Jump to content

Simge Sağın

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simge

Simge Sağın (lindur më 8 gusht 1981) është një këngëtare, kompozitore dhe kompozitore turke. Që nga fillimi i vitit 2010, ajo filloi të bënte këngë pop turke, dhe me publikimin e solos së saj "Miş Miş" në vitin 2015 ajo u bë një nga artistët e njohur në Turqi.

Lindur në Şişli, Stamboll, Simge vendosi të ndiqte një karrierë në muzikë dhe me mbështetjen e babait të saj U regjistrua në Universitetin Teknik të Stambollit Konservatori Shtetëror i Muzikës dhe mori arsimim në muzikë. Pas diplomimit, ajo punoi si vokaliste mbështetëse për shumë këngëtare të pop-it para se të lëshonte EP-në e saj të parë Yeni Çıktı (2011) me ndihmën e Erdem Kınay. Debutimi i saj nuk e fitoi atë suksesin që kishte dashur, dhe përparimi kryesor i saj erdhi katër vjet më vonë me beqaren "Miş Miş", e cila u bë një hit numër një në Türkçe Top 20 për katër javë. Pas publikimit të "Yankı" dhe "Ben Bazen", emri i saj vazhdoi të shfaqej në mesin e tre më të mirëve në tabelat e muzikës, dhe kënga e saj "üpücem" u bë një hit numër një në Turqi. Albumi i saj i parë në studio, Ben Bazen, u publikua në vitin 2018, dhe ajo mori vlerësime nga kritikët e muzikës për larminë e saj muzikore.

Simge, qe është ndikuar nga Sezen Aksu, ka lëshuar në përgjithësi këngë të vallëzimit-pop. Që nga viti 2015 këngët e saj kanë qenë ndër veprat më të transmetuara në programet radiotelevizive në Turqi, dhe në vitin 2018 ajo u bë artistja e dytë femër me numrin më të madh të prurjeve në vend. Ajo ka fituar tre çmime të fluturave të arta dhe dy çmime muzikore Radio Boğaziçi dhe ka marrë nominime të ndryshme.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1981–2010: Fillimet e hershme të jetës dhe karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simge Sağın lindi në 8 gusht 1981 në Şişli, Stamboll, si fëmija i dytë i prindërve të saj. Nëna e saj është me origjinë shqiptare. Babai i saj është gjithashtu një muzikant nga Amasya. Ajo gjithashtu ka një motër më të vogël. Në moshën 12 vjeç ajo filloi të luante kitarë dhe të kompozonte. Simge nuk ishte e suksesshme akademike në shkollë të mesme dhe, me fjalët e saj, ajo "ishte e neveritshme, e keqe dhe një kopjatë. Kam bërë kopje në këmbën time dhe lapsa [për mashtrim]. Unë isha i tmerrshëm në matematikë, fizikë dhe kimi. Literatura ime ishte mirë mendoja.” Ajo vazhdoi studimet e saj në muzikë si e diplomuar në ITU Konservatorit Shtetëror të Muzikës Turke . Ajo studioi muzikë klasike turke dhe mori një shans për të punuar me shumë muzikantë si Alaaddin Yavaşça dhe Sadahaddin İçli në kolegj.

Ajo fitoi përvojën e saj të parë profesionale në orkestrën e Zeynep Dizdar. Më vonë, ajo punoi si një vokal mbështetës për shumë muzikantë, përfshirë Gülşen, Yaşar dhe Serdar Ortaç. Më pas ajo filloi të performojë vetë në disa vende. Ajo bëri një duet me Kıraç për serialin televiziv Annem, i cili debutoi në vitin 2007. Kënga "Annem (Mommy)" ishte ndër 20 këngët më të dëgjuara në platformat dixhitale në 2010 Ajo gjithashtu kontribuoi në punën e shumë kredive të ekranit dhe fonogramave për seritë televizive, siç është Son Bahar (2008). Më vonë, ajo punoi si vokaliste mbështetëse në albume të ndryshme, përfshirë Zirve të Demet Akalın (2010) dhe Ama Bir Farkla të Gülşen (2007). Ndërsa punonte për Serdar Ortaç, Simge u takua me Erdem Kınay i cili u citua të ketë thënë se ai do ta ndihmojë atë të prodhojë albumin e saj.

