Jump to content

Seltz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selcë
Komunë
Bashkia e Selcës
Bashkia e Selcës
Stema Selcë
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiBas-Rhin
QarkuHaguenau-Wissembourg
KantoniWissembourg
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Luc Ball[1]
Sipërfaqja
1
21 km2 (8 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.150
 • Dendësia150/km2 (390/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
67463 /67470
Lartësia107–165 m (351–541 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Seltz ( shqiptimi frëngjisht: [sɛlts] ; gjermanisht: Selz ; Shqip: Selca ; Alzasisht: Selz) është aktualisht një komunëdepartamentin Bas-Rhin të rajonit Grand Est. [2] Ndodhet në lumin Sauer pranë bashkimit të tij me Rinin, përballë qytetit gjerman të Rastatt .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-vendbanimi kelt Saliso pranë një kalimi të lumit Rin u përmend si castrum romak SaletioNotitia Dignitatum rreth vitit 425. Më vonë, një pjesë e dukatit gjerman të Suabias, Perandori Otto I ia dha zonën gruas së tij Adelajdës së Burgundisë në 968. Shën Adelaide themeloi Abacinë Selz në 991 dhe vdiq këtu tetë vjet më vonë.

Në 1357, Perandori Karli IV i Luksemburgut e ngriti Selcën në statusin e një qyteti perandorak, pas së cilës qyteti u bashkua me ligën e AlzasësDécapole . Megjithatë, ajo humbi statusin e saj të menjëhershëm në 1414, kur u ndërmjetësua nga zgjedhësi Palatine Louis III i Wittelsbach.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file