Ndryshimi mes inspektimeve të "Avni Rustemi"

Jump to navigation Jump to search
v
v
{{Infobox person|emri=Avni Rrustemi|emër tjetër=|foto=Avni Rustemi.jpg|përshkrimi=|datëlindja=22 shtator, 1895|vendlindja=[[Libohova|Libohovë]], [[Perandoria Osmane]]|data e vdekjes=22 prill, 1924|vendvdekja=[[Tirana|Tiranë]], [[Principata e Shqipërisë]]|qyteti ku jeton=|kombësia=shqiptar|nënshtetësia=|arsimimi=pedagogji|shkolla=|profesioni=atentator, deputet|vepra të njohura=atentati ndaj Esad pashë Toptanit|vitet aktiv=|kompania=|organizata="Bashkimi"|titulli=|posti politik=deputet i pref. Kosovës|paraardhësi=|pasardhësi=[[Llazar Fundo]]|partia=|statusi civil=|bashkëshortja=|bashkëshorti=|fëmijë=|prindër=|çmime=[[Hero i Popullit]]}}'''Avni Rustemi''' ([[Libohova|Libohovë]], [[22 shtator]] [[1895]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Prill|22 prill]] [[1924]]) ishte mësues, publicist, atentator dhe deputet shqiptar. Themelues dhe drejtues i shoqatës "Bashkimi" dhe anëtar i opozitës demokratike para [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së qershorit]].
 
== Jeta ==
Lindi [[22 shtator]] 1895 në qytetin e [[Libohova|Libohovës]], i biri i një qehajai të Arsllan-Pashalinjve, oxhakut të Libohovës<ref name=":2">[[Eqrem bej Vlora|Vlora E.]], [[Kujtime 1885-1925 (Eqrem bej Vlora)|''Kujtime: 1885-1925'']], Tiranë: IDK, 2008. ISBN 99927-780-6-7</ref>. Mësimet fillore i mori në vendlindje dhe 12 vjeç e dërgojnë në Janinë për studime. Kur ishte 15-16 vjeç shkoi në Stamboll ku vazhdoi një lice turk, më pas më 1912 në Gjenevë ku qëndroi një vit në një kolegj pedagogjik.
 
Dy vjet më vonë, në kohën e [[Princ Vidi|Vidit]], kishte luftuar kundër andartëve grekë e vorio-epirotë në jug të vendit. Më 1915 ishte kthyer në Janinë për të studiuar në një institut të mbajtur prej Lidhjes Botërore Izraelite. Më 1917 mori në Vlorë një diplomë italiane për arsim, u emërua mësues në Tepelenë. Në mosmarrëveshje me drejtorin italian të shkollës, u zhvendos në një shkollë vajzash në Vlorë, prej ku u pushua po për shkak mosmarrëveshjesh me drejtoreshën.
7.597

edits

Menyja e navigimit