2011–15: Yeni Çıktı dhe "Miş Miş"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi punoi për një vit me Erdem Kınay, EP - ja e parë e Simge-së Yeni Çıktı u lëshua në Mars 2011 nga Kaya Müzik. Simboli kryesor i albumit "Ödeme Vakti" u publikua në të njëjtën kohë me një video muzikore shoqëruese, e ndjekur nga një video tjetër për këngën "Başı Dertte". Për të promovuar punën e saj, Simge bëri paraqitje në programe të tilla si Beyaz Show, Disko Kralı dhe Hakan Bej. Në Mars 2012, ajo fitoi çmimin më të mirë të Artistit të Newcomer në 2-të Pal FM Awards. Yeni Çıktı nuk solli suksesin që Simge kishte pritur dhe më vonë në karrierën e saj ajo përshkroi atë dështim në një deklaratë duke thënë se ajo kishte dështuar për shkak të "publicitetit të papërshtatshëm". Naim Dilmener nga Hürriyet përshkroi debutimin e Simge në artikullin e saj, duke thënë se "Kaya [Prodhimi] nuk bëri asnjë përpjekje për të prezantuar këngëtaren e re, dhe ajo këngëtare adoleshente e shprehur mirë, nuk mund ta bënte zërin e saj të dëgjohej aq sa duhej. "

Pasi bëri debutimin e saj Simge vazhdoi të performojë vetë, dhe në 2013 ajo nënshkroi kontrata sezonale për të performuar çdo javë në Eskişehir dhe Izmir. Për të vazhduar punën e saj, ajo nënshkroi një kontratë të re me Doğan Music Company dhe lëshoi beqaren "Bip Bip" në shtator 2014. "Bip Bip" bëri më shumë sukses sesa këngët që ajo kishte publikuar tre vjet më parë dhe i bëri të njohura në tregun muzikor, dhe me fjalët e Simge, u rikthye në jetë një "këngëtar i harruar". Për videon muzikore të këngës, të drejtuar nga Nihat Odabaşı, Simge harxhoi një shumë të konsiderueshme të parave, duke e lënë atë me një bilanc 30,000 në kartën e saj të kreditit, të cilën ajo vazhdoi të paguante përsëri për një periudhë kohe.

Simge vazhdoi karrierën e saj me publikimin e një versioni kopertin të këngës së Riff Cohen "Dans mon quartier" e cila u shndërrua në turqisht me emrin "Miş Miş" dhe u botua në qershor 2015. Kënga kryesoi Türkçe Top 20 për katër pesha, dhe bëri që Simge të njihet gjerësisht brenda vendit duke i mundësuar asaj të jepte 200 koncerte deri në fund të vitit. Sipas Telifmetre, single ishte kënga më e luajtur në radio dhe televizion në gjysmën e dytë të vitit. Beqarja u zgjodh si "Kënga më e mirë" në shumë ceremoni çmimesh, përfshirë këtu edhe Goldenmimet e Artë të Artë të organizuar nga Shoqata e Gazetarëve të Revistave, ndërsa vetë Simge u emërua "Solisti më i ri i Newcomer" në një numër ceremonish çmimesh, përfshirë 42-të çmimet e Artë të Fluturës. Doğan Music Company gjithashtu i dha "Miş Miş" një pllakë të artë si një nga "këngët më të dëgjuara të vitit 2015 në platformat dixhitale".

2016 – prezantimi: “Yankı” dhe Ben Bazen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas publikimit të "Miş Miş", karriera e Simge vazhdoi me këngë të vetme për dy vjet. Në Janar 2016, ajo publikoi single-in e saj të dytë "Yankı", i cili arriti deri në numrin 2 në listat zyrtare dhe u vlerësua nga kritikët. Sipas Telifmetre, "Yankı" ishte kënga më e luajtur në radio dhe televizion nga janari deri në shtator 2016. Në Stmimet Stars of the Year, të organizuar nga Universiteti Teknik Yıldız, në singëll iu dha çmimi Kënga më e pëlqyer. Videoja muzikore për këngën u bë videoja e nëntë më e shikuar e Turqisë në YouTube në Turqi në vitin 2016. Në Janar 2016, ajo bëri edhe një paraqitje të ftuar në filmin Her Şey Aşktan. Në maj, ajo performoi në Vodafone Arena gjatë një ngjarje të organizuar për nder të kampionatit të Beşiktaşit në Süper Lig. Dy muaj më vonë ajo publikoi "Kamera", një version kopertinë i këngës Bollywood "Badtameez Dil" nga filmi Yeh Jawaani Hai Deewani (2013). Music video e krijuar për këngën është bazuar në temën e udhëtimit në kohë dhe kosto 200.000. Wasshtë nominuar si "Klipi më i mirë i videove" në 43-të çmimet e fluturave të arta dhe çmimet e 14-të të muzikës Radio Boğaziçi, e dyta nga të cilat fitoi. Edhe pse "Kamera" nuk fitoi asnjë çmim në 43-të çmimet e Artë të Fluturës, Simge vetë iu dha Starmimi Shining Star. Në të njëjtin vit, ajo luajti në një numër reklamash për Deichmann.

