Kantoni Lamentin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lamentin
Canton de Lamentin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Guadeloupe
Departamenti Guadeloupe
Arrondissement Basse-Terre
Kryeqëndra Lamentin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 65 km2
Popullsia 13.414 banorë Regjistrimi: 1999
Dendësia 206,37 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Kodi statistikor INSEE 97113

Kantoni Lamentin (frëngjisht: Canton de Lamentin) është një kantondepartamentin Guadeloupe, rajonin GuadeloupeFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lamentin. Ka sipërfaqe 65km2 dhe popullsi 13414 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lamentin aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - José Toribio

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]