Shtetet pas-sovjetike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shtetet post-sovjetike)
Republikat e BRSS të numëruara sipas alfabetit.

Shtetet post-sovjetike, të njohura gjithashtu si ish-Bashkimi Sovjetik (FSU), ish-Republikat Sovjetike dhe në Rusi si jashtë vendit të afërt (rusisht: ближнее зарубежье, romanizuar: blizhneye zarubezhye), janë 15 shtetet sovrane që ishin republikaBashkimit Sovjetik, i cili doli dhe u rishfaq nga Bashkimi Sovjetik pas shpërbërjes së tij në 1991.

Rusia është shteti kryesor de facto i njohur ndërkombëtarisht pasardhës i Bashkimit Sovjetik pas Luftës së Ftohtë; ndërsa Ukraina, me ligj, ka shpallur se është një pasardhës i shtetit si i SSR së Ukrainës ashtu edhe i Bashkimit Sovjetik, të cilët mbetën në mosmarrëveshje për pronat në pronësi të dikurshme sovjetike.[1][2]

Tre shtetet baltikeEstonia, Letonia dhe Lituania – ishin të parët që shpallën pavarësinë e tyre nga BRSS, midis marsit dhe majit 1990, duke pretenduar vazhdimësi nga shtetet origjinale që ekzistonin përpara aneksimit të tyre nga Bashkimi Sovjetik në 1940.[3] Pjesa e mbetur 12 republika të gjitha u ndanë më pas, të 12 prej të cilave u bashkuan me Bashkësinëë e Shteteve të Pavarura (CIS) dhe shumica e 12 u bashkuan me Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO). Në të kundërt, shtetet baltike u fokusuan në anëtarësimin në Bashkimin Evropian (BE) dhe NATO.[4] Zyrtarët e BE-së kanë theksuar rëndësinë e Marrëveshjeve të Asociimit ndërmjet BE-së dhe shteteve post-sovjetike.[5][6]

Disa shtete të diskutueshme me shkallë të ndryshme njohjeje ekzistojnë brenda territorit të ish-Bashkimit Sovjetik: TransnistriaMoldavinë lindore, Abkhazia dhe Osetia e JugutGjeorgjinë veriore dhe ArcahuAzerbajxhanin jugperëndimor. Që nga viti 2014, Republika Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e LuhanskutUkrainën e largët lindore kanë pretenduar pavarësinë. Të gjitha këto shtete të panjohura, përveç Arcahut, varen nga mbështetja e armatosur dhe ndihma financiare ruse. Arcahu është i integruar në Armeninë në një nivel de fakto, i cili gjithashtu mban [[Marrëdhëniet mes Armenisë dhe Rusisë|bashkëpunim të ngushtë me Rusinë. Përpara aneksimit të saj me Rusinë në mars 2014, e cila nuk njihet nga shumica e vendeve, Krimea u deklarua shkurtimisht një shtet i pavarur.[7]

Në gjuhën politike të Rusisë dhe disa shteteve të tjera post-sovjetike, termi afër jashtë vendit (rusisht ближнее зарубежье "blizhnee zarubezhe") i referohet republikave të pavarura që u shfaqën pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Rritja e përdorimit të termit në anglisht lidhet me pohimet e së drejtës së Rusisë për të mbajtur ndikim të rëndësishëm në rajon. Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se rajoni është një komponent i "sferës së ndikimit" të Rusisë dhe strategjikisht jetik për interesat ruse. Koncepti është krahasuar me Doktrinën Monroe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Про правонаступництво України". Zakon.rada.gov.ua (në ukrainisht). Marrë më 21 shkurt 2022.
  2. ^ "Раздел СССР. РФ обсудит нулевой вариант долгов СССР, если Украина компенсирует $20 млрд долга‏". Korrespondent.net (në ukrainisht).
  3. ^ Smith, David James (2001). Estonia (në anglisht). Routledge. fq. 20. ISBN 978-0-415-26728-1.
  4. ^ Lane, David (dhjetor 2007). "Post-Communist States and the European Union". Journal of Communist Studies and Transition Politics (në anglisht). 23 (4): 461–477. doi:10.1080/13523270701674558. ISSN 1352-3279.
  5. ^ Moga, Teodor Lucian; Alexeev, Denis (2013). "Post-Soviet States Between Russia and the EU: Reviving Geopolitical Competition? A Dual Perspective" (PDF). Connections (në anglisht). 13 (1): 41–52. doi:10.11610/Connections.13.1.03. JSTOR 26326349 – nëpërmjet JSTOR.
  6. ^ Jozwiak, Rikard (2019-04-05). "EU, Ex-Soviet Republics To Extend Partnership Beyond 2020" (në anglisht). Radio Evropa e Lirë. Marrë më 2021-08-10.
  7. ^ Danilova, Maria; Dahlburg, John-Thor (2014-03-17). "Crimea declares independence". The Boston Globe (në anglishte amerikane). Associated Press. Marrë më 2021-08-10.