Në Janar 2017, ajo publikoi singlein "Prens & Prenses". Disa muaj më vonë, ajo foli për një person në intervistën e saj, duke e përmendur atë si "vajza ime", e cila rezultoi në një numër tabloidesh që raportonin për fëmijën e saj të fshehur. Pas thyerjes së lajmit, ajo u detyrua të lëshojë një deklaratë dhe tha se kur përdorte shprehjen "vajza", ajo në të vërtetë po i referohej vetes. Ajo ngriti një padi kundër Cem Aydınlı i cili kishte pohuar se Simge kishte një fëmijë të cilin fshihej nga publiku, por pranoi të tërhiqte ankesën e saj në këmbim të dhurimit të katër karrigeve me rrota elektrike nga Aydınlı në fondacionin Tohum Autism. Pas refuzimit të Aydınlı për të pranuar ofertën e saj, çështja kundër tij mbeti e hapur dhe në gusht 2019 u kërkua burgimi i tij deri në 4.5 vjet. Në fund të vitit, ajo publikoi këngën "Üzülmedin mi?" si beqarja kryesore nga albumi i saj i parë në studio. Kënga kryesoi tabelën Türkçe Top 20 brenda javës së parë të publikimit të saj dhe fitoi çmimin "Kënga më e mirë" në 15-të Radio Boğaziçi Music Awards.

Në qershor 2018, u publikua albumi i saj i parë në studio Ben Bazen. Kënga "Üzülmedin mi?" nga albumi ishte publikuar si një teke promovuese në Dhjetor 2017, dhe videoklipi i saj muzikor ishte bërë si vazhdim i fundit i tregimit të treguar në videot muzikore për "Prens & Prenses" dhe "Yankı". Gjatë procesit të përgatitjes së albumit, i cili zgjati për një periudhë katër vjeçare, Simge punoi me emra si Alper Narman, Ersay Üner, Onurr, dhe Sezen Aksu. Kritikët e muzikës vlerësuan larminë muzikore në album dhe theksuan se ky sukses u shfaq për shkak të një pune të suksesshme në ekip. Kënga që i jep albumin emrin e saj, arriti kulmin në numrin tre në Turqi, dhe një video muzikore u publikua për të tre ditë pas publikimit të albumit. Një video tjetër muzikore u publikua më vonë për këngën "Öpücem", e cila përfundimisht u rendit e para në tabelën zyrtare të muzikës në Turqi. Sipas Telifmetre, Simge ishte artistja e dytë femër me numrin më të madh të prurjeve në radio dhe televizion në vitin 2018. Në të njëjtin vit, ajo mori një nominim për awardmimin më të mirë të Artistit Pop Muzikor Femra në Goldenmimet e Artë të Butterfly. Katërt Video Ben Bazen ' muzikë, "Askin Olayım" (Onurr), u lirua në shkurt 2019, e ndjekur nga video muzikë për "Yalnız Basina" në tetor 2019. Në vitin 2019, Simge ishte në mesin e artistëve që u shfaqën në albumin 130 Bpm Kreşendo të Ozan Doğulu dhe interpretuan këngën "Ne Zamandır", shkruar dhe kompozuar nga Ersay ayner. Një video muzikore për këtë këngë u publikua më vonë në shkurt 2019. Mayk Şişman nga Milliyet besonte se kënga kishte "shijen e këngëve të Gülşen. Dolorous, cool, por edhe moderne ". Në gusht të vitit 2019, beqarja e vetme e Simge "Si Bayrakları" u publikua nga Doğan Music Company. Kënga, e cila u shkrua nga Onurr dhe u kompozua nga Onnur dhe vetë Simge, u publikua së bashku me një video muzikore të drejtuar nga Seçkin Süngüç. Në Tetor 2019 u publikua një video tjetër muzikore nga Ben Bazen . Videoja, e bërë për këngën "Yalnız Başına", është regjistruar në New York City. Katër videot e fundit muzikorë të albumit "Pes Etme", "Ram Ta Tam", "İster İnan İster İnanma" dhe "Gülümseyişinle Uyandım" u publikuan së bashku në 25 shkurt 2020. Të gjithë paraqitën ngjyra monokromatike në sfond dhe u drejtuan nga Seçkin Süngüç.

Mjeshtëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simge është një soprano. Në një intervistë në vitin 2011, ajo diskutoi stilin e saj muzikor, duke thënë se ajo u përpoq të përdorte "një grimë të muzikës turke të përzier me elemente moderne në këngët e saj. Kështu që këngët janë edhe perëndimore dhe lindore ”. Ajo e emëroi Sezen Aksu si burimin e saj të frymëzimit. Mayk Şişman nga Milliyet gjithashtu komentoi stilin muzikor të artistit, duke thënë: "Pëlqimet e Simge që preferojnë stilin perëndimor, por që përdorin edhe elementet lindore në muzikën e tyre, automatikisht dashurohen dhe përqafohen, dhe arrijnë të kapin vëmendjen e të gjithëve".

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e albumeve dhe shifrat e shitjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2017: "Adem Olan Anlar" (me What Da Funk, nga albumi WDF1 ) 2018: "Zaten Aşığım" (nga albumi Yıldız Tilbe 'nin Yıldızlı Şarkıları ) 2019: "Ne Zamandır" (me Ozan Doğulu, nga albumi 130 BPM Kreşendo ) 2020: "Bi Gideni Mi Var" (me Sinan Akçıl, nga albumi Piyanist )