Ruse (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ruse
Bullgarisht | Област Русе
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Ruse
Komuna: 8
Guvernanti: Plamen Stoilov
Sipërfaqja: 2,803.4 km2
Popullsia: 249,144 banorë
Dendësia: 88.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: P
Faqja Zyrtare: ruse.bg

Rajoni Ruse (bullgarisht: Област Русе) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë që shtrihet në veri të vendit në kufi me Rumaninë. Ajo është e ndarë në 8 komuna me një sipërfaqe prej 2,803.4 km2 dhe popullsi të përgjithshme 249,144 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i rajonit është Ruse prej nga mer dhe emrin rajoni. Në këtë rajon gjendet ura e vetme e ndërtuar mbi lumin DanubBullgari. Ura quhet 'Ura e Danubit'.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Ruse
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 215,361 236,117 273,226 305,722 315,762 290,800 266,213 256,835 253,008 249,144
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Besimi fetar[redakto | redakto tekstin burimor]

Regjistrimi i vitit 2001
besimi fetar popullsia  %
Orthodhoksë 215,434 80.94%
Muslimanë 41,997 15.78%
Katolikë Romanë 567 0.21%
Protestantë 482 0.18%
Të tjerë 1,596 0.60%
Besime fetare jo të përfshira 6,081 2.29%
totali 266,157 100%

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b (Anglisht) Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009
  2. ^ a b (Anglisht) „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“


Koordinatat:43°45′ Veri 26°00′ Lindje 43.75° Veri 26° Lindje