Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Më 4 janar, trupat austriake sulmuan Mbretërinë e Malit të Zi, dhe më 23 janar, mbreti Nikola kapitulloi dhe shkoi në mërgim në Francë.
Principata e Shqipërisë u pushtua edhe nga dy të tretat nga ushtria austro-hungareze
Trupat serbe, të cilët u arratisën në Mal të Zi dhe Shqipëri, kryesisht u tërhoqën në Durrës, kukishte zbarkuar në dhjetor të vitit 1915 një forcë ekspeditash italiane .
== Pasojat ==
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve