Physeteroidea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Physeteroidea
Kashaloti Physeter macrocephalus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Gray, 1868
Familjet
 • Physeteridae
 • Kogiidae

Physeteroidea është një superfamilje që sot përfshin tre specie të gjalla të balenave: kashalotin e gjinisë Physeter, dhe kashalotin e vogël e kashalotin xhuxh, të gjinisë Kogia. Në të kaluarën, këto gjini kanë qenë të bashkuara në një familje të vetme, Physeteridae, me dy lloje Kogia në nënfamiljen Kogiinae; megjithatë, kohëve të fundit është ndarë në gjininë Kogia në familjen Kogiidae, duke e lënë Physeteridae si një familje monotipike (vetëm me një lloj ekzistues).

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë të gjithë anëtarë të Odontoceti, nënrend që përmban të gjithë balenat me dhëmbë dhe delfinët. Një lloj ekzistuese  i gjinisë Physeter është i vendosur në familje Physeteridae. Dy lloje ekzistuese të gjinisë Kogia, kashaloti i vogël K. breviceps dhe kashaloti xhuxh K. simus, ndonjëherë janë të vendosur në këtë familje, apo janë të vendosur në familjen e tyre, Kogiidae.[1]

Një përmbledhje e klasifikimit llojeve ekzistuese dhe të zhdukura (†):

 • Physeteroidea, kashalotët
  • Rrjedhin physeteroidët [2]
   • Diaphorocetus
   • Acrophyseter
   • Albicetus
   • Zygophyseter
   • Brygmophyseter (= Naganocetus) †
   • Aulophyseter
   • Eudelphis
   • Orycterocetus
   • Preaulophyseter
   • Livyatan[3]
  • Physeteridae, kashalotët
   • Physeter, kashalotët
   • Ferecetotherium
   • Helvicetus
   • Idiorophus
   • Placoziphius
   • Idiophyseter
   • Physeterula
  • Kogiidae
   • Kogia, kashalotët e vogël
    • Kogia breviceps, kashaloti i vogël
    • Kogia sima, kashaloti xhuxhi
    • Kogia pusilla
   • Aprixokogia
   • Kogiopsis
   • Praekogia
   • Scaphokogia
   • Thalassocetus

Nomina dubia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eucetus
 • Graphiodon
 • Homocetus
 • Hoplocetus
 • Orcopsis
 • Palaeodelphis
 • Paleophoca
 • Physetodon
 • Physodon
 • Physotherium
 • Priscophyseter
 • Prophyseter
 • Scaldicetus
 • Scaptodon
 • Ziphoides

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mead, J.G.; Brownell, R. L. Jr. (2005).
 2. ^ Oliver Lambert; Giovanni Bianucci; Christian de Muizon. "A new stem-sperm whale (Cetacea, Odontoceti, Physeteroidea) from the Latest Miocene of Peru". Comptes Rendus Palevol. 7 (6): 361–369. doi:10.1016/j.crpv.2008.06.002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lambert, O.; Bianucci, G.; Post, K.; Salas-Gismondi, R.; Urbina, M.; Reumer, J. (2010). "The giant bite of a new raptorial sperm whale from the Miocene epoch of Peru". Nature. 466: 105–108. doi:10.1038/nature09067. PMID 20596020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)