Sheron Ston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheron Stone
U lind në10 mars 1958
Meadville, Pennsylvania, Shtetet e Bashkuara
KombësiaAmerikane
Fëmijë3

Sharon Vonne Stone (lindi më 10 mars 1958) është një aktore, producente dhe ish-modele amerikane.

Pas modelimit në reklamat televizive dhe reklamat e shtypura, ajo bëri debutimin e saj të filmit si në filmin e Woody Allen Stardust Memories (1980). Pjesa e saj e parë që fliste ishte në filmin horror të Wes Craven, Deadly Blessin (1981), dhe gjatë gjithë viteve 1980, Stone vazhdoi të shfaqej në filma të tillë si Irreconcilable Differences (1984), King Somolon's Mines (1985), Cols Steel (1987), Action Jackson (1988), dhe Above the Law (1988).

Për rolet e saj udhëheqëse në filmat me temë erotike dhe të rritur si Basic Instinct, Silver dhe The Specialist. Stone është shfaqur në kopertinat dhe seancën fotografike të mbi 300 revistave të famshëm dhe modës, gjatë gjithë karrierës së saj aktruese katër dekadesh.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sharon Vonne Stone lindi në Meadville, Pennsylvania,[1][2] tek Joseph William Stone II dhe Dorothy Marie (mbiemri i vajzërisë Lawson).[3] Ajo ka një vëlla më të madh, Michael, një motër më të vogël, Kelly, dhe një vëlla më të vogël, Patrick.[4][5] Ajo ka prejardhje irlandeze.[6] Në vitin 2013 në një intervistë me Conan O'Brien, Stone deklaroi se paraardhësit e saj irlandezë arritën në Shtetet e Bashkuara gjatë urisë së patates.[7] Stone u konsiderua e talentuar në shkollë si fëmijë dhe hyri në klasën e dytë kur ishte 5 vjeç.[8][9]

Ajo u diplomua në shkollën e mesme në Saegertown, Pennsylvania, në vitin 1975.[5] Ndërsa ndiqte Universitetin Edinboro të Pensilvanisë, Stone fitoi titullin e Miss Crawford County, Pennsylvania dhe ishte një kandidate për Miss Pennsylvania.[5] Një prej gjyqtarëve të faqeve i tha asaj që të linte shkollën dhe të transferohej në New York City për t'u bërë një modele.[5] Në vitin 1977, Stone la Meadville dhe u transferua me një tez në New Jersey. Ajo u nënshkrua nga Agjensia e Modelimit Ford në New York City.[10] Stone e frymëzuar nga Hillary Clinton, u kthye në Universitetin Edinboro për të përfunduar.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Regjisori/ja Shënimet
1980 Stardust Memories Vajza në tren Woody Allen
1981 Les Uns et les Autres Vajza me Glenn Senior Claude Lelouch Uncredited
Deadly Blessing Lana Marcus Wes Craven
1984 Irreconcilable Differences Blake Chandler Charles Shyer
1985 King Solomon's Mines Jesse Huston J. Lee Thompson
1986 Allan Quatermain and the Lost City of Gold Gary Nelson U nominua - Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
1987 Police Academy 4: Citizens on Patrol Claire Mattson Jim Drake
Cold Steel Kathy Connors Dorothy Ann Puzo
1988 Above the Law Sara Toscani Andrew Davis
Action Jackson Patrice Dellaplane Craig R. Baxley
1989 Beyond the Stars Laurie McCall David Saperstein
Blood and Sand Doña Sol Javier Elorrieta
1990 Total Recall Lori Quaid Paul Verhoeven
1991 He Said, She Said Linda Metzger Ken Kwapis
Marisa Silver
Diary of a Hitman Kiki Roy London
Scissors Angie Anderson Frank De Felitta
Year of the Gun Alison King John Frankenheimer
Where Sleeping Dogs Lie Serena Black Charles Finch
1992 Basic Instinct Catherine Tramell Paul Verhoeven
1993 Sliver Carly Norris Phillip Noyce U nominua — Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
Last Action Hero Catherine Tramell John McTiernan Cameo
1994 Intersection Sally Eastman Mark Rydell Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
The Specialist May Munro Luis Llosa Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
U nominua —Çmimi Golden Raspberry për Bashkëpunim më të Keq
1995 The Quick and the Dead Ellen 'The Lady' Sam Raimi U nominua — Çmimi Saturn për Aktoren më të Mirë
Casino Geri McGee Martin Scorsese Çmimi Golden Globe për Aktoren më të Mirë – Motion Picture Drama
U nominua—Çmimi Akademik për Aktoren më të Mirë
1996 Diabolique Nicole Horner Jeremiah S. Chechik U nominua—Çmimi Golden Raspberry Award për Yllin më të Keq
Last Dance Cindy Liggett Bruce Beresford
1998 Sphere Dr. Elizabeth 'Beth' Halperin Barry Levinson
Antz Princess Bala (zëri) Eric Darnell
Tim Johnson
The Mighty Gwen Dillon Peter Chelsom U nominua—Çmimi Golden Globe për Aktoren më të Mirë në Motion Picture – Drama
1999 Gloria Gloria Swenson Sidney Lumet U nominua—Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
The Muse Sarah Little Albert Brooks U nominua—Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Mirë – Motion Picture Komedi ose Muzike
Simpatico Rosie Carter Matthew Warchus
Basic Insect[12] Princess Bala (zëri) Marty Sixkiller Film i shkurt
2000 Picking Up the Pieces Candy Cowley Alfonso Arau
Beautiful Joe Alice 'Hush' Mason Stephen Metcalfe
2003 Cold Creek Manor Leah Tilson Mike Figgis
2004 A Different Loyalty Sally Cauffield Marek Kanievska
Catwoman Laurel Hedare Pitof U nominua—Çmimi Golden Raspberry për Aktoren Mbështetëse më të Keqe
U nominua—Çmimi Golden Raspberry për Bashkëpunim më të Keq(me Halle Berry)
Broken Flowers Laura Daniels Miller Jim Jarmusch
2006 Alpha Dog Olivia Mazursky Nick Cassavetes
Basic Instinct 2 Catherine Tramell Michael Caton-Jones Çmimi Golden Raspberry për Aktoren më të Keqe
Bobby Miriam Ebbers Emilio Estevez
2007 When a Man Falls in the Forest Karen Fields Ryan Eslinger
If I Had Known I Was a Genius Gloria Fremont Dominique Wirtschafter
Democrazy Patricia Hill Francesco Vezzoli Film i shkurt
2008 The Year of Getting to Know Us Jane Rocket Patrick Sisam
Five Dollars a Day Dolores Jones Nigel Cole
2009 Streets of Blood Nina Ferraro Charles Winkler
2011 Largo Winch II Diane Francken Jérôme Salle
2012 Border Run Sofie Talbert Gabriela Tagliavini
2013 Lovelace Dorothy Boreman Rob Epstein
Jeffrey Friedman
Gods Behaving Badly Aphrodite Marc Turtletaub
Fading Gigolo Dr. Parker John Turturro
2014 Love in Vegas Angela Blake Maryus Vaysberg
A Golden Boy Ludovica Stern Pupi Avati
2015 Life on the Line Mother David Hackl
Savva: Heart of the Warrior Puffy (zëri) Maksim Fadeev Versioni anglisht
2016 Mothers and Daughters Nina Paul Duddridge
2017 Running Wild Meredith Parish Alex Ranarivelo
All I Wish Senna Berges Susan Walter
The Disaster Artist Iris Burton James Franco
2019 Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese The Beauty Queen Martin Scorsese
The Laundromat Hannah Steven Soderbergh
2021 What About Love Linda Tarlton Klaus Menzel Post-production

