Podravka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Podravka është një kompani ushqimi me bazë në Koprivnica, Kroaci. Ajo prodhon më tepër produktin e njohur të vegetës, në mesin e mijëra produkteve të tjera në katalogun e saj të ndryshëm.

Markat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Markat Podravka:

 • Vegeta dhe Warzywko - piper origjinal
 • Studena dhe Studenac - ujë në shishe
 • Eva - sardele
 • Tallianetta - ushqime me makarona
 • Vital Fini-Mini - supa të vogla
 • Fant - ushqime gjysmë të gatshme për tu shërbyer 
 • Belsad - marmelatë dhe reçel
 • Sms - vajra
 • Provita - drithëra
 • Čokolino dhe Lino - ushqim për fëmijët e vegjël
 • Čokolešnik dhe Čoko - ushqim për fëmijët e vegjël
 • Dolcela - kremëra
 • Lero - lëngje
 • Kviki - meze të kripura

Podravka është poashtu e njohur edhe për turshi perimesh të ndryshme dhe Ajvar të shijshëm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vegeta: Podravka është produkti më i njohur, erëza

1934 – 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllezërit Marijan dhe Matija Wolf themeluan kompaninë në vitin 1934. Në atë kohë firma ishte fabrikë frutash. Kur komunistët nën [marshall] Tito-n morën pushtetin në vitin 1947, kompania u shtetëzua dhe mori emrin aktual të saj.

Në vitin 1949, Podravka ka filluar prodhimin e reçelit të pemëve. Më 1952 produkte të reja janë lëshuar në treg: një herë fabrika e pemëve Podravka tani ka filluar prodhimin e ëmbëlsirave, mustardë, ketchup, raki frutash dhe konserva mishi. Prodhimi i supave të çastit ka filluar në vitin 1957. Gjeli në supë pule u bë një simbol në Jugosllavi.

Në vitin 1959 doli Vegeta. Sot piperi shitet në më shumë se 40 vende.

Në vitin 1967, Podravka kishte bashkëpunimin e saj të parë me kompanitë ndërkombëtare si dhe eksportoi Vegetën në Hungari dhe Bashkimin Sovjetik për herë të parë. Pas themelimit të subjektit të ri Belupo në vitin 1972 Podravka filloi prodhimin farmaceutik në Ludbreg dhe nga viti 1981 në Danica gjithashtu.

Zhvillimet pas pavarësisë së Kroacisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Kroacia rifitoi pavarësinë Podravka ishte privatizuar në vitin 1993 dhe u shndërrua në një kompani të aksioneve. Tregtia e aksioneve të Podravka në shkëmbimi i aksioneve në Zagreb filloi në vitin 1998. Me 130 Milionë Euro të fituara nga tregu i aksioneve nisi 3 ndërtimin e 3 fabrikave të reja.

Në vitin 2000 vende të reja të prodhimit në Koprivnica dhe Poloni ishin hapur për Vegeta.[1] Në po të njëjtin vit Podravka mori përsipër shitjen ekskluzive së produkteve Barilla në Poloni[2] dhe një vit më vonë shitja ekskluzive për Kraš në Hungari.[3] Për nderin e Zlata Bartl, i cili ishte përgjegjës për zhvillimin e Vegetës në vitin 1959, kompania krijoi Fondacionin Zlata-Bartl në vitin 2001.[4]

Podravka mori përsipër Ital-Ice dhe kompania çeke Lagris në vitin 2002. Po atë vit Podravka nënshkroi marrëveshjet e partneritetit me Nestle,[5] Heinz[6] dhe Unilever[7] dhe transformuan shtesën farmaceutike Belupo në një kompani të aksioneve.[8]

Në vitin 2003, Podravka hapi një punishte të re në zonën industriale të Danicës. Tre vite më vonë ajo mori përsipër markën EVA.

