Jump to content

Shqiponja kokëbardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqiponja kokëbardhë
Vargu kohor: Pleistoceni-Tani 0.3–0 Ma[1]
Shqiponja kokëbardhë duke u përgatitur për të fluturuar në Gjirin Kachemak, Alaska, Shtetet e Bashkuara
Një regjistrim i një shqiponje kokëbardhë në Parkun Kombëtar Yellowstone
Statusi i ruajtjes
CITES Appendix II (CITES)[3]
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Accipitriformes
Familja: Accipitridae
Gjinia: Haliaeetus
Lloji:
H. leucocephalus
Emri binomial
Haliaeetus leucocephalus
Nënllojet
  • H. l. leucocephalus – shqiponja kokëbardhë jugore
  • H. l. washingtoniensis – shqiponja kokëbardhë veriore
Gama e shqiponjës kokëbardhë
  Banor mbarështues
  Vizitor i mbarështimit të verës
  Vizitor dimëror
  Vetëm për migrim
Star: accidental records
Sinonimet
  • Falco leucocephalus (Lineu, 1766)

Shqiponja kokëbardhë (Haliaeetus leucocephalus, nga gjuha greke hali "deti", aiētos "shqiponja", leuco "e bardhë", cephalos "kokë") është një shpend i cili gjendet në Amerikën e Veriut. Ajo është një lloj i Shqiponjës së detit, në kuadër të së cilës dallohen dy nënlloje e të cilat formojnë një çift speciesh me të ashtuquajturën Shqiponja e bardhë e përbaltur (Haliaeetus albicilla). Shtrirja e saj gjeografike përfshin Kanadanë dhe Alaskën, pjesën kontinentale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe pjesën veriore të Meksikës.

Shqiponja kokëbardhë është zogu kombëtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shfaqet në vulën e saj. Në fund të shekullit të 20-të, ajo ishte në prag të zhdukjes në Shtetet e Bashkuara fqinje. Popullatat që atëherë janë rikuperuar dhe lloji u hoq nga lista e llojeve të rrezikuaraqeverisë amerikane më 12 korrik 1995 dhe u transferua në listën e llojeve të kërcënuara. Ajo u hoq nga lista e kafshëve të egra të rrezikuara dhe të kërcënuara në shtetet fqinje më 28 qershor 2007.

  1. ^ "Haliaeetus leucocephalus Linnaeus 1766 (bald eagle)". PBDB (në anglisht).
  2. ^ BirdLife International (2016). "Haliaeetus leucocephalus". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). 2016: e.T22695144A93492523. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22695144A93492523.en. Marrë më 19 nëntor 2021.
  3. ^ "Appendices | CITES". cites.org (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]