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1982 Not Just Another Affair Lynette Film televiziv
Silver Spoons Debbie Epizodi: "A Little Magic"
1983 Bay City Blues Cathy St. Marie 8 epizoda
Remington Steele Jillian Montague Epizodi: "Steele Crazy After All These Years"
1984 The New Mike Hammer Julie Eland Epizodi: "Shots in the Dark"
Magnum, P.I. Diane Dupree dhe Diedra Dupree Epizodi: " Echoes of the Mind"
Calendar Girl Murders Cassie Bascomb Film televiziv
The Vegas Strip War Sarah Shipman
1985 T. J. Hooker Dani Starr Epizodi: "Hollywood Starr"
1986 Mr. and Mrs. Ryan Ashley Hamilton Ryan
1988 Badlands 2005 Alex Neil
War and Remembrance Janice Henry 5 epizoda
Tears in the Rain Casey Cantrell Film televiziv
1994 The Larry Sanders Show Epizodi: "The Mr. Sharon Stone Show"
1995 Roseanne Trailer Park Resident Epizodi: "Happy Trailers"
1999 Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child Henny Penny (zëri) Epizodi: "Henny Penny"
2000 If These Walls Could Talk 2 Fran Film televiziv
2001–02 Harold and the Purple Crayon Treguese 13 epizoda
2003 The Practice Sheila Carlisle 3 epizoda
2005 Higglytown Heroes Nicky (zëri) Epizodi: "Twinkle's Masterpiece"
Lugina e Ujqërve Lisa Sezoni 4; epizodet 96-97
Will & Grace Dr. Georgia Keller Epizodi: "The Blonde Leading the Blind"
2006 Huff Dauri Rathburn 3 epizoda
2010 Law & Order: Special Victims Unit Jo Marlowe 4 epizoda[13]
2015 Agent X Zëvendës Presidente Natalie Maccabee 9 epizoda
2018 Mosaic Olivia Lake 9 epizoda
2019 Better Things Reiki Davis Episode: "Nesting"
2020 The New Pope Sharon Stone Epizodi: "Episode 5"
Ratched TBA

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sharon Stone". Biography.com. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2018. Marrë më 31 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sharon Vonne Stone". geni.com. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2018. Marrë më 29 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Joseph William STONE II's Obituary on Los Angeles Times". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2017. Marrë më 11 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Mott, Gordon (gusht 1, 2004). "Sharon Stone Reinvented". Cigar Aficionado. Arkivuar nga origjinali më gusht 20, 2010. Marrë më gusht 19, 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d Stated on Inside the Actors Studio, 1999
 6. ^ "An unlikely friendship: Caroline Morahan and Sharon Stone bond over Ireland". The Irish Independent. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2015. Marrë më 28 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sharon Stone Recreates Her "Basic Instinct" Leg Cross". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Sharon Stone profile at". Yahoo! Movies. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2014. Marrë më 1 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Marc Maron (5 mars 2018). "Episode 895 – Sharon Stone". WTF with Marc Maron Podcast. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2018. Marrë më 17 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The 50 Hottest Models Turned Actresses". Complex Magazine. 18 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2016. Marrë më 7 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2018. Marrë më 8 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ https://www.youtube.com/watch?v=likCRz4BEjw
 13. ^ Ausiello, Michael (5 janar 2010). "Scoop: 'Law & Order: SVU' collars Sharon Stone". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2010. Marrë më 19 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)