Jump to content

Partia e Vllahëve të Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia e Vllahëve të Maqedonisë (PVM ), nganjëherë referuar thjesht si Partia e Vllahëve ose Partia Vllahe [1] është njëra nga dy partitë politike në Maqedoninë e Veriut përfaqësuese e pakicës arumune të vendit, tjetra është Bashkimi Demokratik i Vllahëve të Maqedonisë (DSVM). [2]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u themelua në vitin 2001 në Shkup nga Mite Kostov Papuli ( Mita Costov Papuli), [3] i cili ishte gjithashtu anëtar i shumë organizatave të tjera arumune të Maqedonisë së Veriut. Papuli vdiq në vitin 2020, në moshën 61-vjeçare, si pasojë e COVID-19 . [4]

Në mars 2020, PVM iu bashkua koalicionit Ripërtëritje, i cili përfshin parti të tilla si VMRO-DPMNE . [5]

Në vitin 2021, një përfaqësues i PVM-së, DSVM-së dhe disa organizatave të tjera arumune të Maqedonisë së Veriut u takua me Presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski me rastin e festës kombëtare arumune që festohet çdo 23 maj dhe kërkuan një zonë elektorale me vende të garantuara në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut për përfaqësuesit e pakicës kombëtare arumune. Gjithashtu u diskutua për gjendjen e minoriteteve në vend dhe progresin e arritur deri tani në të drejtat e tyre minoritare . [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jovanovska, Maja (26 tetor 2019). "(ВИДЕО) Партиите си поделија 4 и пол милиони евра од буџетот". Investigative Reporting Lab Macedonia (në maqedonisht).
  2. ^ Purkoviḱ, Zlatka (30 nëntor 2010). Miloševska Fidanoska, Elizabeta (red.). "Јазикот е нашата татковина". Deutsche Welle (në maqedonisht).
  3. ^ Kahl, Thede (2002). "The ethnicity of Aromanians after 1990: the identity of a minority that behaves like a majority". Ethnologia Balkanica. 6: 145–169. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Тажна вест: Почина лидерот на Партијата на Власите во Македонија". Kurir.mk (në maqedonisht). 18 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2023. Marrë më 10 gusht 2023.
  5. ^ "Промовирана коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ "Обнова на Македонија" со нови коалициски партнери". MKD (në maqedonisht). 11 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2023. Marrë më 10 gusht 2023.
  6. ^ "Meeting with representatives of the Vlach community on the eve of May 23 – National Day of the Vlachs". President of the Republic of North Macedonia. 21 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2023. Marrë më 10 gusht 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)