Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1630664 i bërë nga 79.106.109.142 (diskutimet) material jo enciklopedik)
v
 
Meqenëse në strukturën e ADN-së marrin pjesë 4 lloj bazash ( A, G, C dhe T), atëherë molekua e ADN-së është e ndërtuar është e ndërtuar prej 4 lloj nukleotidesh. Specifiteti i ndërtimit prej llojit në lloj varet nga numri i [[nukleotidet|nukleotideve]] purine ose pirimidine, lloji dhe renditja e tyre në varg polinuklotidik. Bazat azotike purine dhe pitrimidine janë të renditura në varg në bazë të ligjit të përputhshmërisë. Kjo do të thotë se përballë adeninës të njërit varg çdo herë gjendet timina e vargut tjetër, e përballë guaninës gjendet citozina. Bazat purine të njërit varg janë të lidhura me bazat pirimidine të vargut tjetër me lidhje hidrogjenore. [[Adenina]] (A) lidhet me timinën (T) me dy lidhje hidrogjenore, kurse [[guanina]] (G) me [[citozina|citozinën]] me tri [[lidhja hidrogjenore|lidhje hidrogjenore]]. Sasia e ADN-ës është konstante dhe specifike për çdo qenie të gjallë.
 
 
== Roli biologjik ==
 
1

edit

Menyja e navigimit