Qarku Basse-Terre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 16°00′00″V 61°44′00″P / 16°V 61.733333333333°P / 16; -61.733333333333

Qarku Basse-Terre
Frëngjisht : Arrondissement de Basse-Terre
Qark
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Departamenti Guadalupa
Komuna 18
Kryeqyteti Basse-Terre
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Qarku Basse-Terre është një qarkFrancë, dhe është pjesë e departamentit Guadalupa.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantonët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Baie-Mahault (97103) 2. Baillif (97104) 3. Basse-Terre (97105) 4. Bouillante (97106)
5. Capesterre-Belle-Eau (97107) 6. Deshaies (97111) 7. Gourbeyre (97109) 8. Goyave (97114)
9. Lamentin (97115) 10. Petit-Bourg (97118) 11. Pointe-Noire (97121) 12. Saint-Claude (97124)
13. Sainte-Rose (97129) 14. Terre-de-Bas (97130) 15. Terre-de-Haut (97131) 16. Trois-Rivières (97132)
17. Vieux-Fort (97133) 18. Vieux-Habitants (97134)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]