Shën Gregori i Naciancusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shën Gregori i Naciancusit. Andrei Rublev, 1408.

Shën Gregori i Naciancusit (329 - 25 janar, 389) i njohur edhe si Shën Gregori Teologu (emër që përdoret nga kisha e lindjes) ose Gregori nga Naciancusi ishte peshkop i Konstantinopojës dhe një teolog i shquar.

Teologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha katolike e nderon atë si shenjtor, mësues të kishës dhe si at të kishës. Shën Gregori i Naciancusit së bashku me Shën Vasilin e Madh dhe Shën Gjonin Gojëartin janë tre etërit kapadokianë, dhe përbëjnë treshen e shenjtë kapadokiane. Që të tre formuan vendosmërisht teologjinë e qindvjeçarit të 4 me përhapjen e mësimit të Trinisë.

Shën Gregori i Naciancusit nderohet shumë si shenjtor po ashtu nga Kisha ortodokse dhe Kisha katolike e Lindjes.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]