje provokim me gjithe te githe efektet).
Pse çoni vetem "shporru mor mendjemadh", kjo duhet çuar bashke me kontekstin, po jua tregoj perseri:
Ju shkruat <!-Ohoho!Çfarë shkrimi!->
Me mbas puntori u pergjigj. Keshtu qe provokimi ishte ndaj juve, hodhet gurin dhe meshyet doren (meqense kur them keto nuk e kuptoni: Provokuat dhe e meshuyet).
si anglishten qe pashe ne nje artikull te filluar nga ju dhe te ndrequr nga une. nuk e di si ju duket juve z. Leke por mua me duket shume si en:WP:NPA, pasaj mendoni si te doni.
Une vete kam thene qe nuk e di shume mire Shqipen, sepse kam shume kohe larguar dhe shkollen nuk e kam bere ne Shqiperi.
Te fala, Eagleal  4 Tetor 2007 13:28 (UTC).

S´keni pse me kerkoni mua falje, por te tjereve. Une ju kam njohur tashme.

Ju e quani harrim (apo zhvemendje!) paditurine tuaj? S´ka ketu harrim apo zhvemendje, por vetem padituri. E ju hiqeni sikur e dini ne nje nivel te gjuhes amtare italishten ne 1 kohe kur nuk dini fjalet me te thjeshta te saj! Ngaterroni fjalet "perseverare" me "perdonare": "kembengul" me "fal", dy fjale me kuptime krejtesisht te ndryshme? Per mua kjo s`eshte zhvemendje apo harrim, por vetem padituri, hipokrizi dhe mendjemadhesi kur shkruani se e zoteroni ne 1 nivel te njejte me gjuhen amtare italishten. S´keni as burrerine te pranoni paditurine tuaj, por madje merrni guximin t´ja hidhni fajin "harrimit" dhe "zhvemendjes". Behuni te pakten 1 here burre dhe pranoni faktet. A e njihni ju fjalen "thjeshtesi"? Jini pra pak i thjeshte!

Per "ti"-ne tuaj nuk u nxeha e nuk reagova me1here, por pas 2-3 diskutimesh me ju. Jane rregullat themelore te miresjelljes, zotni. Ju nuk mund tu drejtohuni te tjereve me1her me ti pa e njohur tjetrin. Eshte mungese respekti, asgje me shume e me pak. Mua ketu ne Gjermani, plaku apo plaka 84 vjecare me drejtohet me "Sie"= Ju. Se a me besoni ju a dikush tjeter nuk me behet aspak vone. Kjo eshte e verteta. Cfare une do t´ju jap ju mesim edukate qytetare e morale tani? Une po mundohem, por po shkruaj me kot se ju nuk doni qe nuk doni te kuptoni. Nuk u nxeha une me artikullin por me kembenguljen tuaj prej kompetenti. Shikoni po deshet se cfare do te thote kompetenca, ne internet apo ndonje fjalor, po nuk e ditet. Ju prape pretendoni se ju keni te drejte e une gabim ne lidhje me hakerin. Jo zotni, se edhe une mendoj poashtu. Keto jane vetem bindjet tona. Se kush ka te drejte le ta vendosin te tjeret. Te lexohet edhe ne vikipediat e tjera, e te gjendet se kush ka te drejte. Une s´e kam problem edhe ne qofsha gabim, kam burrerine ta pranoj gabimin qe bej. Gjerat e kundershtueshme nuk i sqaruat, prandaj lerini denglat tani. Me habit fakti se ju thoni "pa rendesi aji diskutim mbaroi", e ne anen tjeter pohoni gjith1 se ju keni te drejte!!!

Une nuk akuzoj askend me pa te drejte zotni. Une e di se cfare kam shkruar e s´keni nevoje ju te me kujtoni per kete. Une keshtu e shoh kete: vetem dashakeqesi e mllef tuajin kur i jepni te drejte padrejtesise. Une me duket shqip po shkruaj ketu, pra nuk eshte faji im se ju nuk e kuptoni mire shqipen (pohimi juaj). Nuk me intereson aspak ndryshimi as marrja e dickaje nga une, vetem nuk me pelqeu se futet hundet ku nuk u takonte dhe perkrahet sjelljen e padrejte te "puntorit". Kaq e gje nuk mund ta kuptoni ju? S´me duhen mua mendimet e tija per mua, se edhe une ia pata thene atij mendimin tim per te. Cfare kishim per t´ia thene njeri-tjetrit, ia thame. Pra edhe 1 here po jua them se inatet tuaja jane se ju kundershtova tek artikulli hakeri. Aso kohe kur diskutonim nuk e dinit se me ke diskutonit (tek hakeri!)? Sa per ndryshimin jua thash se nuk me pelqeu, ju u kapet pastaj vetem pas kesaj vogelsie, e jo pas padrejtesise suaj ndaj meje, se doni tu largoheni gabimeve tuaja. Tre here vetem ne kete faqe diskutimi me jeni drejtuar me "ti", direkt 1 her, e indirekt 2here. A i lexuat diskutimet tona ketu? Se ju prape me akuzuat se une po genjej. Kjo per mua s´ka rendesi se ju njoha tashme, por te pakten mos me beni mua genjeshtar. Jua thashe edhe me pare nese doni mu drejtoni me ju, ose me ti, ose aspak fare! Qarte!

