Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

5 bytes added ,  11 muaj më parë
→‎top: Përditësim duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(→‎top: Përditësim duke përdorur AWB)
{{KutiaInfobox Politikanofficeholder|Emri=Bilbil Klosi|Figura=|Madhësia e Figurës=200px|Detyra=[[Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë]]|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=13 shtator, 1966|Paraardhësi=[[Manush Myftiu]]|Pasardhësi=U hoq ministria e Drejtësia|Datëlindja=25 janar, 1915|Vendlindja=Klos, [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=22 nëntor, 1978|Vendvdekja=[[Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=gjyqtar, prokuror, nëpunës|Shkolla=Universiteti i Grenoble|Grada shkencore=jurist|Partia=[[Partia e Punës e Shqipërisë|Partia Komuniste, më pas Partia e Punës]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=}}
 
'''Bilbil Klosi''' ([[Klos (Mallakastër)|Klos]], [[25 janar]] [[1915]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Nëntor|22 nëntor]] [[1978]]) ka qenë ndihmësgjyqtar në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], gjyqtar, politikan shqiptar, Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë. Klosi përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|publisher=Gazeta Standard|language=sq|date=29 nëntor 2014|accessdate=22 maj 2018}}</ref>