Jump to content

Shurup panje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shurupi i panjës
Shurupi i panjës në shishe
Vendi i origjinësKanada
Shtetet e Bashkuara
Përbërësit kryesorëKsilema, rrëshira (zakonisht nga sheqeri i panjës, panja e kuqe ose panja e zezë)

Shurupi i panjës është një shurup i bërë nga lëngjet e pemëve të panjës . Në klimat e ftohta, këto pemë ruajnë niseshtenë në trungjet dhe rrënjët e tyre para dimrit; niseshteja më pas shndërrohet në sheqer që rritet në lëngune e pemës në fund të dimrit dhe në fillim të pranverës. Pemët e panjës shfrytëzohen duke shpuar vrima në trungjet e tyre dhe duke mbledhur lëngun e pemës, i cili përpunohet duke ngrohur për të avulluar shumë nga uji, duke lënë shurupin e përqëndruar.

Shurupi i panjës u bë fillimisht nga popujt indigjenë të Amerikës Verilindore të Veriut. Praktika u adoptua nga kolonët evropianë, të cilët gradualisht ndryshuan metodat e prodhimit. Përmirësimet teknologjike në vitet 1970 rafinuan më tej përpunimin e shurupit. Pothuajse i gjithë shurupi i panjës në botë prodhohet në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Provinca kanadeze e Kebekut është prodhuesi më i madh, përgjegjës për 70% të prodhimit botëror; Eksportet kanadeze të shurupit të panjës në vitin 2016 ishin 487 milionë dollarë kanadezë (rreth 360 milionë dollarë ), me Kebekun që përbën rreth 90 për qind të këtij totali. [1] [2]

Shurupi i panjës klasifikohet në bazë të ngjyrës dhe shijes së tij. Saharoza është sheqeri më i përhapur në shurupin e panjeve. Në Kanada, shurupet duhet të bëhen ekskluzivisht nga lëngu i panjës për t'u kualifikuar si shurup panje dhe gjithashtu duhet të jenë të paktën 66 për qind sheqer. [3] Në Shtetet e Bashkuara, një shurup duhet të bëhet pothuajse tërësisht nga lëngu i panjeve për t'u etiketuar si "panje", megjithëse shtetet si Vermont dhe Nju Jorku kanë përkufizime më kufizuese.

Shurupi i panjës përdoret shpesh si erëz për petullat, vaflat, bukën e thekur franceze, tërshërën ose qullin . Përdoret gjithashtu si një përbërës në pjekje dhe si një ëmbëlsues ose aromatizues. Ekspertët e kuzhinës kanë vlerësuar shijen e saj unike, megjithëse kimia përgjegjëse nuk është kuptuar plotësisht. [4]

  1. ^ Marowits, Ross (20 shkurt 2017). "Quebec increases maple syrup production amid internal revolt, foreign competition". CBC. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2017. Marrë më 21 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Robin Levinson-King and Jessica Murphy (9 prill 2017). "Quebec's maple syrup producers seeking global domination". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2017. Marrë më 21 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chapter 13 – Labelling of Maple Products". Canadian Food Inspection Agency. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2011. Marrë më 9 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Amy Christine Brown (qershor 2010). Understanding Food: Principles and Preparation. Cengage Learning. fq. 441. ISBN 978-0-538-73498-1. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)