Ciles teori timen, zotni? S´kam nevoje te hedh askend ne gjyq une. Njeriu qe ka mend ne koke gjykon vete, se cfare eshte e drejte dhe e gabuar. Le ta ndryshojne zhvilluesit faqen time vetjake, por jo Eagelal-i a dikush tjeter jo kompetent. Qarte!

Ju thate se: "Puntori Ka shumë të drejt". Dhe pike. Mos mohoni ato qe shkruat! Kete e quani ju ankim kur tjetri thote: "shporru mor mendjemadh" e "i poshter"? A jeni ne vete ju zotni, apo lajthitet? E thashe edhe 1 her me siper, sidoqofte veprimi im, i keq, provokativ etj. kjo nuk i jep atij te drejte te reagoje e te me quaje mua ashtu. Pra, ju i dhate te drejte padrejtesise dhe me kete e perkrahet edhe ate. Pak si ashper? Si keni more zotni paturpesine ta quani sjelljen (pergjigjen) e tij "pak te ashper"? A keni ndopak fytyre e nder ju, fundi i fundit? Pse perkrahni gjithnje padrejtesine? Ju s´jeni asgje me shume vecse nje hipokrit e dashakeqes derisa vazhdoni te perkrahni padrejtesine e te mos e pranoni gabimin tuaj dhe te atij. Apo sepse jeni te dy administratore?

Vetem se shkrova kete: Ohoho!Çfarë shkrimi! Nje koment, sidoqe ta merrni ju, nuk me intereson. Une nuk shkoj me pare te shoh se kush e ka shkruar filan artikull, as nuk e dija se kush e kishte shkruar fundja, pra nuk ishte sulm personal ndaj "puntorit" apo ndokujt tjeter. Se ju me akuzuat edhe si provokues, dhe sulmues ndaj perdoruesve te tjere. Komentet jane vetem per permiresim, dhe vetem per shkruesit e artikullit, jo per lexuesin kalimtar. Kete ende nuk e kuptoni ju?

Nuk provokova e fsheha doren (thuhet, jo e meshuyet doren) une. Jua shpjegova tashme 2 here por ju nuk kuptoni. S´keni turp e me pergjigjeni duke me rrembyer kohe te vyer me paditurine dhe kokefortesine tuaj. Juve me te vertet ju shkon shume thenia "Errare e umano, perseverare diabolico!" = Eshte njerezore te gabohet, djallezore te kembengulet! (ne gabim).

Lerini tani NPA-te e te tjerat. Kjo eshte e verteta, asgje tjeter. Nuk genjej une, por i jap kujtdo ate qe meriton, te verteten. Mendimet e mia une i them troç, e nuk jam puthadores si ju. Nuk po jua them italisht puthadores se eshte banale, por kuptimplote. Ndoshta e dini ate shprehje.

Sipas jush, une qe nuk kam bere qe 20 vjet me gjuhe shqipe ne shkolle, dhe qe 16 vjet kam mbaruar te mesmen dhe qe 14 vjet larguar nga atdheu te mos e di tani mire shqipen? Cfare ju thoni jane vetem hipokrizi dhe shfajesime te kota, asgje tjeter. Nuk me intereson se ku e keni bere ju shkollen me interesojne vetem pohimet tuaja dhe faktet. Jua permenda ne diskutimin e mesiperm, nese nuk e dini mire shqipen si mund ta dini me mire (ne 1 nivel te njejte me gjuhen amtare) italishten?! Kete nuk e kuptoj une, e me duket vetem genjeshter, mendjemadhesi e hipokrizi. Ndoshta jam i ashper me fjalet e mia, por nuk me pelqen aspak hipokrizia (shtirja) e kujtdo qofte, e ne cfaredo lloji a menyre. Shendet e te fala paçi! Leke Mjeku 4 Tetor 2007 22:06 (UTC)