Dallime mes rishikimeve të "Peruja"

Jump to navigation Jump to search
208 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(rregullim i sintaksës)
{{KUTIAPeru}}
[[File:Peru - Regions and departments (labeled).svg|250px|right|thumb| Peru]]
 
[[File:Peru Machu Picchu Sunrise.jpg|250px|right|thumb| [[Machu Picchu]] ]]<includeonly></includeonly>
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori]]n dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili]]n, në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[Kilia|Kilin]], dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
 
* Kryetari
* Parlamenti
** President: Luz Salgado
* Ministria e Turizmit:[http://www.promperu.gob.pe Peruvian Tourism]
----
 
[[Kategoria:Shtete]]
[[Kategoria:Peru| ]]

Menyja e lëvizjeve