Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  1 vit më parë
(Ndreqje të vogla)
==Krijimtaria==
 
[[Ngadhënjim mbi Vdekjenvdekjen]], në bashkëautorësi me [[Piro Milkani|Piro Milkanin]], 1967. Filmi u nderua me çmimin e Republikës dhe u komercializua gjerësisht në Kinë dhe vende të tjera komuniste ku pati një sukses të jashtëzakonshëm, me mbi 100 milionë shikues të regjistruar. Filmi “Ngadhnjim mbi vdekjen”, një përshkrim i qëndresës së dy partizaneve të kapura rob dhe të ekzekutuara nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore, vazhdon të shitet edhe sot në Kinë. Transmetimi i filmit u ndalua në Shqipëri për dy dekada për shkak se Edi Luarasi, aktore kryesore, u persekutua pas Festivalit të 11-të në RTSH.
 
Filmi i parë i pavarur, [[Guximtarët]], u prodhua në vitin 1970.

Menyja e navigimit