Në vitin 2007, Podravka fitoi kompanitë Warzywko dhe Perfekt në Poloni dhe Lero në Kroaci. Po atë vit në Këmbimi i aksioneve në Vjenë shtoi Podravkën në indeksin-CROX.[9] Podravka nënshkroi një marrëveshje komerciale me Paramount Pictures në vitin 2008.[10] Po atë vit ai mori përsipër markat Čokolešnik dhe Čoko.[11]

Në vitin 2009 kompania u përball me një korrupsion dhe skandal financiar që çoi në arrestimin e disa anëtarëve të bordit[12] për përdorimin e 35 milion eurove të fondeve të kompanisë duke u përpjekur për të marrë kontrollin e kompanisë nëpërmjet transaksioneve të paligjshme.[13] Atë vit Belsad është marrë përsipër dhe një qendër e re e logjistikës u hap në Dugopolje.

Në vitin 2010, produktet Podravka janë prodhuar në Shtetet e Bashkuara për herë të parë.[14]

Në vitin 2012 dr. Zvonimir Mršić u bë kryeshef ekzekutiv i Podravkës dhe Dubravko Štimac u zgjodh kryetar i bordit mbikëqyrës.[15]

Në vitin 2013, kompania ka hapur një Qendër të inovacionit ushqimor në bashkëpunim me Institutin Ruđer Bošković.[16] Në po të njëjtin vit Podravka nënshkroi një marrëveshje me prodhuesin e pijeve alkoolike kroate Badel 1862 për shpërndarjen ekskluzive të prodhimeve të Badel në Slloveni.[17]

Në vitin 2014, Podravka mori përsipër kompaninë e përpunimit të peshqive Mirna[18] dhe fitoi një shumicë interesi prej 51.55% në kompaninë e ushqimit Sllovene Žito në vitin 2015.[19]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Year 2000". Podarvka. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Podravka Polska Sp. z.o.o. becomes an exclusive distributor in Poland for the Italian company, Barilla". Podravka. 2000-11-21. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Podravka and Kraš sign a co-operation agreement". Podravka. 2001-09-26. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The Establishment of the "Zlata Bartl" Foundation". Podravka. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Contract between Podravka d.d. and Nestlé World Trade Corporation on sales, logistics and distribution". Podravka. 2002-04-29. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Podravka - exclusive distributor of the Heinz brand in Hungary". Podravka. 2002-10-21. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "CROATIA: Unilever signs ice cream distribution deal with Podravka" (në anglisht). just-food. 2002-12-19. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 24 prill 2016.
 8. ^ "Belupo transformed into Joint Stock Company". Podravka. 2002-10-11. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "CROX Index-Zertifikat: Ein aussichtsreiches Land wird investierbar" (në gjermanisht). Der Standard. 2007-07-25. Marrë më 2015-10-03.
 10. ^ "Podravka collaborates with the film studio Paramount Pictures". Podravka. 2008-03-05. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Podravka to be the new owner of the cereals range". Droga Kolinska. 2008-10-03. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Guardian:US embassy cables: Speculation grows around Sanader role in 'Croatia's Enron'"US embassy cables: Speculation grows around Sanader role in 'Croatia's Enron'" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 2015-10-03.
 13. ^ "Krimi um kroatische Podravka geht weiter" (në gjermanisht). Der Standard. 2010-02-09. Marrë më 2015-10-03.
 14. ^ "Croatian food manufacturer Podravka has started USA production of its beef goulash in". Balkans.com. 2010-11-15. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Appointments within Podravka d.d. Supervisory and Management Boards". 2012-02-24. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "History". Podravka. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Podravka and Badel 1862 sign a Distribution contract fort he market of Slovenia". Badel 1862. 2013-01-16. Marrë më 2015-10-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Report on takeover of the MIRNA Business system for catch, processing and trade of fish and fish products, Inc". 2014-11-13. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Croatian food firm Podravka to buy Slovenia's Zito". Reuters. 2015-04-21. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]