Spontaneous Combustion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Spontaneous Combustion
Spontaneous Combustion kopertina
Studio album nga Liquid Trio Experiment
Lëshuar më 23 tetor 2007
Inçizuar më tetor dhe nëntor 1998 - Millbrook Sound Studios
Zhanri Jazz fusion
Instrumental
Progressive rock
Zgjatja 78:06
Label Magna Carta
Producent(e) Liquid Trio Experiment
Kronologjia e Liquid Trio Experiment
Liquid Tension Experiment 2 (1999) Spontaneous Combustion (2007)

Spontaneous Combustion është rezultati i improvizimeve në studio që u bënë nga Liquid Tension Experiment kur John Petrucci ishte pranë gruas së tij gjatë lindjes. Mike Portnoy, Tony Levin dhe Jordan Rudess vazhduan të kompozonin muzikë në këtë kohë. Albumi u lëshua më 23 tetor 2007. Disa këngë nga Liquid Tension Experiment 2 e kanë prejardhjen nga këto improvizime, duke përfshirë "914", "Chewbacca", dhe "Liquid Dreams".

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Chris And Kevin's Bogus Journey" – 7:54
 2. "Hot Rod" – 6:21
 3. "Rpp" – 3:06
 4. "Hawaiian Funk" – 4:39
 5. "Cappuccino" – 3:26
 6. "Jazz Odyssey" – 8:49
 7. "Fire Dance" - 8:23
 8. "The Rubberband Man" - 6:52
 9. "Holes" - 4:38
 10. "Tony's Nightmare" - 2:49
 11. "Boom Boom" - 6:33
 12. "Return Of The Rubberband Man" - 9:43
 13. "Disneyland Symphony" - 4:47

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]