Kantoni La Désirade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Désirade
Canton de La Désirade
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Guadeloupe
Departamenti Guadeloupe
Arrondissement Pointe-à-Pitre
Kryeqëndra La Désirade
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 22 km2
Popullsia 1.621 banorë Regjistrimi: 1999
Dendësia 73,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Kodi statistikor INSEE 97110

Kantoni La Désirade (frëngjisht: Canton de La Désirade) është një kantondepartamentin Guadeloupe, rajonin GuadeloupeFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Désirade. Ka sipërfaqe 22km2 dhe popullsi 1621 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Désirade aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]