Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Burkina Fasosë"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Sipërfaqja e përgjithshme e Burkina Faso-së është 274,200 km<sup>2<sup> (nonemdhetë herë e gjys ma e madhe se sipërfaqja e [[Mali i Zi|Malsisë]]), 400 km<sup>2<sup> janë ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 00 '''V''', 2 00 '''P'''.
 
Kufi tokësorë i Burkina Faso-së është 3,193 km i gjatë dhe e ndanë atë nga : Benin[[Benini]] 306 km, Cote[[Bregu d'Ivoirei Fildishtë]] 584 km, Ghana[[Gana]] 549 km, [[Mali]] 1,000 km, Niger[[Nigeri]] 628 km, [[Togo|Toga]] 126 km
 
[[Klima]] në Burkina Faso është tropike e ngrohtë me thatësira në dimër dhe lagështi në verë.

Menyja e lëvizjeve